IQ ve Beslenme Şekli Arasındaki Bağ/IQ Arttıran Gıdalar ve Yöntemler

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenme yüksek zekaya sahip olmanıza yardımcı olabilirken, işlenmiş gıdalardan oluşan bir beslenme biçimi düşük IQ ile sonuçlanabiliyor. Peki, sağlıklı beslenme adına tavsiye edilen ve IQ arttıran gıdalar ve yöntemler nelerdir?

IQ Arttıran Gıdalar-Yöntemler
IQ Arttıran Gıdalar-Yöntemler

IQ Arttıran Gıdalar Nelerdir?

 • Balık ve Omega-3 Kaynakları

Birçok balık ve deniz ürününde, ayrıca ceviz ve keten tohumunda bulunan Omega-3 yağları çocukların beyin gelişimi için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmalara göre, omega-3 bakımından zengin gıdalarla beslenen çocuklar, diğer çocuklara oranla daha yüksek IQ’ya sahip olabiliyorlar. Öte yandan, omega-3 yaşlılık döneminde demans gibi problemlere karşı koruma sağlayabiliyor.

Çocuklar ve hamile kadınlar özellikle omega-3 bakımından zengin olan yabani somon, uskumru, sardalya, alabalık gibi deniz mahsullerini haftada en az iki kez tüketmelidirler.

 • Meyve ve sebzeler

Yeşil yapraklı bitkiler, sebzeler ve turuncu- kırmızı meyve-sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar, içerdikleri beta-karoten ve C vitamini nedeniyle beynin işlevini ve hafızanızı korumaya yardımcı olabilir.

Uzmanlara göre, otlar, baklagiller, çiğ meyve ve sebzeler ayrıca süt ürünlerini de içeren bir beslenme alışkanlığı, çocukların zihinsel fonksiyonları arttıran en önemli etmenler arasındadır.

 • Demir Yönünden Zengin Gıdalar

Demir eksikliği anemiye sebep olurken, dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunlarına da sebep olur. Ayrıca zekada olumsuz etkilenir. Bu nedenle bol miktarda, demirden zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Demir açısından zengin besinler arasında yağsız etler, fasulye, ıspanak, sardalya, istiridye ve tahıllar bulunur.

 • Protein Yönünden Zengin Gıdalar

Yüksek protein ve düşük yağlı gıdalarla beslenmek konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olur. Düşük yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, yağsız etler, yumurta, fıstık ve baklagiller besleyici protein kaynaklarıdır.

 • B vitamini

B-12 vitamini, folik asit ve kolin gibi B vitamini içeren gıdalar depresyon, demans ve diğer nörolojik rahatsızlıkların riskini sınırlayarak beyninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, bilişsel gelişim için de oldukça önemlidir. Çocuklar bu vitaminlerden yeterince yararlanamazlarsa IQ seviyeleri olumsuz etkilenebilir. Tahıl gevrekleri, sığır karaciğeri, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, mercimek, brüksel lahanası, pirinç, avokoda, muz, fasulye ve çoğu hayvansal gıda B vitamini içerir.

 • Antioksidanlar

Antioksidanlar, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz etkileyen serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşma yeteneğine sahiptir. Bu sayede hafıza geliştirir ve daha sağlıklı bir beyne sahip olursunuz. Yaban mersini, kızılcık ve enginar antioksidan gıdalardandır. Bu konuda daha fazla bilgi için “Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler ve Faydaları” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

 • Ginkgo Biloba

Bu bitki özü, optimal beyin fonksiyonu için çok önemli olan sağlıklı kan akışını teşvik eder. Ginkgo biloba’nın eşsiz antioksidanlar ve kan damarı koruyucu kombinasyonu, beynin toksinlere karşı savunmasına yardımcı olurken, zihinsel keskinliği de arttırır.

IQ arttıran gıdalar ile birlikte bazı önemli noktalara da dikkat ederek zihinsel gelişime büyük katkı sunulabilir. IQ geliştirmenin diğer püf noktaları şunlardır;

IQ Arttırmanın Püf Noktaları

IQ Arttıran Gıdalar ve Yöntemler
IQ Arttıran Gıdalar ve Yöntemler
 • Egzersiz yapın ve sürekli aktif olun- Düzenli egzersiz yapmak fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ise IQ seviyesinin yükselmesine katkı sağlar.
 • Meditasyon- Araştırmalar, meditasyonun bilişsel yeteneği arttırdığını ve beynin tüm işlevlerinin senkronize çalışmasını mümkün kıldığını gösteriyor. Meditasyon beynin sol yarım küresi ile sağ yarım küresi arasındaki bağlantıyı güçlendirir.
 • Bol bol okuyun- Okumak entellektüel gelişimle birlikte IQ gelişimini de arttırır.
 • Yaratıcı olun- Zihninizi farklı şeyler üretmek için zorlayarak beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.
 • Bol bol gezin, farklı kültürleri tanıyın
 • Sosyal ilişkiler geliştirin, sosyal olun
 • Satranç gibi stratejik oyunlar oynayın
 • Bulmaca ve karmaşık problemler çözün
 • Geliştirici video oyunları oynayın
 • Müzik dinleyin
 • Kaliteli uyku düzeniniz olsun
 • Hobiler edinin

Ayrıca okuyun- IQ Testi Nedir ve Çocuklarda Yüksek IQ İşaretleri Nelerdir?

4 Yorum

 1. Besinlerdeki vitaminler çocukların beyin ve zihinsel gelişimi için oldukça büyük öneme sahip. Bu yüzden besinleri tüketirken vitamin değerlerine göre tüketmekte fayda var. bilgilendirme için teşekkürler

 2. Zeka gelişiminde beslenmenin çok ciddi anlamda katkısı vardır yine çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu