Kahkahanın İnanılmaz Fiziksel ve Ruhsal Faydaları

Kahkahanın iyileştirici etkisi olduğunu biliyor muydunuz?  Evet, bu doğru! Hatta “Kahkaha en iyi ilaçtır” sözünü doğrulayan bazı bilimsel çalışmalar da mevcut. Kahkaha atmak için her fırsatı değerlendirerek duygusal sağlığınızı geliştirebilir, ilişkilerinizi güçlendirebilir, daha mutlu yaşayabilir ve hatta daha uzun ve kaliteli bir hayata sahip olabilirsiniz. İşte, mizahın eşlik ettiği kahkahanın faydaları.

Kahkahanın-Gülmenin Faydaları

Kahkaha stres, ağrı ve daha bir çok sorun için güçlü bir panzehirdir. Hiçbir şey zihniniz ve vücudunuz için iyi bir kahkahadan daha iyi olamaz.

Mizah, yüklerinizi hafifletir, size ilham verir, sevdiklerinizle bağlarınızı güçlendirir ve sizi zinde tutar.

Kahkaha atmak hem fiziksel hem de duygusal sağlığınızı desteklemenin harika bir yoludur ve bu paha biçilmez şifa kaynağı hem eğlenceli hem de bedavadır 😊

Genel olarak kahkahanın fiziksel yararları

 Bağışıklığı güçlendirir

♣ Endorfin salınımını tetikler

♣ Stres hormonlarını düşürür

♣ Kan basıncını düşürür

♣ Ağrıyı azaltır

♣ Kasları gevşetir

♣ Kalp hastalıklarını önler

Gülmenin ruh sağlığına faydaları

Kahkahanın faydaları
Kahkahanın faydaları

♣ Hayata neşe katar

♣ Anksiyete belirtilerini hafifletir

♣ Stresi azaltır

♣ Ruh halini iyileştirir

Daha esnek bir zihin sunar

♣ Cesaret ve güç verir

Kahkahanın sosyal faydaları

♣ Sosyal ilişkileri güçlendirir.

♣ Sempatik yanınızı açığa çıkarır.

♣ Takım çalışmasını geliştirir.

♣ Çatışmaları önler.

♣ İlişkilerden keyif almanızı sağlar.

♣ Daha mutlu ve huzurlu olmanızı sağlar.

Kahkaha faydaları-Gülmenin faydaları
Kahkaha faydaları

♣ Kahkaha tüm vücudu rahatlatır. İçten bir gülüş, gerginliği ve stresi azaltır, kaslarınızın gevşemesini sağlar.

♣ Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Stres hormonlarını azaltan kahkaha, bağışıklık hücrelerini ve enfeksiyonla mücadele eden antikorları arttırır, böylece hastalıklara karşı direnç kazanmış olursunuz.

♣ Kahkaha endorfin salınımını tetikler. Endorfin genel olarak ruh halinizi düzenler ve hatta geçici olarak ağrılarınızı hafifletebilir.

♣ Gülmek kalbi korur.Kahkaha kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemlere karşı korunmanıza yardımcı olan düzenli bir kan akışı sağlar.

♣ Kahkaha atmak kalori yakmaya yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, günde 10-15 dakika boyunca kahkaha atmak, yaklaşık 40 kalori yakmaya yardımcı oluyor ve bu bir yıl içerisinde sadece kahkaha atarak 3-4 kilo verebileceğiniz anlamına geliyor. Dolayısıyla spor ve dengeli bir beslenmeyle birlikte çok daha kısa sürede hedeflediğiniz kiloya kavuşmanız mümkün.

♣ Öfkeli halinizi yatıştırır. Hiçbir şey öfkeyi, çatışmaları ve kırgınlıkları paylaşılan içten bir kahkaha kadar hızlı defedemez.

♣ Gülmek, ömrünüzü uzatır. Norveç’te yapılan bir çalışmaya göre, güçlü bir mizah duygusuna sahip insanların, mizah duygusundan yoksun ve yeterince gülmeyenlere oranla kanser riskleri daha yüksek. Ayrıca, bol bol kahkaha atanlarda kanser hücrelerinde iyileşmeler de görülmüştür.

♣ Kahkaha rahatsız edici duygulardan arındır. Kahkahanın faydaları belki de en çok endişeli, kızgın ya da üzgün olduğunuz anlarda kendini gösterir. Küçük bir tebessüm bile kötü hissettiren duyguları uzaklaştırmaya yardımcı olabilirken bir de kahkahanın gücünü düşünün!

♣ Kahkaha rahatlatır ve yeniden enerji toplamanıza yardımcı olur. Kahkaha stresi azaltır ve konsantrasyonu arttırarak gün boyu daha enerjik olmanızı sağlar.

♣ Gülmek bulaşıcıdır. İnsanları bir arada tutar, ilişkileri güçlendirir ve keyifli anların dozunu arttırır. Samimi kahkahalar ilişkilerin daha heyecan verici olmasını sağlayan en önemli araçlardandır.

Mizah ve eğlenceli iletişim, pozitif duyguları tetikler ve duygusal bağları güçlendirir. Anlaşmazlıkları ve gerilimli durumları yumuşatmak için mizah kullanın. Bu oldukça etkili bir taktiktir.

Gülmek ve Kahkaha Atmak İçin Fırsatlar Yaratın

Kahkaha ve gülmenin faydaları
Kahkaha ve gülmenin faydaları

 Eğlenceli bir film, TV şovu veya YouTube videoları izleyin.

♣ Komik dergiler okuyun.

♣ Eğlenceli insanlarla vakit geçirin.

♣ Arkadaşlarınızla eğlenceli etkinlikler planlayın.

♣ Evcil hayvanınızla oyunlar oynayın.

♣ Kahkaha terapilerine katılın.

♣ Çocuklarla oynayın.

Kahkaha, mizah ve eğlence hayatınızın tamamlayıcı bir parçası haline geldiğinde, yaratıcılığınız gelişir ve arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle gülmek için yeni yeni fırsatlar keşfedersiniz. Kahkaha, dünyayı daha olumlu ve neşeli bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olacak mükemmel bir araçtır.

16 Yorum

 1. Bol kahkahalı günler diliyorum herkese
  💞😂 biliyordum ama bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum teşekkürler çok güzel bir paylaşım

  1. Çocuklar günde ortalama 400 kez gülerken yetişkinlerde bu sayı 15. Büyüdükçe, sorumluluklar gülmeyi unutturuyor galiba. Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın, sevgiler 🙂

 2. Sayenizde hayretle ve gülerek okudum. Okudukça güldüm keyif aldım. Emeğinize sağlık

 3. Bu benim şahsi görüşüm ama bol kahkaha atmanın sırrı bir şeyleri başarmakta geçiyor:)

 4. Kahkahanın İnanılmaz Fiziksel ve Ruhsal Faydaları başlıgı cidden dikkat çekici. Gülmenin faydası anlatmaya gelmez, yaşamalı insan her an mutlu olmalı, gülmeli her canlı. BOL GÜLÜMSEMELİ ANLAR DİLERİM YORUMU OKUYAN ARKADAŞLARA.

  1. Kahkahanın ve gülmenin faydalarına kalpten inanıyorum. Kolay gülen ve gülmeyi çok seven bir insanım ve bu beni çok iyi hissettiriyor.

 5. Gülmek bile ne güzeldir… O zaman gerçekten gülmeye çalışmalıyız. Yazıdan o kadar etkilendim ki, nedensiz gülesim var :))

 6. Kahkahanın hem fiziksel hem de ruhsal yönden çok faydalı olduğuna ben de sonuna kadar inanıyorum. Yine çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu