Yoga Hareketleri: Bu 9 Yoga Hareketi ile Güne Enerjik Başlayın

Yoğun tempolu bir iş gününe başlamanın en iyi yolu biraz daha enerjiye sahip olmaktır. Bedeninizi dengelemek ve zihninizi odaklamak için yazımızda paylaştığımız yoga hareketlerini mutlaka denemelisiniz!. Merak etmeyin, özel bir egzersiz ekipmanı veya stüdyo alanına gerek yok. Yeni başlayanlar için de uygulaması oldukça kolay olan bu hareketler, bir halı üzerinde ve oturma odanızın konforunda yapılabilir…

Her sabah uygulayacağınız bu yoga rutini ile esneklik, denge ve güçle uyanacaksınız.

Balasana- Çocuk Duruşu Yoga Hareketi

Yoga
Yoga -Çocuk Duruşu

Dizlerinizin üzerine çökün ve ellerinizi ileriye uzatarak öne doğru kapanın. Avuç içleri yere, göğüs dizlere değmeli. Zihninizi boşaltıp yogaya odaklandıktan sonra, 3-5 kez derin nefes alıp verin.

Köpek Duruşu

Omuzlarınız bileklerinizin hizasında ve kalçanız dizlerinizin hizasında paralel olacak şekilde, yere kapanma pozisyonundan yavaşça köpek duruşu pozisyonuna yükselin.

Bileklerinize ve dizlerinize eşit ağırlık verin, ayaklarınızı rahata alın, karnınızı içeri çekin ve omurganızı yukarı doğru uzatın.

(Bu pozisyon dizlerinizi rahatsız ederse, dizlerinizin altına havlu veya sünger koyun.)

Kedi Duruşu

Sanki sırtınız yukarı doğru çekiliyormuş gibi, sırtınızın üzerinde bir yuvarlak oluşturmak için ellerinizden destek alabilirsiniz. Başınızı indirin ve çenenizi göğsünüze yaslayın, karnınızı omurganın içine doğru çekin.

İnek Duruşu

Yoga
Yoga – İnek Duruşu

Karnınızı indirin ve kalçanızı dışa atın. Omuzlarınızı genişletirken ellerinizden destek alın. Bakışlarınızı ileri veya yukarı doğru yöneltin ve sırtınızı rahat bırakın. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın. Kedi ve inek duruşu arasında 2-3 kez tekrar yapın.

 Aşağı Bakan Köpek Duruşu (Adho Mukha Svanasana)

Yoga
Yoga – Aşağı Bakan Köpek Pozisyonu

İnek duruşunun ardından ellerinizi biraz daha ileri alın, kollarınızın altından kıvrılın ve kalçanızı, vücudunuz ters bir V harfi oluşturacak şekilde yukarıya kaldırın. Bacaklar hafif eğim alabilir, ancak topuklarınız yere tam basmalıdır. 3-5 kez derin nefes alıp verin.

Öne Katlanma Hareketi

Ayaklarınız omuz hizasında olacak şekilde yavaşça öne doğru eğilerek ellerinizi  ayaklarınıza değdirin. Dizleriniz hafifçe bükülürken, başınızın üst kısmını yere doğru tutun, gövdenizi dizlerinize doğru yaslayın. Üst bedeninizi rahatlatın.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde sertlik veya gerginlik olduğunu kabul ederek dizlerinizi eğip bükmek veya dizlerinizi düzelterek daha rahat hissetmenizi sağlayın. 3-5 kez derin nefes alıp verin.

Yoga
Yoga – Öne katlanma pozisyonu

Yarım Asansör Duruşu

Ayaklarınız omuz hizasında olacak şekilde ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve omuzlarınızı kalçanızla aynı hizaya getirin. Karnınızı içeri çekin ve göğsünüzü öne doğru açın. Boynunuzu düz tutarak aşağı bakın. İleriye doğru katlanıp hareketi tekrarlayın.

Tadasana (Dağ Duruşu)

Ayakta dik duruş pozisyonudur. Ayaklarınız omuz hizasında olacak şekilde ellerinizi göğe doğru uzatın ve dik durun. Karnınızı içeri çekerek her iki ayağınızı da eşit ağırlıkta tutun.

Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzak tutun ve avuç içleriniz birbirine dönük olarak ellerinizi yukarıya doğru uzatın. 3-5 kez nefes alıp verin, gözlerinizi kapatın ve gününüz için iyi bir dilekte bulunun.

Yana Gerdirme Hareketi

Yoga
Yana Gerdirme Hareketi – Yoga

Ayaklar omuz hizasında olacak şekilde vücudunuzun bir tarafına doğru gerilin, her iki ayağınızı da eşit ağırlıkta tutun. Sonra düzelip diğer tarafa doğru gerilin. Sırtınızı korumak için dik durun ve yere sağlam basın. Hareketi birkaç kez tekrarlayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu