Yağ Yakmaya Yardımcı En Etkili Gıdalar

Kilo vermek veya mevcut ağırlığınızı korumak istiyorsanız, işe öncelikle doğru bir beslenme programıyla başlamalısınız.  Diyetinizi değiştirmek çoğu zaman zor ve sinir bozucu olabilir. Bu nedenle başlangıç ​​olarak diyetinize biraz yağ yakıcı gıdalar ekleyebilirsiniz.

Yağ yakmak için çeşitli yiyecekler vardır ve bunların bazıları metabolizmayı hızlandırır, vücut ısısını yükseltir, uzun sür tokluk hissi verir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Bu gıdaları diyetinize ekleyip bunu düzenli egzersiz ile desteklediğinizde hedeflerinize çok daha hızlı ulaşacağınızı garanti ederiz.

İşte yağ yakan en iyi gıdalar

1. Greyfurt

Greyfurt yağ yakıcı süper bir besindir. En iyi bilinen “negatif kalorili” gıdalardan biri olan greyfurt, aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yakmanızı sağlar.

Yapılan çalışmalar, greyfurtun kilo kaybı ve insülin direnci üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Çalışma, taze greyfurtun sadece yarısını öğünlerden önce yemenin veya suyunu içmenin kilo kaybına neden olabileceğini göstermiştir(kynk).

2. Yeşil Çay ile yağlarınızdan kurtulun!

Yeşil çay en iyi yağ yakıcı içecekler arasındadır ve aynı zamanda en popüler olanıdır. Bu sağlıklı içecek, gün boyu kalori yakmaya ve metabolizma hızınızı yüksek tutmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Yeşilçay yaptığınız egzersizlerin yağ yakma etkisini arttırır.

Yeşil çayın kafein içeriği metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda enerjinizin artmasını da sağlar. Ayrıca,  iştah bastırma özelliği sayesinde aşırı yeme isteğinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte, yeşilçayın fazla tüketimi, hızlı ve düzensiz kalp atışlarına neden olabileceğinden aşırı tüketmemeye dikkat edin (günde 2-3 bardak yeterli olacaktır.)

[Yeşilçayın Faydaları Nelerdir – Neden Düzenli Olarak Tüketilmeli]

3. Yağ Yakmak İçin Acı Biber

Acı biber de metabolizmayı hızlandıran ve hızlı yağ yakma özelliklerine sahip olan bir besindir. Acı biber içindeki kapsaisin vücudu ısıtır ve bu da yağ yakımına yardımcı olur.

Çiğ, pişmiş, kurutulmuş veya toz haline getirilmiş formda acı biber tüketebilir, detoks içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Tek bir acı biber, metabolizmanızı yüzde 25’e kadar hızlandırabilir ve kalori yakma işlemi yemekten sonra 3 saat kadar sürebilir.

4. Yağ Yakmaya yardımcı bitki: Zencefil

Zencefil diyetinize eklemeniz gereken bir başka popüler yağ yakıcı besindir. Vazodilatör etkiye sahip olan zencefil, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Artan kan akışı, vücut ısısını yükseltir ve bu da metabolizmanız için bir destek sağlayarak daha fazla kalori yakmanızı kolaylaştırır. Ayrıca anti-inflamatuar ve kolesterol düşürücü yararları vardır.

Ek olarak, zencefil açlık hissini bastırarak, diyetinizdeki sağlıksız kalorileri azaltmanıza yardımcı olur. Her gün 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

5. Yağ yakıcı yemiş: Yaban mersini

Yaban mersini, zengin bir resveratrol kaynağıdır. Resveratrol, serbest radikalleri nötralize etmeye ve obeziteyi önlemeye yardımcı olur.

Yaban mersini içindeki polifenoller, göbek yağının erimesine yardımcı olur ve hatta metabolik sendrom için risk faktörlerini azaltır.

Ek olarak, yaban mersini içindeki yüksek su ve lif içeriği tokluk hissi yaratır ve bu sayede sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmanızı sağlamış olur. Bunların yerine her gün 1 su bardağı kadar yaban mersini yiyebilir, salatalarınıza veya yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

6. Spirulina

Spirulina kolayca yağ yakmak için kullanılabilecek  mavi-yeşil alglerden olan bir mikro yosun türüdür.

Sekiz temel amino asit içeriğinin yanı sıra yüksek proteinin içeriği sayesinde fazla kilolar erirken kaslarınız gelişir. Egzersiz rutininiz ile birlikte kullanıldığında, dayanıklılığınızı ve yaktığınız yağ miktarını artırabilir. Spirulina düşük kalorilidir ve kilo alımını kontrol altında tutmak için bir iştah bastırıcı olarak kullanılabilir.

Bu süper gıda, zengin beslenme profili sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı savaşan antiinflamatuar ve detoksifiye edici özelliklere de sahiptir. Aktarlardan veya eczanelerden yeşil bir toz şeklinde veya hap formunda olanlardan satın alabilirsiniz. Tabii uygun doz için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Not: Spirulina hipertansiyon, gut ve böbrek taşlarından muzdarip olanlar için uygun değildir.

7. Yeşil Elma ile Fazla Kilolardan Kurtulun!

Yeşil elma, yüksek oranda lif, C vitamini ve yüksek antioksidan içeriği nedeniyle yağ yakıcı bir gıdadır. Kilo verme konusunda bu meyveyi etkili hale getiren şey, içinde çözünür bir lif olan pektin bulunmasıdır. Pektin, hücrelerin emebileceği yağ miktarını kısıtlar.

Yeşil elma  vücuttaki yağ hücrelerini yönetmeye yardımcı olan polifenol bileşenler içerir, ayrıca metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur ve uzun süre tok tutar.

8. Brokoli En İyi Yağ Yakıcı Gıdalar Arasındadır

Brokoli vücuttaki yağ yakma işlemine yardımcı olan nadir sebzelerden biridir. Hücrelerdeki yağın parçalanmasını hızlandıran fitokimyasallar ile doludur, böylece yağ depolamak yerine vücudun yağ yakma moduna geçmesi sağlanır.

Ek olarak, C, A, K, B6 ve B12 vitaminleri bakımından zengindir; magnezyum; folat; ve yağ yakmaya yardımcı olan diyet lifleri içerir.

Turpgillerden olan bu sebze, kilo verme konusunda önemli bir faktör olan inflamasyonla mücadeleye de katkıda bulunur.

9. Yonca

Yağ yakıcı bir diğer yiyecek de yoncadır. Bu bitki, vücudun bazal metabolik hızını arttıran sempatomimetikler ve ksantin olarak bilinen bazı bileşenler içerir. Bu da yağ ve kalorilerin yanmasını hızlandırır.

Ayrıca, ter ve idrar yoluyla detoksifikasyonu teşvik eden doğal bir idrar söktürücü olarak çalışır. Bu süper besin, aynı zamanda tokluk hissi yaratarak sürekli yeme isteğinizi bastırır

4 Yorum

      1. Yeşil çay benim de favorim 👍 Yalnız en fazla 3 kupada bırakmanızı öneririm. Malum, kafein oranı oldukça yüksek yeşil çayın.
        İlginiz için ben teşekkür ederim 🙂

  1. Yağ yakan gıdalar arasında artık greyfurtu portakal dan çok tercih eder oldum. Biber yiyorum ama acıyı sevmiyorum. Diğerlerini tüketmeye dikkat edeceğim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu