Kesilmiş, Tarihi Geçmiş ya da Bozuk Süt Nasıl Değerlendirilir

Marketten veya sütçüden aldığınız sütün tüketilmesi gereken belli bir süresi vardır. Ancak bu süre zarfında tüketemediğiniz sütleri farklı şekillerde değerlendirmeniz mümkün. Peki, tarihi geçmiş, ekşimiş, kesilmiş ya da bozuk süt nasıl değerlendirilir? Çöpe atmak zorunda değilsiniz, aşağıdaki önerileri uygulayarak israftan kurtulun!

Bozuk Süt Nasıl Değerlendirilir?

 • Pişirmede kullanın

Ekşimiş sütü, kek, krep, ekmek, çorba, makarna, patates gibi pek çok yemek ve hamur işlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tadından endişe ediyorsanız emin olun kesilmiş süt ile yeni lezzet kapılarını aralayacaksınız.

 • Et marine etmek için kullanın

Sütteki laktik asit eti yumuşatmak için mükemmel bir yoldur. Pişirmeden önce eti kesilmiş süt içerisine koyun ve bir süre bekletin ve daha sonra etinizi pişirin. Yumuşacık ve çok daha lezzetli olacaktır.

 • Kesilen sütü peynir yapın

Geçmişte atalarımızın yaptığı gibi taze süt yerine ekşimiş veya kesilmiş süt peynir yapımı için en idealidir. Kesilmiş sütten lor peyniri ,süzme peynir, baharatlı ve sirkeli peynir yapılabilir.

 • Salata sosu yapın

Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir diyorsanız, buyurun size pratik bir yöntem. Bozuk sütte oluşan kaymak görünümündeki paçaları salata soslarında kullanarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Cilt tedavisinde kullanın

Cildiniz kuruyor ve pul pul dökülüyorsa ekşimiş süt maskesi uygulamak harika bir çözümdür. Ekşi sütü bolca cildinize sürün ve 20 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. Bu bakımla cildiniz daha sıkı, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşacaktır.

Bir diğer uygulama ise, tarihi geçmiş sütü banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz daha sağlıklı olur. Ekşi kokuyu önlemek için banyo suyuna birkaç damla uçucu yağ (limon, portakal ya da sevdiğiniz başka bir koku) ekleyebilirsiniz.

 • Bitkilerinizi sulayın

Tarihi geçmiş sütleri %50 oranında suyla seyreltin ve bu karışımla bitkilerinizi sulayın. Sütteki kalsiyum bitkilerin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlar.

 • Evcil hayvanlarınızı besleyin

Tarihi geçmiş süt, evcil hayvanlar için harika bir besin takviyesidir. Her zamanki yiyecekleriyle karıştırdığınız ve ekşime süresinin birkaç günden fazla olmaması şartıyla tadı ve kokusundan rahatsızlık duymazlar. Sütün besin bileşenleri evcil hayvanlarınız için çok faydalı olabilir, ancak bazı hayvanların laktoz intoleransı olduğunu ve süt vermeden önce bir veterinere danışmanız gerektiğini unutmayın!

Bunlara ek olarak, üretim esnasında oluşan ve oldukça faydalı olan peyniraltı suyu da yukarıdaki uygulamalarda kullanılabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı kesilmiş, ekşimiş, son kullanma tarihi geçmiş veya bozuk süt nasıl değerlendirilir soruları için, verdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak, herhangi bir alerjik rahatsızlığınız olma ihtimaline karşın, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

kesilmis-sut-bozulmus-sut-tarihi-gecmis-sut-degerlendirme
 1. Bozuk süt nasıl değerlendirilir?

  Salata ve çorba sosu, bitkiler için ekstra besin, et marine etme, evcil hayvanları besleme, cilt bakımı, peynir yapımı gibi alanlarda kullanılabilir.

 2. Bozuk süt kekte kullanılır mı?

  Bozuk sütün ekşi bir tadı vardır ve kek yapımında, krep yapımında kullanıldığında ekşi tadı kaybolur. Bu nedenle pişirmelerde kullanılabilir.

 3. Bozuk sütle yapılan kek zehirler mi?

  Sütün birkaç günden eski olmamasına dikkat edin. Eğer sümüksü, küflü bir görünümü varsa kullanmanızı önermeyiz.

 4. Tarihi geçmiş sütten lor yapımı sakıncalı mı?

  Birkaç günden fazla tarihi geçen sütü besinlerde kullanmayın. Eğer küflü, sümüksü görüntü yoksa lor yapımında kullanabilirsiniz.

 5. Bozuk sütle hamur mayalama sakıncalı mı?

  Ekşimiş sütü direkt içmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, ancak hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Cildimiz icin kullanılabileceğini bilmiyordum .
  Bundan sonra atmak yok teşekkür ediyorum

 2. Tarihi geçmiş sütleri %50 oranında suyla seyreltin ve bu karışımla bitkilerinizi sulayın. Sütteki kalsiyum bitkilerin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlar
  İlk defa duydum

  1. ilginç değil mi? Doğal olan hiçbir şey atık değildir; yine doğaya faydayla döner. Döngüye ayak uydurmayı öğrenmeli insan…

 3. Vaay çok iyi bilgiler. Ben tarihi geçmişse hemen atıyordum ama demek ki farklı şekillerde değerlendirilebiliyormuş. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

 4. Tarihi geçmiş sütü önerdiğiniz gibi hiç denememiştim. Çok faydalı oldu bu yazıyı okumak. Teşekkürler bilgi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu