Genel Sağlık

Dikkat! Alkol İntoleransınız Olabilir! Alkol İntoleransı ve 8 Yaygın Belirtisi

Birkaç içkiden sonra, bazı insanlar, distoni, alerjik reaksiyon veya diğer rahatsızlıklara benzer bazı semptomlar hissetmeye başlar. Genellikle bu hoş olmayan etkilerin alkolden kaynaklandığını çoğu zaman fark etmezler çünkü alkol intoleransı bazı hastalıklarla ortak belirtiler gösterebilir. Aşağıda, bu ortak belirtilerin neler olduğundan bahsettik.

Alkol İntoleransının Belirtileri

Alkol İntoleransı ve Belirtileri
Alkol İntoleransı ve Belirtileri

1. Kan Basıncında Dalgalanmalar

Alkol sonrası yüksek arteryel basınca sahip olanlar, genellikle kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi problemler yaşarlar. Bununla birlikte, basınç azalırsa, bu durumda semptomlar görme kaybı, baş dönmesi ve uyuşukluk olabilir.

2. Solunum Problemleri

Tıkanmış burun, hapşırma ve nefes darlığı genelde soğuk algınlığı semptomları olarak kabul edilir. Ancak bu belirtilerin alkol intoleransının belirtileri olabileceğini de unutmayın. Nazal mukozada çok sayıda kılcal damar bulunur ve etanole (alkole) maruz kaldıklarında, üzerlerinde ödem gelişir, bu da nefes almayı zorlaştırır ve burun tıkanıklığına neden olur.

3. Ödem

 Ekstremite Ödemi
Ekstremite Ödemi alkol intoleransı belirtilerindendir

Alkol vücuda girdiğinde, etanol zehirlenmeye neden olabilir ki bu da bir kişinin dehidrate olmasına ve boşaltım sisteminin bozulmasına neden olur. Sonuç olarak, fazla sıvı dokularda birikerek vücutta şişkinliğe yol açabilir.

4- Mide bulantısı

Bulantı ve kusma alkol almada aşırıya kaçarsanız sürpriz olmayacaktır, ancak alkol intoleransı olanlarda, bu belirtiler az miktarda alkolden sonra bile ortaya çıkabilir.

5- Migren en belirgin alkol intoleransı semptomudur

Aşırı dozda alkol almadığınız halde migren yaşıyorsanız bu yüksek ihtimalle alkol intoleransınız olduğu anlamına gelebilir.

6- İshal

alkol-intoleransi
alkol-intoleransi

Az miktarda alkolden sonra bile sürekli ishal oluyorsanız muhtemelen alkol hassasiyetiniz vardır.

7- Ciltte kızarıklık ve döküntüler

Alkol sonrası ciltte oluşan kızarıklıklar aşırı alkol intoleransı belirtilerindendir. Bu durum çoğu zaman alerjik bir reaksiyonla karıştırılır.


8- Artan Vücut Sıcaklığı

Bu semptom genellikle soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesi vakalarına benzetilir, ancak vücut ısısı alkol intoleransının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı