Genel KültürKitap

Sesli Kitabın Faydaları – “Sesi De Kokusu Kadar Güzel!”

Sesli Kitap ve Faydaları

Sesli kitapların teknolojiyle birlikte yaygınlaşması ve ilgi odağı olmasının en önemli kaynağı sunduğu faydalara ve özelliklerine dayalıdır. Bilgisayarınıza veya telefonunuza indirilen aplikasyonlar ile bir sesli kitap sahibi olmanın kolaylığını tercih edebilirsiniz. Sesli kitabın faydaları, doğaya yani ağaçların kesilmesini önleyen aşamalardan, sesli kitaba her yerden ulaşabilmek ve taşıma sorununun da olmamasına kadar uzanmaktadır.

Sadece bir tuşa basarak sesli kitaplara ulaşmak ve kaldığınız yerden daha sonra devam etmek gibi kolaylıklar ile aşamayacağımız bir teknik sorun da yaşamazsınız ve kitap okumanın keyfini yaşayabilirsiniz.Sesli kitabın faydaları arasında dinlenirken, spor yaparken, seyahat ederken, ders çalışırken veya sahilde otururken sesli kitabınızı dinlemek ayrıcalığını sayabiliriz. Aynı anda birden fazla kitabı yanınızda taşımanın oldukça zahmetli olduğunu düşündüğünüzde, sesli kitaplar ,elektronik ortamda erişim imkanı ile daha cazip bir hale gelmiştir.

Ayrıca görme engellilerin gönüllü somut kitap okuyuculara ihtiyaçları olmadan profesyonel bir şekilde hazırlanmış sesli kitaplar ile diledikleri anda diledikleri kitabı dinleyebilmeleri çok önemli ve belki de teknolojinin hayatımıza kattığı en büyük faydalardan biridir.

Sesli kitabın faydaları hakkında sesli kitapları dinleyenlerin, söylenenleri daha hızlı kavrama ve anlama yeteneklerini geliştirmeleri hakkında yapılan araştırmalar oldukça önemlidir. Konuşma ve dinleme gibi kavramlar açısından yarattığı pozitif etkiler ile öne çıkan sesli kitapların uzun yıllar boyunca yırtılmadan saklanması da dijital ortam sayesinde çok daha kolaydır.
Bulut teknolojisinin kullanılması ile geniş bir arşivleme yapılan sesli kitaplar arasından kitapları dinleme şansına her yerden her zaman sahip olabilirsiniz. Öğrencilerin okuma seviyelerinin daha iyi bir durumda olmasına olanak sağlayan sesli kitaplar ile yorumlayıcı okuma modeli de ortaya çıkacaktır. Yeni kelimeleri ya da zor isimleri telaffuz etme çok kolaylaşırken bilinmeyen lehçeleri dahi öğrenmek sesli kitaplar ile oldukça basit hale gelmiştir.

Günümüzde etüt ve derslerde eğitmenlerin tercih ettiği eğitim metotları arasında olan sesli kitaplar ile öğrenmek daha kolaydır. Akılda kalıcı bir eğitimin sağlanması için sesli kitaplar adeta bir hammaddedir ve eğitimden eğlenceye kadar her ortamda yoğun bir ilgi görmektedir.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close