Film

En İyi Yapay Zeka Temalı Filmler

Şimdiye kadar yapılmış en iyi yapay zeka konulu 9 film

Özellikle 2000’li yılların başından itibaren yapay zeka konulu bilim kurgu filmleri artmıştır. Bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte, önümüzdeki yıllarda da yapay zeka ve akıllı robotlar teması bol bol işlenecek gibi görünüyor.

Her ne kadar, yaklaşık 15 yıldır bu tarz filmlerde artış olsa da, aslında modern bilimin yarattığı hayal gücü ile 1920’li yıllardan itibaren yapay zeka temalı filmler yapılmaya başlanmış ve her zaman yoğun ilgi görmüştür.Bu yazıda, hızla geliştirilen yapay zekanın hayatımızı nasıl etkileyeceği; bizlere rahatlık mı yoksa felaketler mi getireceğine dair ipuçları veren, oldukça iyi kurgulara sahip 1920’li yıllardan bugüne kadar yapılmış en iyi yapay zeka konulu filmleri sıraladık.

Yapay zeka temalı bilim kurgu filmleri

1. Ben Robot (2004) (imdb 7.1)

Yapay zeka temalı bilim kurgu filmi

Ben Robot, kısa hikayeleriyle ünlü Isaac Asimov’un bir eseri…

Yıl 2035 Chicago. Her koşulda insanlara itaat etmek üzere programlanmış robotlar günlük yaşamın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Bu sistemden rahatsızlık duyan, ortada yanlış bir şeyler olduğunu fark eden ve sisteme tek başına kafa tutan sadece bir kişi vardır, Chicago polisi Spooner. Bir gün bir bilim adamı öldürülür ve bu cinayetin baş zanlısı insansı bir robottur. Bu olay üzerine insanlar her işlerinde kullandıkları ve iç içe yaşadıkları robotlara güvenip güvenmemeleri gerektiğini sorgulamaya başlarlar. Cinayetin araştırılması görevi ise robotlardan hiç hoşlanmayan Spooner’a verilir.

2. Matrix (1999) (imdb 8.7)

Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği Matrix, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’in oynadığı bir bilim kurgu ve aksiyon filmidir. İnsan ırkını ve nüfusunu bastırmak için bilinçli makineler tarafından simüle edilmiş bir gerçeklik olarak oluşturulan Matrix ile distopik bir gelecek tasvir edilmiştir.

Bir bilgisayar programcısı olan Neo, Matrix ile ilgili gerçeği öğrendiğinde, sanal gerçeklikten kurtulmayı başarmış diğer insanlarla birlikte makinelere karşı başlatılan bir isyana dahil olur.
Bir üçleme olan Matrix serisi, şimdiye kadar yapılan en kaliteli filmlerden biri olmayı hak etmiştir. Matrix, sinema severlerin sinemaya bakış açısına yepyeni bir boyut kazandıran bir yapay zekabilim kurgu ve aksiyon filmidir.

3. Yapay Zeka (2001) (imdb 7.1)

Yapay Zeka Filmi-Filmleri
Yapay Zeka Filmi-Filmleri

Dünyanın büyük bir bölümünün sular altında kaldığı bir zamanda, hayatı kolaylaştırmak için gelişmiş bir teknoloji ürünü olan yapay zekalı robotlar üretilmiştir.

David de bir yapay zeka olmasına rağmen diğer robotlardan farklı olarak, madde ve düşünsel açıdan neredeyse tam bir insan formunda üretilen ve sevmeye programlanmış ilk yapay zekalı robot çocuktur.

Ancak, bu özelliği onu yine de bir teselli oyuncağı olmaktan götüremezdi. Durumu fark eden David sorgulamaya ve gerçek bir çocuk olmak için yollar aramaya başlar.

4. Terminatör (1984) (imdb 8.0)

2029 yılında dünya yapay zeka robotlar tarafından yok olmanın eşiğindedir ve geriye onlarla mücadele eden bir avuç direnişçi kalmıştır. Bu direnişin başında John Conner vardır ve robotlar John Conner’ı yok etmek için zekice bir planı devreye sokarlar. En güçlü terminatörlerini Sarah Conner’ı öldürmek üzere geleceğe yollarlar. Sarah, John Conner’ın annesidir ve ölürse John hiç doğmamış olacaktır.


Terminatör,  2008 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından -kültürel ve tarihi açıdan önemli- kabul edilip, Ulusal Film Kayıtları’nda korunmak üzere seçildi.

5. Bıçak Sırtı (1982) (imdb 8.2)

Yapay zeka konulu filmler
Yapay zeka konulu filmler

Devasa bir üretici firma olan Tyrell, Replikant isimli insandan ayırt edilemeyen robotlar üretmektedir. Bu robotlar, dünya dışındaki kolonilere karşı ve diğer yasa dışı işlerin halledilmesi için kullanılmaktadır.

Black Runner adlı özel polisler Replikantları yakalamaktan sorumludur. İşinde oldukça iyi olan Rick Deckard, görevini bıraktığı sırada, kendisine yeni bir görev verilir, şehre gelen bir grup Replikant’ı yakalamak. Ancak Rick’in işi pek de kolay olmayacaktır zira 2 milyon nüfusu olan bir yerde insanlardan ayırt edilemeyen bu robotları bulmak oldukça zordur. Yine de bu son görevi kabul eder.

İlki 1982’de çekilen filmin devamı niteliğinde olan ikinci film 2017’de sinema severlerle buluşmuş ve ilk film gibi büyük bir beğeni toplamıştır.


6. Metropolis (1927) (imdb 8.3)

1927 Almanya yapımı Metropolis, sinema alanındaki ilk yapay zeka konulu film niteliğindedir. Aynı zamanda bilim kurgu türünün öncüsü sayılan sessiz bir filmdir.

Fütüristik bir distopyada geçen film, kapitalist düzende işçi ve patronlar arasındaki sosyal krizi konu almaktadır. 10 Ocak 1927’de Almanya’da ilk kez seyirciyle buluşan film, aynı yılın Ekim ayında İstanbul’da gösterime girecekken, ateizm ve komünizm propagandası yapıldığı gerekçesi ile hükumet tarafından yasaklanmıştır.

7. Ex Machina (2015) (imdb 7.7)

Yapay Zeka Filmleri
Yapay Zeka Filmleri

Dünyanın en önemli teknoloji şirketinde bir yazılımcı olarak çalışan 24 yaşındaki Caleb, düzenlenen bir yarışmada, şirketin zeki ve gizemli CEO’su olan Nathan’ın dağ evinde geçirmek üzere 1 haftalık ödül kazanır. Ancak Caleb, içine çekildiği deneyden bihaberdir. Bu deney, duygusal zekası hayal edilebileceğinden daha sofistike, daha aldatıcı olduğunun kanıtı olan dünyanın ilk yapay zekası Ava’dır.

8. The Machine (2013) (imdb 6.1)

Bilgisayar programcısı olan Toby Stephens, Savunma Bakanlığı için süper bir asker niteliğinde tasarlanan ve tamamen bilinçli olan bir cyborg yaratır. Bu yapay zekalı robotun, beklenenin ötesinde insani ve ahlaki değerlere sahip olduğu ortaya çıkar, ancak savunma bakanlığı bu olağanüstü makineyi bir silaha çevirdiğinde durum değişir.


9. Robot Adam (1999) (imdb 6.8)

Richard Martin, ev işlerine yardımcı olması için tasarlanan bir robot satın alır ve bu robota evin küçük çocuğu Andrew adı verir. Richard, önceleri evin rutin işleriyle ilgilenen Andrew’in zamanla bazı insani duygular, sanatsal yaratıcılık ve öz farkındalık gibi bir robottan beklenmeyen değişimler fark eder. Bunun üzerine bu yönlerinin gelişmesi için onu eğitmeye karar verir. Andrew’in insanlar hakkında öğrendikleri arttıkça insan olma, gerçek bir insan olma isteği de artar ve bu hayalinin peşinden giderek 200 yıllık bir serüvene başlar.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

YORUM YAP!

Close
Close