Hafızayı Güçlendiren En Faydalı Besinler ve Etkili Öneriler

Son zamanlarda unutkan mı hissediyorsunuz? Bir şeyi almak için bir odaya girip, yalnızca ihtiyacınız olan şeyi unutarak çıktığınız oldu mu hiç? Ya da çocuklarınızın adlarını karıştırdığınız? Bu durum artarak devam ediyorsa acil önlem zamanı gelmiş demektir. Bu yazıda beyni geliştiren ve hafızayı güçlendirmek için en etkili besinler hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detayları derledik.

Doğal Yollarla Hafıza Nasıl Geliştirilir? Hafızayı Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Yapılan araştırmalar, beyin yaşlanmasının durdurulabileceği konusunda umut vaad ediyor. Hatta demansın bile % 50 oranında düzeltilebileceği dillendiriliyor. Elbette bunun için yapmanız gereken bazı şeyler var. Aşağıda hafıza güçlendiren besinler ile birlikte bir kaç öneri daha bulabilirsiniz.

1. Hafıza Güçlendirmek İçin Yağlı Balık Yiyin!

Somon, sardalya ve alabalık gibi yağlı balıklar zengin bir omega 3 kaynağıdır. Beyin sinir hücrelerini oluşturmak için omega-3 yağ asitlerini kullanır ve bu yağlar öğrenme ve hafıza için son derece önemlidir. Omega-3 yağ asitleri yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlatabilir ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilirler.

Yeterince omega 3 almamak öğrenme bozukluklarına ve depresyon gibi ruhsal sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak yağlı balık, beyin sağlığı için en mükemmel seçimlerden biridir ve hafıza güçlendiren besinler arasında en kuvvetlisidir. [Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları ve Omega-3 Eksikliğinin Tehlikeleri]

2. Zerdeçal

Zerdeçalın etken madde olan Curcumin’in kan yolu ile beyin bariyerini geçtiği ve beyne doğrudan girerek buradaki hücrelere fayda sağladığı çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar bileşen olan Curcumin, hafızayı güçlendirmek için, depresyon belirtilerini hafifletmek için ve beyin hücrelerinin gelişmesi için son derece önemli bir bileşendir. [Altın Baharat Zerdeçalın Şaşırtıcı 10 Faydası-Kullanımı ve Zararları]

3. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği , vücudu ve beyni serbest radikal hasarından koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca bakır, demir, magnezyum ve çinko dahil olmak üzere beyin fonksiyonu için önemli olan birçok mikro besin açısından zengindir.

4. Hafızayı Güçlendirmek için Yeşil Çay

Yeşil çay, beyni geliştiren ve zihni canlı tutan mükemmel bir içecektir. Kafein içeriği uyanıklığı teşvik ederken, içeriğindeki antioksidanlar beyni korur, stresi hafifletir ve hafızayı güçlendirmek için gerekli desteği sağlar. [Yeşilçayın Faydaları Nelerdir – Neden Düzenli Olarak Tüketilmeli]

5. Karbonhidratlar

Vücudumuz karbonhidratları doğrudan beyni besleyen glukoza dönüştürür. Dolayısıyla belleği sağlıklı ve taze tutmaya yardımcı olur.

6. Çörekotu

Her gün tüketeceğiniz ortalama 1 yemek kaşığı çörekotu kan şekerinizi stabilize eder ve stresinizi azaltır. Bu durum hafızayı güçlendirir ve bilişsel işlevleri arttırır. [Çörek Otu Yağının Faydaları-Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?]

7. Rooibos çayı için

Son dönemlerde ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan Rooibos Çayı(kırmızı çay olarak da bilinir) hoş kokusu ve güzel tadının yanı sıra sağlığa faydaları bakımından sağlıklı yaşayanların gözdesi olmuş durumda.

Bu çay bitkisi kozmetik alanda cilt sorunlarını giderir aynı zamanda çay olarak içildiğinde de özellikle hafıza sorunlarını iyileştirmesiyle sorunlarını ünlüdür. Öyle ki, Hücre zarlarını onararak Alzheimer’dan dahi koruduğu uzmanlarca belirtilmiştir.

8. D ve B Vitamini takviyesi

D ve B vitaminleri demans riskini % 50 oranında azaltabilir, beyin yaşlanmasını yavaşlatır ve hafızayı güçlendirmek için hasar gören beyin hücrelerini hızla onarır.

Araştırmacıların belirttiği üzere bu vitamin takviyeleri hafıza, ruh hali, konsantrasyon, odaklanma gibi sorunları bir kaç hafta içerisinde iyileştirme eğilimine sahip. ( Herhangi bir sağlık problemine karşı öncelikle doktorunuza danışın.)

9. Organik Domates

Domates, beyin arterlerinde zararlı plakların oluşumunu engeller ve demans riskini yüzde 20 düşürür. Ayrıca beyni ortalama 3 yıl kadar gençleştirir.

Domatesin yanı sıra hafızayı güçlendirmek için tatlı patates, havuç, portakal, elma gibi besinleri de bol bol ama mutlaka organik olanları tüketin. (Bu hafıza güçlendirici gıdalar günlük olarak tüketilmeli.)

10. Maydanoz

Beyniniz, çok sayıda mitokondri ile doludur. Bunlar, kan şekerini düzenleyerek beyin fonksiyonlarınızı en üst düzeyde tutmanızı sağlayan enerjiye dönüşür. Maydanozda hücre yaşlanmalarını önleyen PQQ (pyrroloquinoline quinone) adında bir besin vardır.

Araştırmacılar, PQQ besininin, yavaşlayan beyin fonksiyonlarını onararak beyin yaşlanmasını önlediğini dolayısıyla hafızayı güçlendirmek içinözellikle maydanozun bol bol tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Aynı işleve sahip yeşil biber, kivi ve papaya da bellek arttırmak sıkça tüketilebilir.

11. Biberiye

Biberiye yüzlerce yıl hafıza güçlendirmek için kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar biberiyenin beyni zinde tuttuğunu ve hafızayı geliştirdiğini göstermiştir. İlginç bir 2013 araştırmasında , biberiye kokusunun, unutkanlığa iyi geldiği ve bir şeyleri hatırlamak için oldukça etkili olduğu keşfedilmiştir.

12. Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Araştırmalar , zencefilin Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara bağlı inflamasyonu spesifik olarak azalttığını göstermiştir. Yanı sıra hafıza güçlendirmek için de son derece etkili bir bitkidir.

[Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?]

Hafızayı geliştirmek için etkili olan diğer yöntemler:

 • Uyku düzeninize mutlaka dikkat edin. Yetersiz uyku bellek gücünün azalmasına yol açar. Bu nedenle güçlü bir hafıza ve beyin sağlığı için iyi bir gece uykusu şart.
 • Sağlıklı beslenin. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin bünyemizi hastalıklara karşı koruduğunu ve kalbimize iyi geldiğini biliyoruz. Bunun yanında besin değeri yüksek olan kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, yaban mersini, B12 vitamini bakımından zengin gıdalar, düşük yağlı protein kaynakları, yumurta ve yeşil çay tüketmek de hafıza güçlendirme konusunda ciddi fayda sağlayacaktır. Ayrıca çok güçlü birer antioksidan olan E ve C vitaminlerinin de hafıza kaybına karşı koruma sağladığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Fiziksel aktivitelere vakit ayırın. Fiziksel aktiviteden kastımız hafif fitness egzersizleri. Amerika’daki Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın haftada 150 dakika hafif ya da 75 dakika yoğun aerobik aktivite önerdiğini belirtelim. Yine de imkanların el verdiği ölçüde evden işe, işten eve veya bulduğunuz her fırsatta onar dakikalık tempolu yürüyüşler yapmanız spor ihtiyacınızı bir nebze de olsa karşılayabilir. Zamanınız varsa egzersiz çeşitliliğini arttırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Günlük yaşamınızda yer vereceğiniz farklı fitness egzersizleriyle öğrenme düzeyinizde ve hafıza konusunda ciddi iyileşmeler olacaktır. Unutmayın; sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!
 • Stresten arının. Derin derin nefes alıp vererek, yoga ve mantra gibi ruhsal enerjinizi yükseltecek aktiviteler yaparak stres düzeyinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Stres kortizol salınımını arttırır. Vücutta dolaşan kortizol hormonu hafıza fonksiyonları üzerinde derin tahribatlar yaratabilir.
 • Zihin jimnastiği yapın. Kitap okumak, bulmaca çözmek, enstrüman çalmak, satranç gibi zihni canlandıran oyunlar oynamak hafıza güçlendirmek için oldukça etkilidir. Günlük yaşamınıza mutlaka dahil edin.
 • Alkolü sınırlayın, sigaradan uzak durun.
 • Sosyal olun. Yapılan çalışmalar, sosyal ve bol etkileşimli bir yaşamın hafıza üzerinde önemli olumlu gelişmeler yarattığını göstermiştir.
 • Bol bol su içmeyi unutmayın. İnsan beyninin yaklaşık %85’i sudur ve bu oranı mümkün olduğunca korumak gerekir.

Menopoz Döneminde Zayıflayan Hafıza Nasıl Geliştirilir?

Düzenli yapılan yürüyüşler kan akışını arttırır. Her gün ortalama yarım saatlik yürüyüşler demans riskinizi % 35 oranında azaltılır. Ayrıca hafızanız son zamanlarda biraz sorunluysa yapacağınız yürüyüşlerle beyin fonksiyonlarınızı %10 oranına kadar arttırabilirsiniz.

Pittsburgh Üniversitesi bilim adamları bacaklarınızı düzenli hareket ettirmenizin, kan akışını düzenleyerek beyninizin ana bellek merkezindeki hasarları onardığını ve hafızayı taze tuttuğunu söylüyor. Ayrıca başka bir araştırmaya göre, yoğun fiziksel ve zihinsel aktiviteler arasında olan alışverişin kadınlarda keskin hafızaya yardımcı olduğu da ortaya çıkmıştır.

Yıllar içerisinde bilinçaltına farkında olmadan öyle çok şey öteliyor, yüklüyoruz ki, zamanla bilinçaltı tam bir çöplüğe dönüyor. Bu durum da doğal olarak beynin bilgiyi işlemesini zorlaştırarak adeta error moduna geçiyor. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka belli aralıklarla meditasyon yaparak zihni dinlendirmek, biriken çöpleri boşaltmak şart. Yoksa zayıf hafıza zamanla onarılamayacak kadar hasarlı hale gelir. En nihayetinde alzheimer, demans ve dopamin hücrelerinin azalmasıyla birlikte ortaya çıkan parkinson gibi hastalıklar çok erken yaşlarda kendini gösterebilir…

22 Yorum

 1. Bugüne kadar hafıza için ceviz yedirdiler bana 🙂 Biraz da bunlara atılmak lazım 🙂

  1. Ceviz de kesinlikle çok faydalı. Tabii menüye diğerlerini de eklemek çok daha faydalı olacaktır 🙂

 2. Özellikle çocuklarım için çok önemli bir bilgi teşekkür ediyorum.
  Çoğuna uygun besleniyoruz hareket ediyoruz ama yazıyı okuyunca eksik kalanların olduğunu farkettim .Not alıyorum teşekkür ederim

 3. zencefil özellikle bal ile beraber tüketildiğinde çok daha faydalı oluyor.

 4. Zerdeçal ve zencefili sürekli olarak kullanırım. Birçok şeye faydasının olduğunu biliyordum ama hafızayı güçlendirdiğini bilmiyordum. Doğal besinlerin her şeye faydası var. Herkes mutlaka bu tür besinleri almalı diye düşünüyorum. Teşekkürler bu yararlı bilgileri paylaştığınız için.

  1. Hem beden sağlığımız hem zihin sağlığımız için bitkilere hayatımızda daha fazla yer açmamız gerekli. Yorum için teşekkürler.
   Sevgiler 🙂

 5. Menopoz döneminde hafızanın zayıfladığını hiç bilmiyordum. Yazınızı okuduğuma sevindim.
  Çörekotu her derde deva derlerdi, demek.hafiza içinde iyiymiş. Bu da öğrendiğim ilginç bir bilgi oldu

  1. Çörek otu düzenli tüketildiğinde gerçekten her derde deva. Değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu