Menisküs Yırtılması Nedir? Menisküs Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle spor yapan kişilerden duyduğumuz menisküs yırtılması yaş ilerledikçe diz dokusunda meydana gelen hasarlar sebebiyle de meydana gelebilir. Menisküs yırtılması nasıl oluşur? Menisküs tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir? Bu yazıda menisküs ile ilgili merak edilenleri derledik.

Menisküs Nedir ve Ne İşe Yarar?

Diz eklemleri üzerinde oluşan C şeklinde görünen kıkırdak parçalarına menisküs nedir. Görüntü ve şekil itibariyle düz yüzeyli, sert ve lastik gibi esnektir. Menisküs diz eklemini kaplar ve adeta bir yastık görevi görür. Dizimizde iç ve dış kısımda olmak üzere iki menisküs vardır.

Menisküsün, uyluk kemiği ve kaval kemiğinin birbirine bağlanıp uyumlu bir eklem oluşturması, dizin üzerine binen ağır yükün taşınması, sağa sola dönerken hareketleri kolaylaştırması şeklinde görevleri vardır.

Özellikle sporcularda sık sık rastlanan  menisküs yırtılması, yaşlılık döneminde de eriyen kas ve sinir dokuları sebebiyle görülebilmektedir. Bu tip yırtıklara dejenere olmuş yırtık da denir.

Menisküs yırtılması erkeklerde 31-40 yaşları arasında görülürken kadınlarda ise 11-20 yaş aralığında daha sık görülmektedir. Menisküsler şayet yıpranmışsa diz bükülerek yapılan merdiven çıkma, çömelme gibi hareketler sonucunda menisküs yırtılması olabilir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Dizinizde ağrı, şişlik, kitlenme ve zonklama gibi belirtiler varsa bunların nedeni menisküs yırtığı olabilir. Böyle belirtiler varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Özellikle dizinizi büküp tekrar eski haline getirmekte zorlanıyorsanız, bu, menisküs yırtığı riskiniz olabileceği anlamına gelebilir. Özellikle merdiven çıkıp inerken ya da spor yaparken bu belirtiler daha şiddetli olduğunu hissedersiniz.

Menisküs yırtılması yaşayan kişi dizinde şişlik olduğunu hissedebilir. Bunun nedeni dizde olan yırtık sebebiyle biriken iltihaplı sıvılardır. Dizin şişmesiyle birlikte ödem gibi görünen dolgunluk hissi de olabilir. Böyle durumlarda şişliğin daha fazla ilerlememesi için doktorunuza görünmenizi öneririz.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtığı söz konusu olduğunda erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Yırtık ileri seviyelere yükselir ve tedavi edilmezse dizde kireçlenme olur ve kıkırdaklar daha fazla hasara uğrayabilir. Tedavi sürecinde dizdeki yırtığı ayrıntılı olarak teşhis etmek için genellikle MR ya da artroskopi yöntemleri uygulanır.

Menisküs yırtılması durumunda ilk olarak şişen yerin üzerine buz uygulaması yapılır. Daha sonra dize bandaj sarılarak diz yukarıda tutulur ve hareket etmesi engellenir. Ağrı kesici ilaçlar ile birlikte tedavi süreci devam eder. En sonunda fizik tedavi egzersizleri ile dizin güçlenmesine yönelik egzersizler yapılır. Bütün bu işlemlere rağmen ağrı şiddetli bir şekilde devam ediyorsa hastaya artroskopik ameliyat yapılır. Yırtığın olduğu yer cerrahi müdahale ile alınır.

Ameliyat sonrasında diz alçıya alınır ve dizin çok hareket etmemesi için 1 ay boyunca hastanın koltuk değneği kullanması önerilir. Alçılar çıkarıldıktan sonra doktorun önerdiği egzersizler ile diz güçlendiren egzersizler yapılır.

Ameliyattan sonra iyileşme ve hastanın ayağa kalkma süresi menisküs yırtığının boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Eğer yırtık çok derin değilse 3-4 haftaya kadar, şayet menisküs yırtığı ameliyatı, ileri boyutta bir yırtığı onarmak için yapılmışsa ayağa kalkma süresi 3 ayı bulabilir.

— Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Diz Ağrıları İçin Doğal Çözümler

2 Yorum

  1. Benim de menisküs sorunum vardi. Ameliyat olmak zorunda kaldım. Şimdi daha iyiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu