Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları: Bu 14 Öneriyle Yakıttan Tasarruf Edin

Gün geçtikçe artan yakıt fiyatları araç sahiplerini oldukça zorlamaya başladı. Özellikle her gün araç kullanmak zorunda olan sürücüler yakıttan tasarruf yapmanın yollarını araştırıyor. Toplu taşıma araçları her ne kadar daha tasarruflu olsa da, şahsi araç kullanımı her geçen gün artmaktadır. Fakat şahsi araçların bakım maliyetleri, vergiler gibi masraflarıyla birlikte bir de yakıt fiyatlarının çok yüksek olması sürücüleri yakıt tüketimini azaltmak gibi ekonomik çözümler aramaya yönlendiriyor.

Yakıt tasarrufu sağlamak için bazı pratik ve hatırı sayılır etkiye sahip çözüm yolları var. Aynı mesafeyi daha az yakıtla gidebilmeyi sağlayacak ipuçlarına göz atın.

Yakıt tüketimini azaltma yolları

1. Araç lastiklerinin balans kontrolünü ihmal etmeyin: Özellikle güvenliğiniz için lastik balans kontrolü hayati öneme sahiptir. Bu kontrolü yılda bir yaparak lastiklerin aşınma süresini geciktirebilirsiniz. Lastik balansının düzenli olarak yapılmaması lastiklerin dengesiz aşınmasıyla birlikte sürtünmeyi arttırır ve bu da daha çok yakıt tüketimine yol açar.

2. Lastik hava basıncını kontrol edin: Lastiklerdeki yetersiz basınç, lastiklerin yuvarlanmaları için daha fazla enerji yani daha fazla yakıt demektir. Her ay 2 psi hava kaybeden lastikleri düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve doğru basıncı sağlamanız lastiklerin ömrünü uzatmakla kalmaz aynı zamanda yakıt verimliliğini arttırır. Lastiklerin doğru basınçta olması ortalama %5 yakıt tasarrufu sağlar.

3. Aracın genel bakımı önemli: Aracınızın verimli çalışması için mutlaka düzenli bir genel bakımdan geçirin; Kirli yağ filtresi, kirli bujiler ya da tıkalı hava filtresi fazla yakıt harcamaya sebep olur. Bunlara dikkat ederek %4 oranında da buradan tasarruf edebilirsiniz.

4. Yakıt tasarrufu için fazla yükten kurtulun: Aracınızdaki gereksiz yükler fazla ağırlık bindireceğinden, aracın hareket etmesi için daha çok enerji gerekecek, dolayısıyla daha çok yakıt tüketimi olacak. Bu sebeple aracınıza fazla yük yüklemekten kaçının.

5. Araç hızınızı azaltın: Yakıt tüketimini azaltmak için araç hızınızı azaltmanız yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ancak, gereğinden düşük hızın da yakıt tüketimini arttıracağını unutmayın. Uzun bir yol için 80-90 km. hız ideal olacaktır.

6. Yakıt sızdırmalarını engelleyin: Yakıt deponuzun sıkıca kapandığından emin olun. Depo kapağının gevşek olması hem yakıt sızmasına hem de yakıtın buharlaşmasına sebep olabilir.

7. Kaliteli yakıt kullanın: Düşük kalitede yakıtlar kısa süreli yakıt tasarrufu sağlar ve kalitesiz yakıtın araç aksamlarına zarar vermesi de muhtemeldir.

8. Yakıt tasarrufu için ani fren yapmaktan kaçının: Ani fren, hızlı manevralar yakıt tüketimini arttırır. Bu sebeple aniden hızlanmamalı ve vites geçişlerini yumuşak tutmaya özen göstermelisiniz. Durmanız gerektiğinde frene yavaşça basın.

9. Yüksek vites kullanın: Kalkış esnasında her ne kadar düşük vites kullanmak gerekse de, belli bir hızda giderken mümkün olduğunca yüksek vites kullanmaya çalışın. Yüksek vites aracın yakıt tüketimini azaltırken, düşük vites daha fazla yakıt harcanmasına sebep olur.

10. Rölantide çalıştırmayın: Aracınızı motoru çalışır vaziyette bekletmeyin. Beklemeniz gerekiyorsa mutlaka motoru durdurun ve hareket edeceğiniz zaman tekrar çalıştırın. Çalışır durumda bekleyen motor saatte 1,5 litre yakıt tüketir.

11. Klima kullanımına dikkat edin: Klima araç motorunun ekstra güç harcamasına sebep olur ve klima kullanımı yakıt tüketimini arttırır. Klimayı kullanmanız gerektiğinde düşük hızda çalıştırın. Makul sıcaklık ya da soğukluk varsa klimayı çalıştırmayın. Klima gazının 2 yılda bir kontrol edilip eksikliğin tamamlanması önerilir.

12. AB Lastik Etiketi Değeri: Lastikler yakıt tüketiminin %20’sini oluşturduğundan, doğru lastik seçimi yakıt tasarrufundaki en önemli faktörlerdendir. Lastik satın alırken mutlaka üzerindeki AB etiket değerini kontrol edin. Lastiklerin yakıt verimliliği A’dan F’ye kadardır ve A derecesi en iyi verim sağlayandır.

13. Rampalara dikkat: Uzun rampalarda yakıt tüketimi maksimuma çıkar. Bu sebeple rampaları mümkün olan en kısa sürede geçmeye çalışın.

14. Aydınlatma: Gerek duymadıkça aracınızdaki aydınlatma sistemini kullanmamaya çalışın. Aydınlatma için kullanılan elektrik motordan sağlanır ve bu motora ek yük binmesi anlamına gelir. Motordaki ek yük ise yakıt tüketimini arttırır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı