Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Kaliteli Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Satın aldığınız yumurtaların çoğunun üzerindeki kodları mutlaka fark etmişsinizdir. Peki bu kodların ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Aldığınız yumurtaların kalitesinden ne kadar eminsiniz? Kaliteli yumurta nasıl anlaşılır? Tüketimi çok fazla olan ve sağlık için pek çok faydası olduğunu düşünerek satın aldığımız yumurtalar aslında ne kadar sağlıklı? 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, bundan sonra üzerinde kod bulunmayan yumurtaların satışı yasaklanmıştır. Peki, yumurta üzerindeki kodlar – sayılar ne anlama geliyor? Yetiştirme metodu kodu olarak adlandırılan bu kodlama yönteminin faydaları nelerdir? Yetiştirme metodu kodu nedir? Kaliteli yumurta nasıl anlaşılır?

Tüm bu soruların cevabı yumurtaların üzerindeki kodlarda saklı!

Yumurtalar Kalitelerine Göre Kodlandı

Kodlama sisteminde hangi yumurtanın daha kaliteli olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu uygulamayla yumurtaların üzerine 4 ayrı üretim kodu basılıyor (0, 1, 2, 3) ve bu kodlar yumurtanın kalitesi konusunda bizlere bilgi veriyor. Sayılar ve harflerden oluşan bu kodlarda dikkat etmemiz gereken kısım ise kodun ilk sayısıdır. Ancak kaliteli yumurta nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için öncelikle bu rakamların anlamlarını bilmek gerekiyor.

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne anlama Geliyor?

  • 0 ile başlayan kod :

Yumurtanın üzerindeki kod 0 (sıfır) ile başlıyorsa bu, yumurtanın organik olduğu anlamına gelir. En sağlıklı ve en kaliteli yumurta olan “0” kodlu yumurta, organik yemle beslenen ve her türlü kimyasaldan uzak yetiştirilen tavuklardan elde edilir.

  • 1 ile başlayan kod :

Bu kod gezen tavuk yumurtaları için kullanılır. Tavuk çiftliklerinde özgürce gezen bu tavuklar için hormon veya GDO’suz yem kısıtlaması bulunmamaktadır.

  • 2 ile başlayan kod : 

Kümeste yaşayan tavuk yumurtalarıdır. GDO’lu yem kısıtlamaları yoktur. Piyasada sıkça karşılaşılan 2 kodlu yumurtalar maalesef yeterince sağlıklı değildir.

  • 3 ile başlayan kod :

Kafeste yetiştirilen tavuklara ait 3 kodu ile başlayan yumurtalar piyasadaki en sağlıksız yumurtalardır. Fiyatı diğerlerine nazaran daha ucuzdur ve ne yazık ki ülkemizde en çok tüketilen yumurtalar bunlardır.

Artık satın aldığınız yumurta üzerindeki kodlar organik mi, kafes tavuğu yumurtası mı ya da gezen tavuk yumurtası mı olduğunu size söyler. Bu nedenle yumurta seçiminizi yumurta üzerindeki kodlar aracılığı ile yapabilirsiniz.

— Yumurta Kabuklarını Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu