Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Bu 7 Doğal Yöntemi Deneyin!

Ateş, insan vücudunun enfeksiyonlarla savaşmak için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Yüksek sıcaklıklarda vücut, enfeksiyonlara karşı savunma sağlayan ve virüs ya da bakterilerin büyümesini engelleyen beyaz kan hücreleri üretir. Eğer ateş aşırı yüksek değilse, ateşi düşürmeye çalışmak, vücudun enfeksiyonlarla mücadele için kullandığı doğal mekanizmayı engelleyebilir.

Aşırı olmadığı ve ısrarla yükselmeye devam etmediği sürece, ateş kesinlikle yaşamı tehdit eden bir problem değildir. Ateş yükselmesi genellikle, bir çocuğun ya da yetişkinin, bağışıklık sisteminin virüs ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı normal bir cevabı olduğundan, endişelenecek bir şey yoktur.

Bugün, doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür, ateş neden yükselir ve semptomlar nasıl kontrol altında tutulur konusuna değineceğiz.

Ateş Yükselmesinin Sebepleri

Ateş yükselmesinin bazı yaygın nedenleri arasında bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, ilaçların yan etkileri, uyuşturucu kullanımı, yüksek ısıya maruz kalma, zayıf bağışıklık, kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bazı enflamatuar hastalıklar ve alerjilere bağlı çeşitli faktörler vardır.

Ayrıca, havada ani ısı değişikliği ve hijyenik olmayan bir yaşam biçimi de yüksek ateşe sebep olan faktörlerdendir.

Yüksek Ateş Belirtileri

Yüksek ateş, genellikle akut enfeksiyon veya altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Buna karşın, vücudumuz bağışıklık sistemini harekete geçirmek ve detoksifikasyonu hızlandırmak için sıcaklığını arttırır. Bunlar, vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı doğal bir savunmasıdır ve ateş çıkması, vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin iyi bir göstergesidir.

Çocuklar düşük dereceli veya yüksek dereceli ateşten muzdarip olabilirler. Düşük dereceli ateş durumunda, vücut ısısı normalin biraz üzerinde yükselir. Bu genellikle 37.1 ° C ila 38.1 ° C arasındadır. Öte yandan, 3 aylıktan büyük çocuklarda yüksek dereceli ateş, 38.9 ° C veya daha yüksek bir rektal sıcaklıktır .

Yüksek ateş belirtileri arasında genel olarak şunlar bulunur:

 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Terleme ve kızarma hissi
 • İştahsızlık
 • Vücudun susuz kalması
 • Halsizlik
 • Hasta hissetme
 • Bebeklerde çok sık ağlama

Birçok virüs ve diğer hastalıklar normal vücut ısısında gelişir. Ateş yükselmesi, bu istilacıları ortadan kaldırmak için vücudun doğal reaksiyonudur. Bu yüzden aşırı yükselmediği sürece vücudun bu doğal işlevini yerine getirmesine müsaade edilmelidir.

Aşağıdaki durumlar söz konusuysa mutlaka doktora başvurun

 • 38 ° C derece veya daha fazla ateşi olan kişi bir bebek ise
 • Ateşi yükselen kişi kemoterapi gibi bir sorun nedeniyle zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse
 • Ateş 3 günden fazla sürdüyse
 • Ateşle birlikte solunum problemi de yaşanıyorsa
 • İdrara çıkmada belirgin bir azalma olduysa
 • 3 ayda bir düzenli 38 ° C üzerinde ateş görülüyorsa
 • Daha önce havale geçirilmişse
 •  Vücut ateşten dolayı aşırı susuz kaldıysa mutlaka doktora danışmayı düşünün.

Tüm bunların dışında normal bir ateş söz konusuysa, rahatlayın ve vücudunuzun kendi işini yapmasına izin verin.

Aslında bazı durumlarda ateşi düşürmeye çalışmak zararlı olabilir. Hatta soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların iyileşme süresini uzatabilir. Ateşiniz normalden biraz daha fazla yüksekse, düşürmek için her zaman tıbbi ilaçlara ihtiyaç olmayabilir.

Semptomları ve ateşin verdiği rahatsızlık hissini hafifletmenin bazı doğal ve oldukça etkili yolları da var. Bu doğal yöntemler ateşinizin daha fazla yükselmesini engelleyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve iyileşme sürecinizin çok daha rahat geçmesine yardımcı olabilir.

Doğal Yollarla Ateş Nasıl Düşürülür?

Artık ateş yükselmesi ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olduğumuza ve onları neyin tetiklediğini öğrendiğimize göre, ateş nasıl düşürülür ve hangi doğal yöntemlerle yüksek ateş semptomları hafifletilir sorularını yanıtlamaya geçebiliriz.

1. Ilık Kompres veya Duş

Vücut ısısını azaltmak için, vücudu dışarıdan soğutmak çok etkilidir [bknz] .Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde yapılacak ilk şey, alın, ense, koltuk altı ve bacak arkalarına ılık su ile kompres uygulamaktır. Ayrıca ılık bir duş ateşi düşürmek için ve daha rahat bir uyku için gayet etkilidir. İç vücut ısısının yükselmesine sebep olabileceği için kesinlikle çok soğuk su ve alkol kullanmayın.

2. Beslenme

Ateşiniz yüksekse ve iştahınız yoksa, vücudunuzu ağır yemek yemeğe zorlamayın. Bunun sebebi vücudunuzun istilacı virüs ve hastalıkları yok etmeye odaklanmış olmasıdır. Kendinizi ağır yemeğe zorlamanız savunma mekanizmasının odağını başka taraflara yönlendirir ve bu durum istilacılara avantaj sağlayarak ateşinizin daha fazla yükselmesine yol açabilir.

Yüksek ateş söz konusu olduğunda, genellikle buğulanmış sebzeler, sebze çorbaları, et suyu, bol bol su ve bitki çaylarını tüketmeniz önerilir. Çorba ve içeceklerinize taze zencefil, sarımsak ve soğan eklemek vücudunuzun virüslerle savaşmasına katkıda bulunur.

Vücudun ürettiği beyaz kan hücrelerinin sayısını azalttığı ve bağışıklık sistemini baskıladığı için şekerden mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir. Hazır meyve suları çok fazla şeker ve diğer katkı maddelerini içerir. Bu katkı maddeleri özellikle çocuklarınızın bağışıklık sisteminin gelişimini olumsuz etkiler.

3. Yüksek ateş için bol sıvı tüketin

Yüksek ateş vücudun susuz kalmasına yol açabilir, bu yüzden sıvı alımını arttırmak çok önemlidir. Su, meyve suyu, sulu meyveler serin çorbalar gibi gıdalar tüketilebilir. Çocuklarda ateş olduğunda, ateş ve ateşe sebep olan rahatsızlıktan dolayı tek seferde fazla sıvı tüketimini reddedebilirler. Bu sebeple sık sık ve küçük miktarlarda sıvı verebilirsiniz.

4. Oda sıcaklığı

Ateşiniz varsa bulunduğunuz ortam dengeli bir ısıda olmalıdır, ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamalıdır. Ayrıca giydiğiniz kıyafetler hafif ve ince olmalıdır.

5. Uçucu Yağlar

Yüksek ateşi doğal yöntemlerle düşürmek için esansiyel yağları kullanmak vücut ısısını dengelemek için harika bir yoldur. Özellikle hardal yağı ve sarımsak yağının ateşi etkili bir şekilde azalttığını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yağlar ateşi düşürmekle birlikte, aynı zamanda ağrıları hafifletir ve vücuttaki toksinlerin arınmasını sağlayan terlemeye de yardımcı olur.

2 yemek kaşığı hardal yağını ısıttıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı sarımsak yağı ekleyip, yatmadan önce göğüs, sırt, ayaklar, avuçlar ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.

6. Fesleğen

Fesleğen ateş düşürmek için oldukça etkili bir bitkidir. Antibiyotik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı ateşe sebep olabilecek bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Kaynattığınız fesleğeni süzün ve içine biraz bal katıp için. Diğer bir seçenek ise, iyice yıkanmış fesleğen yapraklarını ateş tamamen düşene kadar her gün bir miktar tüketin.

7. Zencefil çayı

Ateşe sebep olan bakteri ve virüslerden kurtulmak, ayrıca bağışıklığınızı güçlendirmek için ılık bir zencefil çayı içebilirsiniz. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin. (Zencefil çayı tarifi için şu yazıya bakabilirsiniz: Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları ve Zencefil Çayı Tarifi)

Ek öneriler:

— Vücut sıcaklığını arttırabileceğinden yorucu aktivitelerden uzak durulmalı, doğrudan güneşe maruz kalınmamalı, bağışıklığı zayıflatacağından sigara dumanına maruz kalınmamalı, küçük çocuklar için ateş ya da herhangi bir hastalık için kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çocuklara aspirin verilmesi Reye Sendromu denilen ölümcül bir hastalığın riskini arttırabilir.

4 Yorum

 1. Tam da hastalıkların kol gezdiği donemde Hızır gibi yetişti bu yazı ✍️ emeğinize sağlık
  Teşekkür ediyorum
  Sevgiler 💞💞💞

  1. Mümkün olduğunca faydalı içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bir nebze faydamız olabiliyorsa ne mutlu bize. Yorum için asıl biz teşekkür ederiz. Sevgiler 🙂

 2. Okul sezonu başlar başlamaz başlıyor hastalıklar 🙂 Çocuklarımın ateşi yükseldiğinde hemen duş yaptırırım.Fesleğenin yüksek ateşe iyi geldiğini duymuştum ama deneyemedim.Her eve bir fesleğen şart öyleyse 🙂
  Faydalı yazınız için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu