Yaşlanma Karşıtı Doğal Yağlar/Kırışıklıklar İçin En İyi 9 Esansiyel Yağ

Piyasada yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri için sayısız seçenek mevcut. Ancak, cilt bakım rutininiz için doğallıktan yanaysanız, yaşlanma karşıtı doğal yağlar en güvenli ürünlerdir.

Esansiyel yağlar, özellikle kırışıklıklar olmak üzere yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz en etkili yağlar aşağıda sıralanmıştır.

Kırışıklıklar İçin En İyi Yaşlanma Karşıtı Doğal Yağlar

1. Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı, serbest radikalleri nötralize eden ve cildi oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Askorbik asit ile alfa-tokoferol (yaşlanma karşıtı bileşenlerden) ve hücresel savunmanızı hasara karşı koruyan glutatyon içerir. Düzenli olarak limon yağı ile yapacağınız cilt bakımı, cildinizin savunmasını arttırır ve erken yaşlanmayı önler.

2. Biberiye Esansiyel Yağı

Biberiye yağı, dermatit ve egzama gibi birçok cilt problemini iyileştirebilecek ve cildinizin genel sağlığını koruyabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yaşlanma karşıtı doğal yağlar listesinde bulunan biberiye yağı, yaşlılık izlerinin en önemli nedenlerinden olan oksidatif stresi önleyen ve cildin yaşlanmasını geciktiren güçlü antioksidanlar içerir.

3. Nar Esansiyel Yağı

Nar çekirdeği yağı, anti-enflamatuar, anti-kanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Yapılan çalışmalara göre, keratinositleri (keratin üreten epidermal hücreler) uyararak epidermisin (cildinizin üst katmanı) yenilenmesini sağlar, ayrıca cildin esnekliğini ve sıkılığını korur.

4. Kuşburnu Yağı

Cilt üzerinde iltihap önleyici etkileri olan kuşburnu yağı, linoleik asit, karotenoidler ve tokoferol (yaşlanma karşıtı olan E vitamini) ve oksidatif stresi önleyen yüksek miktarda fenolik asit içerir.

5. Sardunya Yağı

Yaşlanma karşıtı doğal yağlar arasında olan sardunya esansiyel yağının cilt için birçok faydası vardır.

Güçlü antiseptik ve yara iyileştirici özellikleriyle birlikte, egzama ve dermatit gibi birçok cilt sorununu iyileştirebilir. Tahrişe neden olmaz ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Yanı sıra, cildi sağlıklı ve genç tutan antioksidan özelliklere sahiptir.

7. Adaçayı Yağı

Bu doğal yaşlanma karşıtı esansiyel yağ çok etkili bir antioksidandır ve serbest radikallerin cilde zarar veren etkilerini azaltabilir. Serbest radikaller cildin DNA’sına zarar verir ve yaşlanma sürecini hızlandırır.  Adaçayı yağı bu olumsuz etkileri en aza indirir ve cildinizin daha genç görünmesini sağlar.

8. Ylang-Ylang Yağı

Bu esansiyel yağ, antioksidan ve serbest radikalleri temizleme özelliğine sahiptir. Cilt hücrelerini yenileyerek, cilt tonunu yeniden yapılandırır.

9. Sandal Ağacı Yağı

Antik çağlardan beri sandal ağacı, ayurveda tıbbının bir parçası olmuştur. Sandal ağacı antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinir. Cildinizi sağlıklı tutan oksidatif stresi azaltan serbest radikal temizleme potansiyeline sahiptir.

Yapılan çalışmalarda, sandal ağacı yağının akne, siğil, sedef ve egzamayı iyileştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

UV hasarı, cilt kuruluğu, hava kirliliği, makyaj malzemeleri ve daha birçok faktör cildin doğal bariyerinin kaybına ve yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olur. Yukarıdaki yaşlanma karşıtı doğal yağlar cildinizi onararak daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.  Ancak, uçucu yağların doğrudan cilde uygulanması alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Esansiyel yağlar en saf yağ şeklidir ve doğrudan uygulandığında cildinizi tahriş edebilir. Yüzünüze herhangi bir esansiyel yağ uygulamadan önce, taşıyıcı bir yağ ile seyreltmeniz gerekir. Taşıyıcı yağlar, uçucu yağların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur.

Esansiyel yağları seyreltmek için Jojoba yağı, Argan Yağı, Avokado yağı, Badem yağı ve Kayısı yağı gibi taşıyıcı yağları kullanabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağa karşılık 10 damla esansiyel yağ kullanın. Yağları küçük bir şişede karıştırın ve günde 2 kez cildinize uygulayın.

Her ihtimale karşı, yağı cildinize sürmeden önce bir alerji testi yapın. Bunun için, dirseğinizin iç kısmına 1 damla yağ sürün ve 24 saat bekleyin. Herhangi bir reaksiyon olmazsa, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Esansiyel yağlar birçok cilt sorununu tedavi etmede mucizevi bir şekilde çalışır. Cildiniz için yaşlanma karşıtı doğal yağlar kullanmanız en etkili sonuçlar sağlar. Elbette en etkili sonuçları görmek için biraz sabırlı olmalı ve düzenli olarak doğal yağlar kullanmalısınız. Sonuçları birkaç ay içerisinde görebilirsiniz.

Ayrıca okuyun⇓

8 Yorum

  1. Ben cidden yaşlanıyorum. Cildim fena halde takık bana. Bilsem şu önerileriniz faydalı olacak. Havada atlayacağım.
    Bilemedim ki..

  2. Yaşlanma karşıtı yağlar gerçekten de çok faydalı oluyor. Hatta bu yağları evde kendim yapabiliyorum. Hepsinin yapımı hemen hemen aynı ve çok basit. Tek şart, gerçekten organik bir zeytinyağı kullanmak. Organik zeytinyağı içine bu bitkileri katarak, yağını yapabiliyoruz. Çok güzel tavsiyeler veriyorsunuz. Kimyasal içerikli şeyler kullanmaktan çok daha etkili bunlar. Teşekkürler tavsiyeler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu