Alkol İntoleransı: Belirtileri-Nedenleri-Tedavisi

Alkol intoleransı nedir, belirtileri nelerdir? Birkaç içkiden sonra, bazı insanlar, distoni, alerjik reaksiyon veya diğer rahatsızlıklara benzer bazı semptomlar hissetmeye başlar. Genellikle bu hoş olmayan etkilerin alkolden kaynaklandığını çoğu zaman fark etmezler çünkü alkol intoleransı bazı hastalıklarla ortak belirtiler gösterebilir.

Aşağıda, bu ortak belirtilerin neler olduğundan, nedenlerinden ve diğer detaylardan bahsettik…

Alkol İntoleransı Belirtileri

1. Kan Basıncında Dalgalanmalar: Alkol sonrası yüksek arteryel basınca sahip olanlar, genellikle kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi problemler yaşarlar. Bununla birlikte, basınç azalırsa, bu durumda semptomlar görme kaybı, baş dönmesi ve uyuşukluk şeklinde kendini gösterebilir.

2. Solunum Problemleri: Tıkanmış burun, hapşırma ve nefes darlığı genelde soğuk algınlığı semptomları olarak kabul edilir. Ancak bu belirtilerin alkol intoleransının belirtileri olabileceğini de unutmayın. Nazal mukozada çok sayıda kılcal damar bulunur ve etanole (alkole) maruz kaldıklarında, üzerlerinde ödem gelişir, bu da nefes almayı zorlaştırır ve burun tıkanıklığına neden olur.

3. Ödem:

 Ekstremite Ödemi
Ekstremite Ödemi alkol intoleransı belirtilerindendir

Alkol vücuda girdiğinde, etanol zehirlenmeye neden olabilir ki bu da bir kişinin dehidrate olmasına ve boşaltım sisteminin bozulmasına neden olur. Sonuç olarak, fazla sıvı dokularda birikerek vücutta şişkinliğe (ödem) yol açabilir.

4- Mide bulantısı: Bulantı ve kusma alkol almada aşırıya kaçarsanız sürpriz bir sonuç olmayacaktır, ancak alkol duyarlılığı olanlarda bu belirtiler çok az miktarda alkolden sonra bile ortaya çıkabilir.

5- Migren: Aşırı dozda alkol almadığınız halde migren atakları yaşıyorsanız bu yüksek ihtimalle vücudun alkole karşı reaksiyon gösterdiği ve alkol intoleransınız olduğu anlamına gelebilir.

6- İshal:

alkol-intoleransi
alkol-intoleransi

Az miktarda alkol aldıktan sonra bağırsak problemleri ve özellikle de sürekli ishal sorunu yaşıyorsanız muhtemelen alkol hassasiyetiniz vardır.

7- Ciltte kızarıklık ve döküntüler: Alkol tüketimi sonrasında ciltte oluşan kızarıklıklar aşırı alkol intoleransının belirtilerinden bir diğeridir. Bu durum çoğu zaman alerjik bir reaksiyonla karıştırılır. Bu sorunun kesin nedenini öğrenmek için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

8- Artan Vücut Sıcaklığı: Vücut ısısının aniden artması (ateş) genellikle soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesi vakalarına benzetilir, ancak vücut ısısının alkol intoleransının bir sonucu olarak da ortaya çıkabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Alkollü içeceklerde bulunan çeşitli bileşenlere verilen reaksiyonlar farklı semptomlara neden olur. Örneğin:

 • sülfit alerjisi olan biri kurdeşen veya anafilaksi yaşayabilir
 • histamine duyarlı biri burun şişmesi veya daha ciddi reaksiyonlar yaşayabilir
 • Sülfat içeriği yüksek alkol, astımı olan ve sülfitlere alerjisi olanlarda astım semptomlarını artırabilir.
 • alkol, yiyeceklerin emilimini artırır ve gıda alerjenlerine reaksiyonu artırabilir

Nedenleri

Alkol intoleransı, vücudunuz alkoldeki toksinleri parçalamak (metabolize etmek) için uygun enzimlere sahip olmadığında ortaya çıkar. Bu, genellikle Asyalılarda bulunan kalıtsal (genetik) özelliklerden kaynaklanır.

Alkollü içeceklerde, özellikle bira veya şarapta yaygın olarak bulunan diğer bileşenler, hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Sülfitler veya diğer koruyucular
 • Kimyasallar, tahıllar veya diğer bileşenler
 • Histamin, bir fermantasyon veya mayalanmanın yan ürünü

Bazı durumlarda reaksiyonlar, mısır, buğday veya çavdar gibi tahıllara veya alkollü içeceklerde bulunan başka bir maddeye karşı gerçek bir alerji ile tetiklenebilir.

Tedavisi

Ne yazık ki, alkol intoleransının tek tedavisi alkolden kaçınmaktır. Şu an için hiçbir ilaç veya tedavi, alkol intoleransı belirtilerini gidermeye veya kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaz. 

Hafif reaksiyolarn için, reçetesiz satılan veya reçeteli antihistaminikler, kaşıntı veya kurdeşen gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir, ancak ciddi bir alerjik reaksiyonu tedavi edemez.

Risk faktörleri

Alkol intoleransı veya alkollü içeceklere karşı diğer reaksiyonlar için risk faktörleri şunları içerir:

 • Asya kökenli olanlarda risk daha yüksektir
 • Astım veya saman nezlesi (alerjik rinit) olanlar
 • Tahıllara veya alkolde bulunan diğer besinlere karşı alerjisi olanlar
 • Hodgkins lenfoma hastası olanlar

Alkol intoleransı ile alkol alerjisi aynı mı?

İnsanlar genellikle alkol intoleransı ve alkol alerjisini karıştırır, ancak bunlar aynı durum değildir.

Alkol intoleransı, sindirim sisteminin genetik, metabolik bir hastalığıdır. Vücudunuz alkolü olması gerektiği gibi işlemez.

Alkol alerjisi bir bağışıklık sistemi tepkisidir – bağışıklık sisteminiz alkoldeki bir maddeye aşırı tepki verir. Alkoldeki maddelerden birine (bir kimyasal, tanecik veya sülfit gibi koruyucu madde) alerjiniz olabilir.

Belirtiler biraz farklıdır. Hem alkol intoleransı hem de alerji mide bulantısına neden olabilir. Ancak alkol intoleransının en belirgin belirtisi göğüs, boyun ve yüz derisinin kızarmasıdır.

Alkol alerjisinin belirtileri arasında kızarıklık, kaşıntı, şişme ve şiddetli mide krampları bulunur. Alerji semptomları genellikle alkol intoleransı semptomlarından daha ağrılı ve rahatsız edicidir. Nadir durumlarda, tedavi edilmezse alkol alerjisi yaşamı tehdit edebilir.

Yorumlar

 1. Alkol intoleransı ciddi bir konu. Bu mesele yüzünden bir tanıdığımı kaybetmiştik. Çok üzücü bir şey gerçekten. Ben alkol sevmem ve kullanmam. Ancak yılbaşından yılbaşına o da birileri falan gelirse ya da gittiğim yerde ikram edilirse adettendir diye yani. 🙂 Son zamanlarda sağlığa olan takıntılarım, alkolü zehir olarak görmeme neden oluyor. Bu nedenle içmemeyi tercih ediyorum. Çok önemli bilgiler vermişsiniz. Bu belirtiler çok ağır sonuçlar doğurabilir. Herkes çok dikkatli olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu