Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

Yürüyüş yapmak, her yaşta insanlar için mükemmel bir egzersizdir. Hem vücut hem de zihinsel sağlığınız için herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan, hemen hemen her yerde yürüyebilirsiniz. Yazımızda yürüyüşün faydaları nelerdir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Düzenli egzersiz yalnızca formda kalmanızı sağlamaz aynı zamanda esnekliği arttırır, ruh halinizi iyileştirir ve genel sağlığınızı korur. İşte, en kolay egzersizlerden olan yürüyüşün faydaları:

1. Sağlıklı bir kiloya sahip olabilirsiniz: Yürümenin faydaları arasında bulunan kilo verme ve sağlıklı kiloyu muhafaza etme, yürüyüş süresi ve bu sürede yakılan kalori ile doğru orantılıdır. Araştırmalar, düzenli yürüyüş yapanların, yapmayanlara göre daha az kilo aldıkları ve hatta fazla kilolarından kurtulduklarını göstermiştir.

2. Düzenli yürüyüş yapmak zihni canlı tutar

3. Yürümek sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmanızı sağlar.

4. Yürüyüşün faydaları denince ilk akla gelenlerden bir diğeri ise kemikleri ve kasları güçlendirmesidir.

5. Düzenli yürümek, eklemleri ve onları destekleyen kasları güçlendirerek korur. Ayrıca yürüyüşün faydaları arasında artritle ilişkili ağrıları hafiflettiği ve düzenli yapıldığı takdirde artrit oluşumunu önlediği görülmüştür.

6. Ruh halini düzenler.  Yapılan araştırmalara göre düzenli yürüyüş yapanlar kendilerini daha enerjik hissediyorlar ve ruh halleri daha iyi oluyor. Bunun nedeni ise, yürüyüşün, vücuttaki olumlu duyguları tetiklemeye yardımcı olan endorfin salgılamasına katkıda bulunmasıdır.

7. Meme kanseri riskini azaltabilir. Düzenli olarak yürüyüş yapan kadınların meme kanseri riski taşıması, diğerlerine oranla daha düşüktür.

8.  Yürüyüş yapmak daha rahat uykuya dalmanıza ve uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olur.

9. Diyabet riskini azaltabilir. Yürüme, diyabetin önlenmesine veya ciddiyetinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Çalışmalar, günde 30 dakika tempolu yürümenin Tip 2 diyabet riskini yüzde 30 azalttığını gösteriyor.

10. Kalbi korur. Yürüyüşün faydalarından bir diğeri, kalp-damar hastalıklarından korumasıdır. Kan basıncını düşürür, kalbi güçlendirir ve felç riskini azaltır.

11. Yürümek kötü kolesterol seviyelerini düşürür.

12. Esneklik ve koordinasyonu arttırır.

13. Düzenli yürüyüş yapmak yaşam kalitesini arttırır.

14. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi yürüyüşün faydaları arasındadır.

15. Düzenli yürüyüş yapmak, alzheimer ve demans riskini azaltır.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Yürürken bir adım sayar takmak, attığınız tüm adımları izlemenize yardımcı olacaktır.

• Yürüyüş için uygun bir yürüyüş ayakkabısı seçmek önemlidir. Yanlış ayakkabı seçimi ayak ağrısına, kabarcıklara ve yumuşak doku yaralanmasına neden olabilir. Yürüyüş ayakkabısı oldukça hafif olmalı ve iyi emilim sağlamalıdır.

• Yürüyüşe çıkmadan önce ve sonra bol su içmek tavsiye edilir. Yürüyeceğiniz mesafeye bağlı olarak, yanınızda su ile birlikte hafif atıştırmalıklar, güneş kremi ve bariyerli şapka bulundurun.

Yürüyüş, egzersiz yapmanın kolay ve etkili yollarından biridir. Yürüyüşün faydaları genel olarak yukarıda saydıklarımız gibidir. Siz düzenli olarak yürüyüş yapar mısınız veya formda kalmak, sağlığınızı korumak için günlük olarak herhangi bir egzersiz yapıyor musunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. Yürüyüş çok faydalı gerçekten. Hem fazla yorulmuyorsun hem de gerekli egzersizini tamamlıyorsun. Güzel açıklamışsınız, elinize sağlık.

  1. Yürümenin faydaları, yazıda da belirtildiği gibi hem vücut sağlığı hem de beyin sağlığı için oldukça fazla. Yazıyı beğenmenize sevindim 🙂

 2. Konuyla ilgili değil sadece duyuru yapmak istedim…Değerli Blog arkadaşım, İnsana Davet sitesinin mobil uygulamasını bu hafta çıkarttık. Sizi de uygulamayı kullanmaya davet ediyorum, uygulmanın linkini sitemde bulabilirsiniz. Blogger da paylaşımlarınız daim olur inşaallah… Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın…Selam ve Dua ile…

 3. Bir sene öncesine kadar düzenlik bir yürüme programım vardı ve çok faydasını görüyordum. Vücut daha zinde ve güçlü oluyor. Artık ihmal ediyorum. ama bir tarafım da haydi başla diyor.:) Yürüyüşün faydalarını düşününce geç kalmadan başlamam gerektiği kesin.

  1. Günde 30 dakikalık bir yürüyüş bile çok fayda sağlar. Bence de başlamalısınız. Özellikle biz kadınlar, ilerleyen yıllarda kemik yoğunluğu kaybı yaşamamak için en azından bu basit egzersizi günlük rutinimize dahil etmeliyiz.

 4. Yürüyüşün faydaları yazınız bana diyete başladığım bu meşum pazartesi sabahında ilaç gibi geldi:) Tüm sporların atası. Her yerde ve hemen her yaşta yapılabilmesi ciddi avantaj. En iyisi hemen bir adımsayar edineyim ben de. Bilgiler için teşekkürler.

 5. Yürüyüş yapmanın faydaları gerçekten çok fazla. Ben spor yapamam genellikle ama yürüyüş her zaman favorimdir. Bu bilgileri öğrendikten sonra daha sık yürüyüş yapacağım. Teşekkürler.

  1. Yapılabilecek en kolay egzersizlerden biridir yürüyüş. Faydaları da göz önünde bulundurulunca ve düzenli olarak yapılınca, bir süre sonra alışkanlık haline gelir, yürümeden eksik hissedersiniz kendinizi 🙂 Bu konuda bir şans tanıyın kendinize derim 🙂

 6. Yürüyüş yazınızda belirttiğiniz gibi ruh ve beden sağlığı için çok faydalı. Diyete girdiğim dönemlerde daha fazla yapıyorum. Çok güzel faydalı bir makale olmuş. Teşekkür ederim

 7. Yürüyüş en iyi egzersizlerden kesinlikle. Yıllar önce bu alışkanlığı edindin, hala devam ediyorum. Çok faydasını gördüm.

 8. Yürüyüş bence de çok sağlıklı, bunu düzenli yürüme alışkanlığı edindiğimde gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu