Zihni Rahatlatan 5 Yoga Pozu

Yoga, stres ve kaygı semptomlarını yönetmeye yardımcı olduğundan, giderek çok daha popüler olmaya başladı! Pek çok insan kaygı duyguları yaşadıklarında kendini yatıştırmanın bir yolu olarak yoga ve meditasyona yönelir.

Peki yoga gerçekten kaygıyı gidermeye ve zihni rahatlatmaya yardımcı olur mu? Araştırmalar, yoganın abartılı stres tepkilerinin etkisini azaltmaya ve kalp atış hızını -kan basıncını düşürmek ve solunumu kolaylaştırmak gibi fizyolojik uyarılmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. 

Yoganın ayrıca vücut strese savaş ya da kaç tepkisi ile tepki verdiğinde adrenal bezler tarafından salınan kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu da görülmüştür.

İşte, zihni rahatlatmaya yardımcı olan bazı yoga pozları:

Balasana

Zihni Rahatlatan Yoga Pozları-Balasana

Balasana ya da diğer adıyla çocuk pozu, stresin neden olduğu sırt, boyun ve omuzlardaki gerginliği gidermeye yardımcı olabilir. Bu poz, yoga pratiğiniz sırasında herhangi bir noktada bir dinlenme anı olarak, nefesi yavaşlatmak ve zihni sakinleştirmek için kullanılabilir.

Kedi ve İnek Pozu

Zihni Rahatlatan Yoga Pozları-Kedi ve İnek Pozu

Kedi ve inek pozu vücuda akışkanlık sağlar, göğüs ve sırtın açılmasına yardımcı olur. Stresli olduğunuzda vücudunuz aşırı gergin olabilir ve bu hareket gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

İlgini çekebilir- Yoga Hareketleri: Bu 9 Yoga Hareketi ile Güne Enerjik Başlayın

Uttanasana

Zihni rahatlatan yoga pozları-Uttanasana

Uttanasana zihni sakinleştirmeye yardımcı olur ve gerilim tipi baş ağrılarını hafifletir. Ayrıca bel ve kalçaların gerilmesine de yardımcı olur.

Matsyasana

Zihni Yatıştıran Yoga Pozları- Matsyasana

Balık pozu (Matsasana), boyun ve omuzlardaki gerginliği azaltmaya, göğsü açmaya yardımcı olarak nefesi derinleştirmeye ve omurgadaki kan dolaşımını iyileştirerek sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

ilgini çekebilir- Ağrılardan Kurtulmayı Sağlayan 10 Yoga Egzersizi

Bacaklar Duvara

Zihni Rahatlatan Yoga Pozları-Bacaklar Duvara

Bacakları duvara yaslama en iyi stres giderici yoga pozlardan biridir. Kan basıncını düzenlemeye, sinir sistemini ve zihni sakinleştirmeye, uykusuzluğu gidermeye, bacaklardaki sıvıyı boşaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu