Ebeveyn&ÇocukGenel Sağlık

Çocuğunuzun Ateşini Düşürmek İçin Bu Doğal Yöntemleri Deneyin!

Ateş, insan vücudunun enfeksiyonlarla savaşmak için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Yüksek sıcaklıklarda vücut, enfeksiyonlara karşı savunma sağlayan ve virüs ya da bakterilerin büyümesini engelleyen beyaz kan hücreleri üretir. Eğer ateş aşırı yüksek değilse, ateşi düşürmeye çalışmak, vücudun enfeksiyonlarla mücadele için kullandığı doğal mekanizmayı engelleyebilir.

Aşırı olmadığı ve ısrarla yükselmeye devam etmediği sürece, ateş kesinlikle yaşamı tehdit eden bir problem değildir. Ateş yükselmesi genellikle, bir çocuğun ya da yetişkinin, bağışıklık sisteminin virüs ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı normal bir cevabı olduğundan, endişelenecek bir şey yoktur.

Bugün, doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür, ateş neden yükselir ve semptomlar nasıl kontrol altında tutulur konusuna değineceğiz.

Ateş Yükselmesinin Sebepleri

Ateş yükselmesinin bazı yaygın nedenleri arasında bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, ilaçların yan etkileri, uyuşturucu kullanımı, yüksek ısıya maruz kalma, zayıf bağışıklık, kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bazı enflamatuar hastalıklar ve alerjilere bağlı çeşitli faktörler vardır.

Ayrıca, havada ani ısı değişikliği ve hijyenik olmayan bir yaşam biçimi de yüksek ateşe sebep olan faktörlerdendir.

Yüksek Ateş Belirtileri

Yüksek ateş, genellikle akut enfeksiyon veya altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Buna karşın, vücudumuz bağışıklık sistemini harekete geçirmek ve detoksifikasyonu hızlandırmak için sıcaklığını arttırır. Bunlar, vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı doğal bir savunmasıdır ve ateş çıkması, vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin iyi bir göstergesidir.

Çocuklar düşük dereceli veya yüksek dereceli ateşten muzdarip olabilirler. Düşük dereceli ateş durumunda, vücut ısısı normalin biraz üzerinde yükselir. Bu genellikle 37.1 ° C ila 38.1 ° C arasındadır. Öte yandan, 3 aylıktan büyük çocuklarda yüksek dereceli ateş, 38.9 ° C veya daha yüksek bir rektal sıcaklıktır .

Yüksek ateş belirtileri arasında genel olarak şunlar bulunur:

 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Terleme ve kızarma hissi
 • İştahsızlık
 • Vücudun susuz kalması
 • Halsizlik
 • Hasta hissetme
 • Bebeklerde çok sık ağlama

Birçok virüs ve diğer hastalıklar normal vücut ısısında gelişir. Ateş yükselmesi, bu istilacıları ortadan kaldırmak için vücudun doğal reaksiyonudur. Bu yüzden aşırı yükselmediği sürece vücudun bu doğal işlevini yerine getirmesine müsaade edilmelidir.

Aşağıdaki durumlar söz konusuysa mutlaka doktora başvurun

 • 38 ° C derece veya daha fazla ateşi olan kişi bir bebek ise
 • Ateşi yükselen kişi kemoterapi gibi bir sorun nedeniyle zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse
 • Ateş 3 günden fazla sürdüyse
 • Ateşle birlikte solunum problemi de yaşanıyorsa
 • İdrara çıkmada belirgin bir azalma olduysa
 • 3 ayda bir düzenli 38 ° C üzerinde ateş görülüyorsa
 • Daha önce havale geçirilmişse
 •  Vücut ateşten dolayı aşırı susuz kaldıysa mutlaka doktora danışmayı düşünün.

Tüm bunların dışında normal bir ateş söz konusuysa, rahatlayın ve vücudunuzun kendi işini yapmasına izin verin.

Aslında bazı durumlarda ateşi düşürmeye çalışmak zararlı olabilir. Hatta soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların iyileşme süresini uzatabilir. Ateşiniz normalden biraz daha fazla yüksekse, düşürmek için her zaman tıbbi ilaçlara ihtiyaç olmayabilir.

Semptomları ve ateşin verdiği rahatsızlık hissini hafifletmenin bazı doğal ve oldukça etkili yolları da var. Bu doğal yöntemler ateşinizin daha fazla yükselmesini engelleyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve iyileşme sürecinizin çok daha rahat geçmesine yardımcı olabilir.

Doğal Yollarla Ateş Nasıl Düşürülür?

Artık ateş yükselmesi ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olduğumuza ve onları neyin tetiklediğini öğrendiğimize göre, ateş nasıl düşürülür ve hangi doğal yöntemlerle yüksek ateş semptomları hafifletilir sorularını yanıtlamaya geçebiliriz.

1. Ilık Kompres veya Duş

Vücut ısısını azaltmak için, vücudu dışarıdan soğutmak çok etkilidir [bknz] .Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde yapılacak ilk şey, alın, ense, koltuk altı ve bacak arkalarına ılık su ile kompres uygulamaktır. Suya bir kaç kaşık sirke de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca ılık bir duş ateşi düşürmek için ve daha rahat bir uyku için gayet etkilidir. İç vücut ısısının yükselmesine sebep olabileceği için kesinlikle çok soğuk su ve alkol kullanmayın.

2. Beslenme

Ateşiniz yüksekse ve iştahınız yoksa, vücudunuzu ağır yemek yemeğe zorlamayın. Bunun sebebi vücudunuzun istilacı virüs ve hastalıkları yok etmeye odaklanmış olmasıdır. Kendinizi ağır yemeğe zorlamanız savunma mekanizmasının odağını başka taraflara yönlendirir ve bu durum istilacılara avantaj sağlayarak ateşinizin daha fazla yükselmesine yol açabilir.

Yüksek ateş söz konusu olduğunda, genellikle buğulanmış sebzeler, sebze çorbaları, et suyu, bol bol su ve bitki çaylarını tüketmeniz önerilir. Çorba ve içeceklerinize taze zencefil, sarımsak ve soğan eklemek vücudunuzun virüslerle savaşmasına katkıda bulunur.

Vücudun ürettiği beyaz kan hücrelerinin sayısını azalttığı ve bağışıklık sistemini baskıladığı için şekerden mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir. Hazır meyve suları çok fazla şeker ve diğer katkı maddelerini içerir. Bu katkı maddeleri özellikle çocuklarınızın bağışıklık sisteminin gelişimini olumsuz etkiler.

3. Yüksek ateş için bol sıvı tüketin

Yüksek ateş vücudun susuz kalmasına yol açabilir, bu yüzden sıvı alımını arttırmak çok önemlidir. Su, meyve suyu, sulu meyveler serin çorbalar gibi gıdalar tüketilebilir. Çocuklarda ateş olduğunda, ateş ve ateşe sebep olan rahatsızlıktan dolayı tek seferde fazla sıvı tüketimini reddedebilirler. Bu sebeple sık sık ve küçük miktarlarda sıvı verebilirsiniz.

4. Oda sıcaklığı

Ateşiniz varsa bulunduğunuz ortam dengeli bir ısıda olmalıdır, ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamalıdır. Ayrıca giydiğiniz kıyafetler hafif ve ince olmalıdır.

5. Uçucu Yağlar

Yüksek ateşi doğal yöntemlerle düşürmek için esansiyel yağları kullanmak vücut ısısını dengelemek için harika bir yoldur. Özellikle hardal yağı ve sarımsak yağının ateşi etkili bir şekilde azalttığını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yağlar ateşi düşürmekle birlikte, aynı zamanda ağrıları hafifletir ve vücuttaki toksinlerin arınmasını sağlayan terlemeye de yardımcı olur.

2 yemek kaşığı hardal yağını ısıttıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı sarımsak yağı ekleyip, yatmadan önce çocuğunuzun göğüs, sırt, ayaklar, avuçlar ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.

6. Fesleğen

Fesleğen çocuklarda ateşi düşürmek için oldukça etkili bir bitkidir. Antibiyotik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı ateşe sebep olabilecek bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Kaynattığınız fesleğeni süzün ve içine biraz bal katıp çocuğunuza içirin. Diğer bir seçenek ise, iyice yıkanmış fesleğen yapraklarını ateş tamamen düşene kadar her gün bir miktar çocuğunuza yedirin.

7. Zencefil çayı

Ateşe sebep olan bakteri ve virüslerden kurtulmak, ayrıca bağışıklığınızı güçlendirmek için ılık bir zencefil çayı içebilirsiniz. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin. (Zencefil çayı tarifi için şu yazıya bakabilirsiniz: Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları ve Zencefil Çayı Tarifi)

Ek öneriler:

— Vücut sıcaklığını arttırabileceğinden yorucu aktivitelerden uzak durulmalı, çocuğun ateşi varken doğrudan güneşe maruz kalmamalı, bağışıklığı zayıflatacağından sigara dumanına maruz kalınmamalı, küçük çocuklar için ateş ya da herhangi bir hastalık için kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çocuklara aspirin verilmesi Reye Sendromu denilen ölümcül bir hastalığın riskini arttırabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

8 Yorum

 1. Tam da hastalıkların kol gezdiği donemde Hızır gibi yetişti bu yazı ✍️ emeğinize sağlık
  Teşekkür ediyorum
  Sevgiler 💞💞💞

  1. Mümkün olduğunca faydalı içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bir nebze faydamız olabiliyorsa ne mutlu bize. Yorum için asıl biz teşekkür ederiz. Sevgiler 🙂

 2. Okul sezonu başlar başlamaz başlıyor hastalıklar 🙂 Çocuklarımın ateşi yükseldiğinde hemen duş yaptırırım.Fesleğenin yüksek ateşe iyi geldiğini duymuştum ama deneyemedim.Her eve bir fesleğen şart öyleyse 🙂
  Faydalı yazınız için teşekkürler 🙂

 3. Konunuzu görünce inşallah sirkeli su ile ateş düşürün dememiştir diye okumaya başlamadım ama daha ilk madde görünce şaşırmadım açıkçası hocam. Öncelikle ateşli hastalıklarda kesinlikle sirkeli ve alkollü su kullanmayın ve kimseye önermeyin. İnternette ufak bir araştırma ile bunun sebebini detaylı öğrenebilirsiniz. En basiti ile ben açıklayim sirke damarların aniden daralıp genişlemesini sağladığı için kısa süreli ateşi düşürübilir ama ilerleyen dakikalarda aniden eski haliden daha yüksek ateş gösterir ve çocuğun durumunu daha kritik hale sokar. Şimdi eskiler böyle yapmış diyebilirsiniz ama bu olasılık işidir. 100 çocukta 90 nında bir şey olmaz ama 10 çocuk ölebilir. Makalenizi düzelteceğinizi umarak, teşekkürler bilgiler için.

  1. Merhaba Profesör, öncelikle ilginiz ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim. İnternetten araştırma yapmanın dışında bu konuyu yurt dışında tıp eğitimi alan bir dostuma da danıştım. Bu konuya oradaki doktorların bakış açısı nedir diye sorduğumda, hızlı bir şekilde yüksek ateşin düşmesine fayda sağlayacağını, ancak mutlaka seyreltilerek kullanılması gerektiğini ve ateş düşer düşmez hastaneye gidilmesi gerektiğini vurguladı. Sirkenin geçmişi oldukça eskidir ve hatta tıbbi olarak kullanılan en eski ürünlerden biridir. Özellikle elma sirkesi (doğal), ateş dahil bir çok rahatsızlığı giderme veya semptomları hafifletme konusunda oldukça başarılıdır. Sirkenin ateş düşürme özelliği olduğu inkar edilemez ama uzun süreli ve su ile seyreltilmeden kullanımı çocukların hassas bedeni için uygun olmayabilir.

   Yazımda da belirttiğim gibi çok yüksek olmadığı sürece ateşi düşürmeye çalışmak fayda sağlamak yerine zarar verebilir. Ancak ateş artarak devam ediyorsa, ateşi hızlı düşürme etkisi olan sirkeli su ile acil müdahalede bulunup, ardından mutlaka doktora görünmek gerekir. Sirkenin kısa süreliğine ateşi düşürüp ilerleyen dakikalarda artırabileceğinden bahsetmişsiniz. Evet bu doğru. Aslında sadece sirke değil ılık suyla duş almak da kısa süreliğine ateşi düşürür ve etkisi geçince ateş tekrar yükselir. Hatta bu durum tıbbi ilaçlar için de geçerlidir. Yani sadece sirkeye has bir durum değil. Buradaki amaç yüksek ateşi kısa süreliğine de olsa kontrol altına alıp zaman kazanmaktır. Zira ateşe neden olan enfeksiyon veya altta yatan rahatsızlık tedavi edilmediği sürece ateş yükselmeye devam edecektir.

   Alkol, kolonya gibi maddelerle ateş düşürmeye çalışmak kesinlikle çok yanlış ve bunların zarar verebileceğine dair kanıtlar mevcut. Ancak, binlerce yıldır kullanılmasına rağmen sirkenin zarar verdiğine dair tek bir vaka dahi görülmemiş, bununla ilgili tek bir delil gösterilmemiştir. Özellikle son yıllarda sirke ile ilgili çok fazla kanıtsız iddianın ortalarda dolaşması, bir ticari sektör haline gelen ve ne yazık ki, tek gayelerinin daha fazla kar elde etmek olduğu bilinen ilaç sektörünü akıllara getiriyor. Özellikle diyabet gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren hastalıkların sirke kullanımı ile azalmaya başlaması ilaç sanayiinde telaşa neden oldu zannediyorum, zira akabinde sirke ile ilgili karalama politikaları devreye girdi. İnternette araştırma yapınca, bu konudaki tüm haberlerin tek bir kaynaktan yayıldığı ve diğerlerinin kopyala yapıştır mantığıyla kanıtı olmayan bilgileri yaydığı açıkça görülüyor. Yabancı kaynaklarda ise, sirkenin yüksek ateşi olanlarda kullanılmaması gerektiğine dair bir araştırma sonucu mevcut değil. Bir zamanlar zeytinyağının da zararlı olduğu ve ülkemizde kullanımının yasaklandığı düşünülünce, bunun sirke için de yapılmayacağını düşünmek ne kadar doğru bir mantık yürütme olur ki???

   Açıkçası sirkenin binlerce yıldır kimseye zarar vermemiş olması, aksine ciddi faydalar sunmuş olması benim için yeterince ikna edici. Bilim bunun aksini ispatlayana kadar da bu şekilde düşünmek zorundayım.

   Sevgili Profesör, değerli yorumunuz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla 🙂

   1. Sirke binlerce yılıdır kullanılan ve binlerce yılda kullanılacaktır. Bu kesinlikle itirazım yok ve olamazda çünkü bende evde kullanan biriyim ama ateş konusunda seyreltilip, seyreltilmeyecegi konusunda insanimiz bu bilinçte değil ve olmazda. Sirkeyi kullanacak arkasına hastaneye götürecek:) ateşi düştüğü için hastaneye götürmeyecektir. Şurada bir gözümü dinlendirim diyecektir ve uyurken ateşi 40 41 dereceyi gördüğünde o melek yavru havale geçirecektir. Ben şahsen bu vebali alamam, kimseninde almasını öneremem. Bu konunun ilaç sektörü ile alakası yok ki! Olsa sirke yerine ılık su denmez degil mi? Direk şu ilacı verin derler. Bu konuda prof. larin ki hepsi sirke kullanmayın derler. Hani ortada bir konu olsa tamam diyecegim ama hepsi ortak fikir beyan ediyorlar. Neyse ben uyarmak istedim. Gerisi tabi ki size kalmış.

    1. Tekrar merhaba Profesör.
     Sanırım yazıyı da yorumu da iyi okumadınız, zira atladığınız noktalar var. Dikkat ederseniz evet daha ilk maddede dilerseniz suya bir miktar sirke de ilave edebilirsiniz diyorum, yani bunun adı seyreltmektir (sirke su ile karıştırılınca seyreltilmiş olur ve aslında neredeyse herkes bunu bilir.) Ayrıca ister sirkeyle ateş düşürülsün, ister, ılık suyla veyahut ateş düşürücü ilaçla, her ne şekilde olursa olsun mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini her yazımda vurgularım. Çünkü ateşe sebep olan hastalık ortadan kalkmadığı sürece ateş tekrar tekrar yükselmeye devam eder ki bunu da bir önceki yorumda belirttim zaten. Evet haklısınız ne yazık ki insanımız bilinçli değil ve çocuğun ateşi düşünce iyileşti yanılgısına kapılıyor ve doktora gitmeyi erteliyor. Bu süre zarfında vücuttaki enfeksiyon iyice yayılıp ateşin belki de 40 derecenin üstüne çıkmasına, dolayısıyla havaleye neden olabiliyor. Hatta bazı insanlar bu tür yöntemleri bilmediğinden acil müdahalede bile bulunamıyor ve hastaneye gidene kadar çoğu zaman geç kalınmış oluyor. İnsanların bu biliçsizliğinin sirkeyle bir alakası yok, ateş düşürücü ilaç kullanıp çocuğun ateşini düşürdükten sonra da doktora gidilmezse aynı şey yaşanır. Tüm ateş düşürücü yöntemler sadece anlık rahatlama sağlar, hiç biri bir tedavi yöntemi değil. Yalnız sirke hariç! Yorumunuzda “Bu konunun ilaç sektörü ile alakası yok ki! Olsa sirke yerine ılık su denmez degil mi? Direk şu ilacı verin derler.” demişsiniz. Ilık suyun tedavi edici bir özelliği yok ama sirkenin tedavi edici özelliği olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya çıkmıştır. İlaç sektörünü rahatsız eden de bu. Çünkü kendi ilaçlarına alternatif olmasını asla kabul etmezler.
     Durumu ajite etmeye çalışıyorsunuz ama ortada vebal alınacak bir durum yok. Profesörlerin ortak fikir beyanı diyorsunuz ve ben de diyorum ki, binlerce yıldır kullanılan ve kullanılması önerilen sirke ne oldu da birden bire zararlı ilan edildi. Üstelik şu ana kadar kullanılan bu yöntemden zarar görmek bir yana hep fayda sağlanmışken. Fikir beyan etmek ayrı, delil göstermek apayrı bir şeydir. Bu konuyla ilgili hiçbiri bir araştırma sonucu göstermeden sadece fikirlerini belirtiyorlar, ben kanıt isterim. Bilim sirkenin bu anlamda zararlı olduğunu kanıtladığında ise (bilime güvenen, inanan biri olarak) bu yazıyı tamamen kaldırırım. Tekrar ekleyeyim, yabancı kaynakların hiçbirinde bunun aksini belirten bir açıklama yok. Neden biliyor musunuz? Çünkü bizimki gibi (ne yazık ki) geri kalmış ülkelerde sorgulama sıkıntısı var, bir şey duyduklarında sorgusuz, sualsiz, delilsiz kabul etme eğilimindeler. Gelişmiş ülkelerin insanı sorgular, kanıt ister… ve şunu da ekleyeyim, ateş düşürmek için hala uyguladıkları ilk yöntem sirkeli su uygulamasıdır.
     Ben kimseye doktorun önerdiği ilaçları kullanmayın diyemem, üstelik ilaçların tonlarca yan etkisi olduğunu bile bile. Bu yan etkilerin her yıl onlarca belki de yüzlerce ölüme neden olduğunu bile bile. Sizin mantığınıza göre, şu durumda da vebal almış oluyorum ve hatta siz de bu yan etkileri bilen ve engelleme gücü olmayan biri olarak dolaylı da olsa vebal alıyorsunuz. Bir zamanlar kullanılan ilaçlar (aşılar) nedeniyle çocuk felci vakalarının arttığını belki hatırlarsınız. Bebeklerde bile artık sıklıkla görülen diyabet, kalp hastalıkları ve daha birçok hastalık sizce sadece yanlış beslenmeden mi kaynaklı? Diyelim ki öyle. Bu besinleri sağlıksız hale getiren (GDO başta olmak üzere daha nice deneylerle besinler zehir oldu) sizce kim(ler)?

     Neyse bu konu böyle uzar gider. İnsanlar okudukları duydukları tek kaynaklarla yetinmemeli, sürekli araştırmalılar. Sadece bu konuda değil her konuda bilinçli olmalarını, sormalarını, sorgulamalarını diliyorum.

     https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2214799316300479?via%3Dihub
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954571/
     https://theconversation.com/is-apple-cider-vinegar-good-for-you-a-doctor-weighs-in-102947
     https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/02053
     https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/266
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15149153
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16321601
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11893257
     http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-SPYK200609001.htm
     https://europepmc.org/abstract/MED/1352619
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19082396

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı