Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Sizi mutsuz eden fazla kilolarınız mı var? Çok mu zayıfsınız? Peki sağlığınız için en uygun kilo değerinin aslında ne olduğunu bilmek ister misiniz? Aşağıda vereceğimiz vücut kitle indeksi (VKİ) hakkındaki bilgilerle ideal kilo hesabı yapmanız gayet kolay olacak.

Sahip olduğunuz kilonun ideal olup olmadığını öncelikle aşağıda verdiğimiz grafiği inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bunun için üst kısımdaki yatay eksende kilonuza karşılık gelen noktayı bulun ve aşağıya doğru dik bir çizgi çizin. Hemen ardından dikey eksende, yine aynı şekilde, boyunuza denk gelen noktadan yatay bir çizgi çizin. Bu iki çizginin kesiştiği bölge size hangi kilo aralığında olduğunuzu söyleyecek.

Bu ölçümde mavi bölge-zayıf, yeşil bölge-ideal kilo, sarı bölge-fazla kilolu, kırmızı bölge-obez, koyu kırmızı-aşırı obez bölge olacak şekilde beş kategorilik bir sınıflandırma mevcut. Bu ayrım yabancıların “body-mass index (BMI)” dedikleri, Türkçe’si vücut kitle indeksi olan hesaplamaya göre yapılıyor.

Vücut Kitle İndeksi Grafiği
Vücut Kitle İndeksi Grafiği

Grafiği aynı zamanda, boyunuza göre ideal kilonun ne olduğunu öğrenebilmek için de kullanabilirsiniz. (Bu sınıflandırmanın çocuklar ya da 18 yaş altı gençler için değil, tamamıyla yetişkinler için hazırlandığını lütfen göz önünde bulundurun.)

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Grafik olmadan ideal kiloya sahip olup olmadığınızı anlamak için basit bir matematik hesabı da yapabilirsiniz. Bunun için kilogram cinsinden kilonuzu, metre cinsinden boy uzunluğunuzun karesine bölmeniz gerekiyor.

Vücut Kite İndeksinin Formülü
Vücut Kite İndeksi Formülü

Grafikten de az çok anlaşıldığı üzere, bu hesabın sonucuna göre kategoriler arasındaki sınırlar da şu şekilde oluyor:

  • 40 ve üstü – aşırı obez
  • 30-40 arası – obez
  • 25-30 arası – Kilolu
  • 18,5 -25 arası – sağlıklı ve ideal kilo
  • 18,5 ve altı – zayıf

(Dünya Sağlık Örgütü ideal indeksi 20-25 aralığında kabul etmiştir.)

Bu hesaplamaya bir örnek vermek için kilosu 80, boyu 1.70 olan bir kişiyi ele alalım. Hesaplamamız aşağıdaki gibi olacak.

vucut-kitle-indeksi-ornek
vucut-kitle-indeksi-ornek

İşlemin sonucu 27,6 gibi bir sayıyı verdi. Bu 25-30 aralığına denk geldiği için örneğimizin neredeyse “fazla kilolu” olduğunu görüyoruz.

Şimdi ters işlem yaparak örneğimizin ideal kilosunun ne olduğunu hesaplayalım. İdeal kilo için belirtilen 18,5-25 aralığından 22 gibi ortanca bir değer seçelim. Şimdi yapacağımız hesap, 22 – yani en ideal/ortalama VKİ değeri ile 1.70 – yani metre cinsinden boyunun karesinin çarpılması.

vucut-kitle-indeksi-ornek-2
vucut-kitle-indeksi-ornek-2

Görüldüğü üzere örneğimizin aslında ideal kilosu 64 kilo ya da bir iki kilo fazla-eksik olacak şekilde buna yakın değerler olmalı; 62-66 arası diyebiliriz.

Bu hesaplamada kadın ve erkek ya da değişen yaş aralıklarına göre küçük nüanslar elbette mevcut. Ama vücut kitle indeksinin tüm parametrelerden alınan ortalamaların sınırları hemen hemen bu şekilde.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇELEBİLİR!

1 Yorum

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı