Yaşlanmayı Geciktiren Besinler: Anti-Aging Etkili 11 Gıda

Yaşlanmak yaşamın bir gerçeği olsa da bu süreci yavaşlatmaya yardımcı olacak şeyler de var. Bunların en önemlisi yedimiz gıdalara dikkat ederek sağlıklı beslenme tarzına sahip olmaktır. Bu yazıda yaşlanmayı geciktiren besinler nelerdir, sorusunun yanıtını bulabilirsiniz…

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler
Yaşlanmayı Yavaşlatan Besinler

Bazı küçük şeyler bize yaşlandığımızı hissettirir; gülerken göz kenarlarımızda beliren çizgiler, yavaş yavaş azalan vücut esnekliğimiz ya da dirsek ve topuklarımızdaki kuru cilt görüntüsü. Belki de, zamanla artan diz ağrıları veya sırt tutulmaları… Yaşlanmaya karşı pahalı kozmetik ürünleri ve kırışıklık kremleriyle savaşmak yerine, bu durumu içeriden dışarıya doğru ele almanın çok daha etkili olacağından emin olabilirsiniz. Dolayısıyla, bugünkü beslenme şekliniz, ilerleyen yaşlarda nasıl görüneceğinizi de belirleyecektir.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

1- Balık: Somon, sardunya ve ton balığı gibi içerisinde bol miktarda Omega 3 olan balıklar sırt ve eklem ağrıları için ilaç niteliğindedir. Haftada 2-3 kez balık tüketimi idealdir. Eğer kireçlenme şikayetiniz var ise; ek olarak balık yağı takviyesi almanızı öneririz.

2- Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum açısından zengin olan bu besinler, güçlü kemik yapısının anahtarıdır. Süt, yoğurt ve peynir; biyolojik olarak en yüksek kalsiyum içeren besinlerdir. Sabahları bir kase yulafın üzerine biraz süt dökerek, sandviç ekmeğinin arasına veya salatanın üzerine iki dilim peynir keserek, öğle yemeğimizin yanında bir kase yoğurt tüketerek günlük ihtiyacımız olan kalsiyum miktarını kolayca karşılayabiliriz.

3- Fındık: Fındık da yine Omega 3 bakımından zengin bir besindir. Beyin sağlığımızı koruma konusunda büyük rol oynar. Aynı zamanda E Vitamini içerir ve antioksidan deposudur. Hafıza kaybı olasılığını da azaltır.

4- Yumurta: Tam bir protein deposu olan yumurta; Vitamin D, B12, selenyum ve kolin içerir. Belki de diğerleri kadar tanıdık gelmeyen kolin; hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan önemli bir vitamindir. Bu da yaşlanmayı geciktiren besinler listesine dahil olmasının en önemli nedenidir.

5- Yeşil ve lifli gıdalar: Ispanak, lahana ve pazı; gözler için hayati önem taşıyan, lutein ve zeaksantin bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bezelye, Brüksel lahanası ve tatlı mısır da bu maddeleri içeren besinler arasındadır.

Yaşlanma Karşıtı Besinler

 

6- C Vitamini içeren meyve ve sebzeler: Vitamin C; cildimizin esneklik ve dayanıklılığını sağlayan kolajenin ana maddesidir. Ayrıca, Vitamin C güneşin ve sigaranın cildimizde oluşturabileceği zararlı etkilerin de azaltılmasında efektif bir oyuncudur.

7. Su: Gün içerisinde bol su tüketmek cildi besler ve elastikiyetini korur. Aslında yaşanmayı geciktiren en önemli faktörlerin başında su gelir. Bu nedenle vücudun asla susuz kalmasına izin vermemeli, mutlaka bol bol su tüketilmelidir.

8. Sızma Zeytinyağı: Kalp dostu yağ ve çok güçlü antioksidanlar içerir. Bu özellikleriyle yaşlanmayı zayıflatan besinler arasındadır.

9. Avakado: E ve C vitamininin, yararlı yağlar ile mükemmel kombinasyonu gözlerinize, cildinize ve kalbinize çok iyi gelir.

10. Yeşil Çay: Zengin antioksidan etkisi, kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı kalkan oluşturur.

11. Domates: Özellikle Likopen bakımından oldukça zengin olan domates (pişmiş, konserve veya salça haline getirilmiş), antioksidan ile birleşerek prostat kanseri ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Yaşınız kaç olursa olsun sağlığınıza yatırım yapmaya bugünden başlayın ve uzun yıllar genç kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu