Pratik Bilgiler

Bozuk ya da kesilmiş süt nasıl değerlendirilir – 7 Pratik Yöntem

Bozuk-Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir?

Marketten veya sütçüden aldığınız sütün tüketilmesi gereken belli bir süresi vardır. Ancak bu süre zarfında tüketemediğiniz sütleri farklı şekillerde değerlendirmeniz mümkün. Peki, tarihi geçmiş, ekşimiş, kesilmiş ya da bozulmuş süt nasıl değerlendirilir? Çöpe atmak zorunda değilsiniz, aşağıdaki önerileri uygulayarak israftan kurtulun!

1. Pişirmede kullanın: Ekşi süt, kek, krep, ekmek, çorba, makarna, patates gibi pek çok yemek ve hamur işlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tadından endişe ediyorsanız emin olun kesilmiş süt ile yeni lezzet kapılarını aralayacaksınız.2. Et marine etmek için kullanın: Sütteki laktik asit eti yumuşatmak için mükemmel bir yoldur. Pişirmeden önce eti kesilmiş süt içerisine koyun ve bir süre bekletin ve daha sonra etinizi pişirin. Yumuşacık ve çok daha lezzetli olacaktır.

3. Kesilen sütü peynir yapın: Geçmişte atalarımızın yaptığı gibi taze süt yerine ekşimiş veya kesilmiş süt peynir yapımı için en idealidir. Kesilmiş sütten lor peyniri ,süzme peynir, baharatlı ve sirkeli peynir yapılabilir.

4. Salata sosu yapın: Bozuk sütte oluşan kaymak görünümündeki paçaları salata soslarında kullanarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Cilt tedavisinde kullanın: Cildiniz kuruyor ve pul pul dökülüyorsa ekşimiş süt maskesi uygulamak harika bir çözümdür. Ekşi sütü bolca cildinize sürün ve 20 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. Bu bakımla cildiniz daha sıkı, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşacaktır.
Bir diğer uygulama ise, tarihi geçmiş sütü banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz daha sağlıklı olur. Ekşi kokuyu önlemek için banyo suyuna birkaç damla uçucu yağ (limon, portakal ya da sevdiğiniz başka bir koku) ekleyebilirsiniz.

6. Bitkilerinizi sulayın: Süresi geçmiş sütleri %50 oranında suyla seyreltin ve bu karışımla bitkilerinizi sulayın. Sütteki kalsiyum bitkilerin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlar.

7. Evcil hayvanlarınızı besleyin: Tarihi geçen süt, evcil hayvanlar için harika bir besin takviyesidir. Her zamanki yiyecekleriyle karıştırdığınız ve ekşime süresinin birkaç günden fazla olmaması şartıyla tadı ve kokusundan rahatsızlık duymazlar. Sütün besin bileşenleri evcil hayvanlarınız için çok faydalı olabilir, ancak bazı hayvanların laktoz duyarlılığı olduğunu ve süt vermeden önce bir veterinere danışmanız gerektiğini unutmayın!Bunlara ek olarak, üretim esnasında oluşan ve oldukça faydalı olan peyniraltı suyu da yukarıdaki uygulamalarda kullanılabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı kesilmiş, bozulmuş, ekşimiş ya da son kullanma tarihi geçmiş sütü çöpe atmadan önce bir kez daha düşünün! Ancak, herhangi bir alerjik rahatsızlığınız olma ihtimaline karşı, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

2 Yorumlar

YORUM YAP!

Close
Close