Altın Baharat Zerdeçalın Şaşırtıcı 10 Faydası-Kullanımı ve Zararları

Zerdeçalın faydaları konusunda yapılan bir çok çalışma, hem vücut hem de beyin sağlığı için oldukça önemli bir baharat olduğunu göstermektedir.

Asya’nın altın baharatı olarak bilinen zerdeçal, binlerce yıl boyunca şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkumin (curcumin) güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidandır. Bilimsel olarak Curcuma longa olarak bilinen zerdeçal, bir kök bitkisidir ve zencefille aynı aileye aittir.

Bu bitki hem taze hem de kurutulmuş formlarda kullanılabilir. Yiyecek ve içeceklere kendine has bir tat ve renk katan zerdeçal genel sağlığa oldukça fazla fayda sağlar. İşte, zerdeçalın kanıtlanmış sağlık faydaları:

Zerdeçalın Faydaları

1. En İyi Antioksidan ve Anti-inflamatuar Kaynaklarındandır

Vücudumuz sürekli olarak toksin biriktirir ve bu durum genellikle sağlık problemlerine neden olur. Zerdeçal, serbest radikallerin vücuttan atılmasına ve bedenin toksinden arınmasına yardımcı olur. Zerdeçal kökü, vücudun içinde veya dışında oluşan iltihaplanmalara karşı topikal veya oral olarak kullanılabilir.

Toz zerdeçalı su ile karıştırıp iltihaplı ve şişlik oluşan bölgeye kompres uyguladığınızda, problemi hızlı bir şekilde tedavi eder ve anında rahatlama sağlayabilir.

Toz veya takviye hap olarak ağızdan alındığında hücre, doku ve kaslarda iltihaplanmayı önleyebilir. Bu şifalı bitki kas ağrıları, burkulmalar, şişlikler, eklem iltihapları, adet sancıları ve diğer ağrılar için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

2. Kanser Riskini Azaltır

Zerdeçalın faydaları arasında kansere karşı koruyucu olma özelliği de bulunmaktadır. Zerdeçal, kanserli hücrelerin yayılmasını önleme yeteneğine sahiptir. Güçlü antioksidan içeriği kanserin gelişmesine ve ilerlemesine neden olan zayıf bağışıklığı güçlendirir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklarla mücadele için hayati öneme sahiptir. Günde 1 çorba kaşığı zerdeçal tüketerek, doğal ve etkili bir şekilde vücudunuzu kanserden uzak tutabilirsiniz.

3. Hormonları Dengeler

Hormonlar her türlü yaşam fonksiyonunu desteklemek için son derece önemli ve gereklidir. Sindirim, kas kasılması, sinir sisteminin işleyişi, uyku ve ruh hali gibi neredeyse vücudumuzun işleyişindeki her aşamada hormonlar söz sahibidir.

Uzmanlar, yaşam tarzı faktörlerinin ve tükettiğimiz gıdaların hormonal dengenin korunmasında önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Pek çok ilaç hormon dengesini sağlamaya yardımcı olsa da, sentetik kimyasallar içermeyen zerdeçal gibi doğal ilaçlar hormon üretimine büyük katkı sağlar.

4. Sindirime Yardımcı Olur

Zerdeçalın lif, vitamin, mineral, antioksidan ve antienflamatuar içeriği sindirim sisteminin enzimatik reaksiyonlarını, asit üretimini, kas hareketini ve besin emilimini destekler.

Özellikle ham zerdeçalın faydaları sindirimi arttırma konusunda ön plana çıkmaktadır; safra üretimini teşvik ederek sindirim sürecini daha etkin hale getirir. Aynı zamanda şişkinlik, gaz veya diğer mide-bağırsak sorunlarından kurtulmanıza da yardımcı olur.

5. Karaciğer Sağlığını Korur

Karaciğer, enfeksiyonlarla savaşma ve genel sağlığı korumada önemli bir rol oynar. Zerdeçalın faydaları arasında karaciğeri sağlıklı tutmak da vardır. Zerdeçalın antioksidan etkisi öylesine güçlüdür ki, karaciğerin toksinler tarafından zarar görmesini engeller.

Zerdeçal, kanın detoksifikasyonun sürecine yardımcı olarak vücuttaki toksinlerin azaltılmasını sağlayan önemli enzimlerin üretiminde oldukça etkilidir. Ayrıca, karaciğer sağlığı için önemli olan kan dolaşımını da düzenler.

6. Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır

Dünya çapında yaklaşık 44 milyon kişiyi etkileyen bir hastalık olan Alzheimer’ın insan vücudu üzerinde yıkıcı bir etkisi var. Alzheimer beyindeki nöronların çalışmasını durdurur, mevcut beyin dokularını hasara uğratır ve tüm sinir sistemine zarar verir. Düzenli olarak zerdeçal tüketmek bu hastalığa karşı doğal ve etkili bir koruma sağlar.

7. Erken Yaşlanmayı Önler

Uzun yıllar genç görünmek istiyorsanız, zerdeçal bu konuda yardımcınız olabilir! Zerdeçalın, serbest radikal hasarları ile başa çıktığı ve böylece kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltarak cilt dokusunun iyileştirilmesinde etkili sonuçlar verdiği çeşitli çalışmalarla ortaya çıkmıştır.

8. Obezite Riskini Azaltır ve Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zerdeçal zayıflatır mı? Obezite, bir çok insanın bugün karşı karşıya olduğu en önemli problemlerden biridir. Obezitenin kendisi başlı başına bir sorunken, aynı zamanda başka sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.

Zerdeçal, vücuttaki kolesterol ve kan şekeri seviyelerini kontrol ederek aşırı kiloları azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca düzenli olarak zerdeçal tüketmek, metabolizmayı hızlandırır ve bolca vücut ısısı üretir. Böylece fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

9. Cilt İçin Zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın iç sağlığımızı koruduğu gibi vücudumuzun dışını da koruma özellikleri vardır. Bunlar:

 • Doğal bir cilt parlatıcıdır
 • Akne oluşumunu engeller
 • Sivilce izlerini hafifletir
 • Sedef gibi cilt hastalıkları ile mücadele eder
 • Gözaltı torbaları ve koyu halkaları tedavi edici özelliklere sahiptir
 • Cildi aydınlatır
 • Çatlakların görünümünü hafifletir
 • Cildi nemlendirir
 • Cilt yanıklarına iyi gelir

10. Saç İçin Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal yaygın saç problemleriyle mücadelede oldukça etkilidir. Saç için zerdeçalın faydaları şunlardır:

 • Saç dökülmesini önleyebilir
 • Kepek sorunundan kurtulmanızı sağlar
 • Saçların uzamasına yardımcı olur
 • Daha parlak ve sağlıklı görünüm kazandırır.

Zerdeçalın Yan Etkileri

Genel olarak zerdeçal tüketimi güvenlidir, ancak bazı istisnai durumlar vardır:

•  Böbrek ve safra kesesi problemleri olanlar için zerdeçal kullanımı tavsiye edilmez. Bu konuda doktorunuzla görüşüp gerekli tavsiyeleri almanız gerekir.

•  Zerdeçal, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle özellikle herhangi bir ameliyat öncesinde kullanılmaması gerekir.

•  Aşırı zerdeçal tüketimi gaz ve şişkinlik gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir.

•  Fazla tüketildiğinde demir emilimini azaltabilir.

•  Aşırı tüketildiğinde reflü ve ülsere neden olabilecek mide asidi üretimini arttırabilir.

•  Yüksek miktarda zerdeçal kullanımı doğurganlığı etkileyebilecek testosteron seviyesini ve sperm hareketlerini azaltabilir.

• Hamilelikte zerdeçal tüketmek genellikle güvenlidir, ancak fazla tüketimi uterusu uyarabilir ve hatta kanamaya ve düşüğe dahi neden olabilir.

Ayrıca okuyun: Bilinen En Güçlü Doğal Antibiyotik – Zerdeçal ve Ham Bal

14 Yorum

  1. Ben teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi, her derde deva… Burada yazılanlar zerdeçalın faydalarından sadece bazıları, çok daha fazlası var. Bu nedenle gerçekten de evimizden eksik edilmemesi gereken baharatlardan.

 1. Zerdaçal çok faydalı gerçekten. Geçenlerde bir arkadaşım dedi ki: “Yemeklere zerdaçal,karabiber ve zeytinyağı karışımını, çay kaşığının ucuyla kat.” Çok az olduğu için yemeğin tadına etki etmiyor ama vücutta kanserojen oluşumunu engelliyormuş.

  1. Arkadaşınız güzel bir tavsiyede bulunmuş, mutlaka uygulayın. Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

 2. sağlığımızı korumaya yardımcı olan doğanın bize sunduklarını alsak bir çok rahatsızlığıda kapıda bırakmış oluruz. Çok güzel faydalı, bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu