Yüksek Tansiyonu Düşüren Gıdalar/ Tansiyon İçin 10 Doğal Kaynak

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) hem kalp krizi hem de felç için ciddi bir risk faktörüdür ve çoğu durumda, herhangi bir belirgin semptoma neden olmadığından “sessiz katil” olarak da adlandırılır. Yaş, genetik yatkınlık, stres, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı ve aşırı tuz tüketimi gibi pek çok faktör yüksek tansiyona neden olabilir.

Doktorunuzun verdiği tansiyon ilaçlarını önerilen şekilde kullanarak kan basıncınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, sorunun kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için çeşitli antioksidan bakımından zengin ve doymuş yağ oranı düşük olan yüksek tansiyonu düşüren gıdalar tüketerek de tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Gıdalar

1. Limon: Tansiyonu düşüren gıdalar denince ilk akla gelen genellikle limondur. En popüler narenciye besinlerinden olan limon, yüksek kan basıncını düzenler, C vitamini  ve antioksidan içeriği nedeniyle serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize ederek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Yanı sıra, yüksek kolesterolü azaltır ve kalp sağlığını korur. Yapmanız gereken tek şey, her sabah aç karnına  limonlu sıcak su içmek. Bu sayede yüksek tansiyonunuzu sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.

2. Sarımsak: Pek çok faydasıyla birlikte hipertansiyon için de oldukça etkili olan sarımsak, yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasındadır. Özellikle sistolik kan basıncını düşüren nitrik oksit üretimini uyararak kan damarlarını gevşeten sarımsak, aynı zamanda kolesterolü düşürür ve genel kalp sağlığını korur.

Her gün aç karnına 2 diş çiğ sarımsak yiyin. Bununla birlikte sarımsak takviyesi de kullanabilirsiniz, ancak herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışın.

3. Mor Patates: Mor patates kan basıncını düşürmeye yardımcı olan fitokimyasallar yönünden zengindir. Ayrıca, yüksek tansiyona iyi gelen potasyum ve magnezyum içerir.

4. Muz: Günde 2 adet muz tüketerek kan basıncınızı düzenleyebilir ve yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz. Muzun yüksek potasyum içeriği, vücuttaki sodyumun etkisini azaltmaya yardımcı olur ve bu da kan basıncını düzenler.

Hatta düzenli olarak potasyum bakımından zengin gıdalar tüketerek kalp hastalıklarını ve inme riskini en aza indirebilirsiniz. Bununla birlikte, böbrek sorunları olanların, potasyum alımı konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

5. Domates: Antioksidan etkilere sahip olan ve domates, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan likopen ve diğer karotenoidleri içerir. Bu özellikleri sayesinde kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında bulunur.

Domates, ayrıca kan basıncını düzenleyen ve sodyumu vücudunuzdan temizleyen potasyum bakımından da oldukça zengindir. Tabii bu özelliklerinden faydalanabilmek için tüketeceğiniz domateslerin (ve elbette diğer gıdaların) organik olması gerekir.

6. Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı, kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında en etkili olanlardandır. Zeytinyağı “polifenoller” adı verilen antioksidanlar içerir. Ayrıca, kalp sağlığını korumaya yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri de zeytinyağında bulunur.

7. Yaban mersini: Hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olan antosiyaninler adı verilen flavonoidler bakımından zengindir. Bu meyvede bulunan antioksidanlar, arter esnekliğini geliştirir ve böylece kan basıncı kontrol altında tutulabilir.

8. Kereviz: Kan akışını artırmak ve kan basıncını düşürmek için arter duvarlarının dokularını gevşeten fitokimyasal içerir. Ek olarak, kerevizin magnezyum ve potasyum içeriği tansiyonunu dengelemeye yardımcı olur.

9. Ispanak: Ispanakta bulunan magnezyum, folat, nitrat, potasyum ve antioksidanlar yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ispanak gibi nitrat bakımından zengin sebzelerin sistolik kan basıncını ve nabız basıncını düşürebilir.

10. Pancar: Yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında önemli faydaları olan pancar da bulunmaktadır. Pancar suyunun nitrat içeriği yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir ve hatta pancar inme, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler sorunları bile azaltabilecek özelliklere sahiptir. Kan basıncınızı düzenlemek için günlük olarak bir bardak pancar suyu içebilir, pancarı salata, çorba ve diğer yemeklerde kullanabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

5 Yorum

  1. Yüksek tansiyon dikkat edilmesi gereken bir sağlık problemidir. Aradığım bilgilere sayenizde ulaştım teşekkür ederim. bu arada pancar suyunun tansiyonu düşürmede etkili olduğunu bilmiyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı