Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar? En Etkili Yöntemler…

Deodorant lekesi nasıl çıkar? Giysilerinizin ilk günkü kadar iyi görünmesini sağlamak için deodorant lekelerine kesin çözüm yolları xhayat.com tarafından derlendi.

Deodorantların çoğu terle karışıp giysilerle temas ettiğinde genellikle deodorant lekelerine neden olur.  Özellikle koltuk altı bölgesine sıkılan ya da sürülen  deodorantlar giysilere bulaşır ve bu da sarı ve beyaz lekeler oluşturur. Genellikle taze lekeleri çıkarmak, kumaşa işlemiş olan lekeyi çıkarmaktan daha kolaydır.

Deodorant Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Hem sarı hem de beyaz deodorant lekelerini evinizde bulunan malzemelerle kolayca yok edebilirsiniz. Ancak renkli ve beyaz kıyafetler için bazen farklı yöntemler uygulamanız gerekir. İşte hem beyaz hem de renkli kıyafetlerden deodorant lekesi çıkarma ipuçları.

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerden Deodorant Lekeleri Nasıl Çıkar?

Aspirin etkili bir leke avcısıdır. Üç dört aspirini ezin ve bir miktar suyla karıştırıp bir macun hazırlayın. Macunu deodorant lekesi üzerine diş fırçası yardımıyla ovarak sürün. 2-3 saat bekleyin ve her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkayın. Bu yöntem sadece beyaz giysiler için kullanılmalıdır.

Amonyak. Beyaz kıyafetlerde oluşan deodorant lekeleri, amonyaklı pamuk ile çıkarılabilir. Lekeli bölgeyi bir parça amonyaklı pamuk ile silmeyi deneyin.

Beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekeleri için alkollü su kullanılabilir. Bunun için bir kap içine yarı yarıya su ve alkol karışımı hazırlayın. Bu karışım ile lekeyi temiz bir bez kullanarak silin. Giysi dokusunun zarar görmemesi için alkolü uzun süre bekletmeyin ve giysinizi makineye atıp yıkayın.

Bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit. Bu harika kombinasyon deodorant lekesi çıkarma da dahil olmak üzere kırmızı şarap ve yağ gibi en zor lekeleri bile giderme özelliğine sahiptir. Yapmanız gereken ise çok basit; 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 5 yemek kaşığı hidrojen peroksiti karıştırın. Ardından bu karışımı lekeli bölgeye sürüp bir fırçayla 1-2 dakika fırçalayın. 1 saat bekledikten sonra kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp yıkayın.

Bir kapta yarı yarıya beyaz sirke ve su karıştırın. Bu suyun içine lekeli kıyafeti batırıp 1 saat suda bekletin. Sonra giysiyi çamaşır makinesine atın. Sert lekeleri çıkarmada beyaz sirke oldukça etkilidir. Bunu hem renkli hem de beyaz kıyafetlerde deneyebilirsiniz.

Limon. Limonun asidik içeriği lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bir limonun suyunu doğrudan lekenin üzerine sıkın ve 1 çay kaşığı sofra tuzu serpin. Giysiye iyice işlemesi için bir kaç dakika çitileyin. Ardından giysinizi güneş gören bir yere asın. Limonun ağartıcı etkisiyle kısa sürede deodorant lekesinin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Deniz tuzu. Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekelerinin çıkarılması için en basit yöntem deniz tuzu kullanmaktır. Bir kova ılık su içine bir miktar deniz tuzu ekleyip karıştırın. Lekeli kıyafeti bu suyun içine batırın ve 1 saat bekleyin. Ardından normal yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekeleri için yarı yarıya amonyak ve su karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi bu karışıma batırarak lekeli bölgeyi silin. Kıyafetin renginin atmaması için uzun süre bekletmeden ılık su ile durulayın.

Karbonat ve su. Bir miktar suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve macun kıvamındaki karışımı deodorant lekesinin üzerine sürün. Bu şekilde birkaç saat bekletin, ardından sıcak suyla yıkayın. Bu yöntem kurumuş, sarımsı deodorant lekelerini çıkarma konusunda oldukça etkilidir. Eğer çok daha zor bir lekeyle karşı karşıyaysanız, bir miktar beyaz sirkeyle işlemin etkisini arttırabilirsiniz.

İşte deodorant lekesi nasıl çıkar sorusuna çeşitli yöntemlerle cevap bulmuş oldunuz. Gördüğünüz gibi deodorant lekesi çıkarmak sandığınız kadar zor değilmiş 🙂 Peki sizin bu konuda herhangi bir öneriniz var mı? Yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Ev Yapımı Doğal Deodorant Tarifi-Pratik ve Sağlıklı

2 Yorum

  1. Deodorant lekesi gibi lekeler için bulaşık deterjanı kullanıyorum evet. Aspirini duymamıştım, onu da denemek isterim benzer lekelerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu