Dikkat! Alkol İntoleransınız Olabilir! Alkol İntoleransı ve 8 Yaygın Belirtisi

Alkol intoleransı nedir, belirtileri nelerdir? Birkaç içkiden sonra, bazı insanlar, distoni, alerjik reaksiyon veya diğer rahatsızlıklara benzer bazı semptomlar hissetmeye başlar. Genellikle bu hoş olmayan etkilerin alkolden kaynaklandığını çoğu zaman fark etmezler çünkü alkol intoleransı bazı hastalıklarla ortak belirtiler gösterebilir. Aşağıda, bu ortak belirtilerin neler olduğundan bahsettik.

Alkol İntoleransı Belirtileri

1. Kan Basıncında Dalgalanmalar: Alkol sonrası yüksek arteryel basınca sahip olanlar, genellikle kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi problemler yaşarlar. Bununla birlikte, basınç azalırsa, bu durumda semptomlar görme kaybı, baş dönmesi ve uyuşukluk şeklinde kendini gösterebilir.

2. Solunum Problemleri: Tıkanmış burun, hapşırma ve nefes darlığı genelde soğuk algınlığı semptomları olarak kabul edilir. Ancak bu belirtilerin alkol intoleransının belirtileri olabileceğini de unutmayın. Nazal mukozada çok sayıda kılcal damar bulunur ve etanole (alkole) maruz kaldıklarında, üzerlerinde ödem gelişir, bu da nefes almayı zorlaştırır ve burun tıkanıklığına neden olur.

3. Ödem:

 Ekstremite Ödemi
Ekstremite Ödemi alkol intoleransı belirtilerindendir

Alkol vücuda girdiğinde, etanol zehirlenmeye neden olabilir ki bu da bir kişinin dehidrate olmasına ve boşaltım sisteminin bozulmasına neden olur. Sonuç olarak, fazla sıvı dokularda birikerek vücutta şişkinliğe (ödem) yol açabilir.

4- Mide bulantısı: Bulantı ve kusma alkol almada aşırıya kaçarsanız sürpriz bir sonuç olmayacaktır, ancak alkol duyarlılığı olanlarda bu belirtiler çok az miktarda alkolden sonra bile ortaya çıkabilir.

5- Migren: Aşırı dozda alkol almadığınız halde migren atakları yaşıyorsanız bu yüksek ihtimalle vücudun alkole karşı reaksiyon gösterdiği ve alkol intoleransınız olduğu anlamına gelebilir.

6- İshal:

alkol-intoleransi
alkol-intoleransi

Az miktarda alkol aldıktan sonra bağırsak problemleri ve özellikle de sürekli ishal sorunu yaşıyorsanız muhtemelen alkol hassasiyetiniz vardır.

7- Ciltte kızarıklık ve döküntüler: Alkol tüketimi sonrasında ciltte oluşan kızarıklıklar aşırı alkol intoleransının belirtilerinden bir diğeridir. Bu durum çoğu zaman alerjik bir reaksiyonla karıştırılır. Bu sorunun kesin nedenini öğrenmek için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

8- Artan Vücut Sıcaklığı: Vücut ısısının aniden artması (ateş) genellikle soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesi vakalarına benzetilir, ancak vücut ısısının alkol intoleransının bir sonucu olarak da ortaya çıkabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Yorumlar

  1. Alkol intoleransı ciddi bir konu. Bu mesele yüzünden bir tanıdığımı kaybetmiştik. Çok üzücü bir şey gerçekten. Ben alkol sevmem ve kullanmam. Ancak yılbaşından yılbaşına o da birileri falan gelirse ya da gittiğim yerde ikram edilirse adettendir diye yani. 🙂 Son zamanlarda sağlığa olan takıntılarım, alkolü zehir olarak görmeme neden oluyor. Bu nedenle içmemeyi tercih ediyorum. Çok önemli bilgiler vermişsiniz. Bu belirtiler çok ağır sonuçlar doğurabilir. Herkes çok dikkatli olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu