Zararlı Katkı Maddeleri- Çocuğunuzu Bu 3 Maddeden Uzak Tutun!

Çocukluk çağındaki obezite ve diğer rahatsız edici sağlık sorunlarına sebep olan birçok gıda katkı maddesi vardır. Ebeveynlerin bilmeden, belki de bu ürünlerin daha ucuz fiyat çekiciliğinden ya da bu gıdaları tüketmenin tehlikelerine dair bilgi eksikliğinden dolayı satın aldıkları katkı maddeleri içeren gıdaların, akıllıca pazarlama stratejileriyle sağlığa zararları manipüle edilebilir. Tam anlamıyla olmasa bile, çocuğunuz için seçeceğiniz gıda ürünlerini inceleyerek kısmen çözüm sağlayabilirsiniz. Etiketlerde özellikle dikkat etmeniz ve eğer içeriğinde bulunuyorsa uzak durmanız gereken zararlı katkı maddeleri nelerdir? İşte gıdalara sıklıkla eklenen 3 zararlı madde…

Zararlı Katkı Maddeleri

1. Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, büyük oranda genetiği değiştirilmiş bir tatlandırıcı olarak, gıda üreticileri için maliyetleri düşürmek ve kâr marjını artırmak için ucuz bir çözüm yoludur.

Bu yapay tatlandırıcılar kullanılmaya başlandığından beri aşırı kilo ve obezite özellikle çocuklarda 2-3 kat arttı. Dahası, bir zamanlar sadece yetişkinleri etkilediğine inanılan Tip 2 diyabet, artık çok genç yaşlara kadar indi.

Bazı insanlar, yüksek fruktozlu mısır şurubunun kilo alımı ve obezite konusunda diğer tatlandırıcılardan farksız olduğunu iddia etseler de araştırmalar, bunun doğru olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bir çok tatlandırıcı madde çeşitli problemlere sebep olsa da özellikle genetiği değiştirilmiş maddelerden oluşan yüksek fruktozlu mısır şurubunun çocukları tehdit ettiği uzmanlarca belirtilmiştir.

2. Trans Yağlar

Tüm yağlar kötü değildir, ancak bilim adamları trans yağların bir nevi ”katil” olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Kısmen hidrojenize edilmiş yağlar ya da trans yağların kullanımı gıdaların raf ömrünü uzatıp, gıda endüstrisinin karlarını arttırırken çocuğunuzun sağlığını da tehlikeye sokar.

Çocuğunuz trans yağ tükettiğinde, kötü kolesterol (LDL) düzeyleri artarken, iyi kolesterol (HDL) düzeyleri düşebilir. Bu durum kalp rahatsızlığı, inme ve şeker hastalığı gibi bir dizi rahatsızlığın artması anlamına gelir.

3. Soya

Soya sağlıklı mı zararlı mı? Soya izolatı, gıda endüstrisinin tüketiciyi manipüle etmek için kullandığı en sinsi kar sağlama yöntemlerinden biridir. Soya zannedildiği gibi çok sağlıklı bir gıda değildir -şirketler bunu, gıda maliyetini düşürmek için kullanır.

Aslında sorun soya değil, soyanın kimyasallara maruz kaldığı süreçtir. Dolayısıyla bu süreç normalde zaten pek faydalı olmayan soyayı, oldukça zararlı hale getiriyor. Bu aşamada anne ve babaların dikkatli olması ve alışverişlerinde mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinmeleri gerekir.

Fermente edilmiş soya tüketebilirsiniz. Kesin olmamakla birlikte fermente soya ürünleri daha sağlıklı olabilmektedir. Zira fermantasyon zararlı bileşenleri ortadan kaldıran bir uygulamadır.

Ayrıca okuyun: Fermantasyon Nedir ? | Fermente Besinler ve Sağlığa Faydaları

Gıda etiketleri aracılığıyla yanlış yönlendiriliyor olma ihtimali sizin de zihninizi kurcaladı mı hiç? Peki katkı maddeleri içeren gıdaları tüketmeyi bırakabilir misiniz ve buna alternatif gıda tüketimi nasıl olmalı sizce?  Aşağıya bir yorum yazarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Maalesef birçok ebeveynin yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı bir çok çocuk bu zararlı maddeler maruz kalmakta. daha dikkatli olmakta fayda var.

  2. Zararlı katkı maddeleri hakkında gayet net bilgiler verdiniz. Tüm anneler okusun ve biraz özen göstersin lütfen. Hele ki o mısır şurubu her şeyin içinde var. Alakalı alakasız ne isterseniz her şeye katıyorlar. Artık kanser vakaları çocuk yaşlara kadar indi. Acilen bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum. Teşekkürler bu değerli paylaşım için.

    1. Ebeveynlere çok iş düşüyor burada. Özellikle satın alınan hazır gıdaların içerik etiketleri mutlaka okunmalı ve hatta hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı…

  3. Zararlı katkı maddeleri çok önemli bir mesele. Sadece çocuklar değil, herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Çocuklar için zararlı katkı maddeleri yazınızı çok başarılı buldum, iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu