Beyin Sağlığını Koruyan ve Zihni Geliştiren 8 Alışkanlık

Her ne kadar zekanın genetik olarak doğuştan geldiği gibi bir sav varsa da zihninizi dinç tutmak ve analitik düşünce gücünüzü geliştirmek için uygulayabileceğiniz bazı şeyler elbette var. Bu yapılacakların bir kısmı beslenme düzeninizde, diğer bir kısmı ise yaşam tarzınızda saklı. İşte dikkat ettiğiniz takdirde zihni geliştiren alışkanlıklar.

Zayıflamak için uygulamak zorunda kaldığınız diyetlerden, sağlıklı ama tatsız tuzsuz beslenme alışkanlıklarını kazanmaktan ve tüm bunların getirdiği stresten bunalmış olabilirsiniz. Ama ya uymanız gereken diyet programının sadece kilo kontrolü değil, beyin sağlığı ve zeka üzerinde de etkisi varsa… Uzmanlar bunu böyle olduğunu vurguluyor. 

Zihni Geliştiren Alışkanlıklar
Zihni Geliştiren Alışkanlıklar

Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz Zihni Geliştiren Alışkanlıklar

1. Öncelikle stabil bir uyku düzeni edinin. Bazal metabolizmanın doruklara ulaştığı dinlenme, uyuma ve rüya görme anlarında gün içinde yorulmuş olan beyin kendini toparlar. Az ve kalitesiz uyuyan insanlarda ise dikkat, karar verme veya öğrenme yetisinde aksaklıklar oluşabilir. Bu nedenle, zihni geliştiren alışkanlıklar arasında belki de en önemlisi sağlıklı uyku düzenidir diyebiliriz.


2. Yoga gibi bedeninizi terbiye eden, el sanatları gibi el-beyin koordinasyonunu ilerleten, briç ya da satranç gibi zihni açık tutarak hızlı bir şekilde analitik düşünme yetisini geliştiren aktiviteleri yapmaya çalışın. Tüm bunlar zihni güçlendiren ve beyin fonksiyonlarını arttıran faaliyetler olduğu kadar aynı zamanda sosyal yönünüzü de geliştirir. Sosyalleşme stresten arınmanızı sağlar. Stressiz bir beyin de daha aktif olur.


3. Düzenli bir spor yaşantınız olsun. Spor yapmak kan dolaşımını düzenler ve kalbi, akciğeri sağlıklı bir şekilde çalıştırır. Bu da beyninizin daha tatmin edici bir şekilde beslenmesine yardımcı olarak zihin sağlığı konusunda sizi korur.


4. Şekeri, nişastalı gıdaları ya da beyaz ekmeği kesmeye çalışın. Yani glisemik diyet uygulayın. Bu, sindirim sisteminin gereksiz yere zorlanmasını engeller ve parçalanan glikozların beyne daha rahat erişmesine yardımcı olur, Beyne enerji akışı hızlanır. Bu nedenle beyin sağlığını koruyan ve zihni geliştiren alışkanlıklar programınıza glisemik diyeti eklemeyi düşünebilirsiniz.


5. Kilo vermek için kendinizi aç bırakmayın. Açlık dikkat dağınıklığı, düşüncelerde karmaşa ve hafızada boşluklar oluşmasına neden olur.


6. Eğer sağlığınız için bir sakıncası yoksa günde üç fincan kahve ya da çay içmeye çalışın. Özellikle bitki çaylarının içerdiği anti-oksidanların beyni koruyup geliştirdiği bilinmekte.


7. Balık yiyin. Balıkta bulunan omega-3 gibi temel yağ asitleri stres düzeyinizi aşağılara çeker, bu da beyni rahatlatır.


8. Vitamin ve mineral takviyesi alırken dikkatli olun. Bu ek gıdalar bazı insanlarda yüksek tansiyona, kimilerinde ise sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir. Bu tür sıkıntılar vücut sağlığı için olduğu kadar beyin sağlığı için de bazı riskler yaratabilir.


Atalarımızın da dediği gibi, sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur. Bedeninize göstereceğiniz saygı aynı zamanda beyninizi, beyninize gösterdiğiniz özen de genel beden sağlığınızı etkiler. Genel olarak yukarıda belirtilen zihni geliştiren alışkanlıklar, tepeden tırnağa kadar sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olacak en temel maddelerdir.

Ayrıca okuyun: Beslenme Şeklimiz Duygularımızı ve Davranışlarımızı Etkiler mi!

2 Yorum

  1. Çok güzel öneriler..Beyin de kas gibi geliştirilebilir, doğuştan gelen özellikler verdiğiniz bu alışkanlıklarla arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu