Enerji Veren, Yorgunluğu Alan Vitaminler ve Vitamin Takviyeleri

Bu yazıda, enerji arttırmak ve yorgunluktan kurtulmak için hangi besinleri tüketebileceğiniz ve enerjinizi arttırarak daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak en iyi enerji veren vitaminler ve vitamin takviyeleri konusuna değineceğiz.

Dengeli bir diyet, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku, doğal enerji düzeyinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerdir. Ancak, hızlı tempolu hayatımız bunları düzenli olarak yapmamızı engelleyebiliyor.

Dolayısıyla sağlıksız uyku, sağlıksız beslenme ve egzersizleri aksatmak da çoğu zaman kaçınılmaz oluyor. Günlük yaşamı iyileştirmek için tasarlanan vitamin takviyeleri , vücut direncini ve enerjiyi arttırmak için bazen en iyi alternatiflerdir.

Enerji veren vitaminler hangi bileşenleri içermeli?

Vücut direnci için, enerji arttırmak ve yorgunluğu azaltmak için kullanacağınız vitaminler belli bileşenleri içermelidir.

1. Koenzim Q10 (CoQ10)

Koenzim Q10, hücrelerin doğal olarak enerji üretmesine yardımcı olan bir bileşiktir. Üretimi yaşla birlikte azalma eğilimindedir, bu nedenle bu enzimi içeren bir besin takviyesi kullanımı tavsiye edilir.

CoQ10, zihinsel bozukluklar, diyabet, kanser gibi bazı hastalıklar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Aynı zamanda hücreleri oksidatif hasara karşı korur. Koenzim üretimi azaldığında, vücut hücreleri ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemezler ve bu da kronik yorgunluğa neden olur.

Koenzimin bulunduğu gıdalar; et, balık ve fındıktır. Bununla birlikte, bu gıdalarda bulunan koenzim oranı, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte değildir. Bu nedenle, enerji veren ilaçlar (vitamin hapları vs.) şeklinde alınması tavsiye edilir. Doz konusunda doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

2. B12 Vitamini

B12 vitamininin faydaları nelerdir, neden kullanmak gereklidir? Diğer B vitaminleri ile birlikte, B12 vitamini de tükettiğiniz besinlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, bu vitamin sinir sistemini ve kan hücrelerini korur ve böylece anemi oluşumunu engeller.

B12 vitamini genellikle kırmızı et, balık, hayvansal proteinler ve vitamin sağlayan diğer birçok üründe bulunur. Bununla birlikte, vejetaryen ve veganlar, 50 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çölyak hastalığı olanlar yeterince B12 alamadıklarından B12 eksikliği riski altındadırlar. B12 vitamininin enerji üretiminde önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır. Vücudunuzun B vitamini düzeyini dengelemek için, diyetinizi değiştirmeniz veya enerji veren vitamin ilaçları almanız gerekir.

3. Demir

Vücudumuzdaki demir hemoglobin oluşumunda önemli rol oynar. Vücutta uygun demir oranı olmadan, alyuvarlar oksijeni dokulara verimli bir şekilde taşıyamazlar, bu da çabuk yorulmanıza ve enerji eksikliğine neden olan anemiye yol açar.

Demir eksikliği çeşitli nedenlerden dolayı olabilir (veganizm, gebelik ve kan kaybı gibi.) Bu durumlarda, eksikliği gidermek ve yorgunluk dahil olmak üzere demir eksikliği anemisiyle ilişkili komplikasyonları önlemek için demir takviyesi gerekebilir.

Vücudunuzun demir seviyesini dengelemezseniz, sürekli düşük enerji şikayetiniz olur. Yüksek demir seviyesine sahip olduğu bilinen ve aynı zamanda enerji veren vitaminler içeren ıspanak, dana eti, karabiber, fasulye, hindi ve bitter çikolata gibi yiyecekler normal demir seviyesini korumanıza yardımcı olacaktır.

4. Kreatin

Kreatinin insan vücudundaki rolü, hücrede stabil bir enerji düzeyini korumak ve vücut ihtiyaç duyduğunda hızlı enerji sağlamaktır. Bu bileşeni içeren bir takviyenin tüketilmesi güç ve enerji verir, zindeliği ve konsantrasyonu arttırır, kronik yorgunluk, beyin yorgunluğu ve depresyonu önler.

Kreatin, kırmızı et, tavuk ve balıkta doğal olarak bulunur ve insan vücudunda, yüksek glisemik karbonhidratlarla birlikte daha iyi emilir. Bu nedenle birçok vücut geliştiricisi kısa sürede kas kütlesini arttırmak için kreatin içeren vitaminler kullanır.

Çoğu besin takviyesinde olduğu gibi, kreatin kullanımı da oldukça güvenlidir, ancak aşırı tüketimi böbreklere ve hatta vücudun kendi başına kreatin üretme yeteneğine zarar verebilir. Bu nedenle, kreatini takviye olarak tüketirken bol su içmek çok önemlidir. Çünkü kreatin fazla su emer ve vücudu susuz bırakarak karın ağrısı ve diğer sorunlara neden olabilir.

5. Citrulline (sitrülin)

Halsizlik ve yorgunluk hapları içeriğinde de bulunan citrülinin, vücutta azot oksit üreterek kan damarlarını genişletir ve aynı zamanda hücrelere oksijen vererek yorgunluğun azalmasına ve enerjinin artmasına yardımcı olur. Sitrulin özellikle karpuz, kabak, salatalık ve kavun gibi gıdalarda bulunur.

6. Melatonin

Melatonin uykuya yardımcı olan ve vücudun karanlıkta salgıladığı bir hormondur. Geceleri mavi ışığa aşırı maruz kalmak, kronik uykusuzluğa neden olur.

Eğer uyku sorununuz varsa melatonin içeren vitamin takviyeleri size yardımcı olabilir. Ancak vitamin ilaçları kullanmak yerine daha doğal çözümler arıyorsanız, muz, domates, yulaf, kiraz ve ananas tüketebilirsiniz. Bu gıdalar uykunuzu düzene sokmaya yardımcı olarak enerjinizin artmasını sağlar.

7. Tirozin

Tirozin vücut tarafından doğal olarak üretilen bir amino asittir. Genellikle tavuk, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere yüksek proteinli gıdalarda bulunur. Tirosin, beyni uyararak, konsantrasyon ve enerji arttıran kimyasalların üretimine yardımcı olur.

Tirozin içeren takviyeler üzerine yapılan bir çalışma, bu amino asitlerin sadece yorgunluğu azaltıp, enerji arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda uyku bozukluğu olan kişilere de fayda sağladığını göstermiştir.

8. E Vitamini

Antioksidan özelliğine sahip olan E vitamini, hücre yapısını güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür, vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verir, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, anemiyi engeller, cilt ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

E vitaminini ihtiyacınızı doğal besinlerle karşılayabileceğiniz gibi vitamin haplarından da faydalanabilirsiniz. E vitamini, balık, tavuk ciğeri, kırmızı et, yumurta sarısı, zeytin yağı gibi doğal yağlar, fındık, ceviz, kabak, ıspanak ve domates gibi besinlerde bulunur.

9. C vitamini

C vitamini vücudu hastalıklara karşı korumakla birlikte harika bir enerji kaynağıdır. Yanı sıra vücuda direnç kazandırır, halsizlik ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır, iyileşme sürecini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini, limon, portakal, kivi, greyfurt gibi narenciyelerde, sivri biber, yeşil sebzeler ve soğanda bolca bulunur. Vücut için son derece önemli olan C vitaminini hem besinler hem de vitamin ilaçları ile karşılayabilirsiniz.

Vücut direncini arttıran ve enerji veren en iyi vitamin takviyeleri

1. Pharmaton: 

Biotin, manganez, lesitin, çinko ve A-B-C-D-E vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan pharmaton, yorgunluk, düşük enerji, konsantrasyon eksikliği ve stresle mücadelede oldukça etkili bir besin takviyesidir.

Vücudunuzun neredeyse tüm vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olan pharmaton vitamin takviyesi, kullanıldığı takdirde hızla etki gösterir.

2. Supradyn All Day:

Özellikle sporcuların tercih ettiği etkili bir multivitamin olan supradyn, yoğun ve stresli günlük yaşamları olanların ve enerji ihtiyacı olan öğrencilerin (özellikle sınav dönemlerinde) supradyn kullanabilecekleri tavsiye ediliyor.

3. Solgar Ginseng:

Stresle daha iyi başa çıkmayı sağlayan, beyin aktivitesini arttıran, yorgunluk ve uykusuzluğu gideren, yüksek enerji sağlayan, depresyona karşı koruyan, ruhsal çöküntüleri gideren, alzehimer riskini azaltan, adaptasyonu arttıran ve daha pek çok faydası olan solgar, enerji veren mineral ve vitamin takviyesi olarak bilinir.

4. New Life B12 Plus:

Kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur ve homosistein seviyesini düzenler. Mide problemlerinden dolayı beslenmelerinde yeteri kadar B12 alamayanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir dil altı vitamin takviyesidir.

5. Redoxon C Vitamini Çinko:

Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili olan Redoxon, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, kramp, cilt problemleri gibi sorunlarla mücadelede etkili bir besin takviyesidir. C vitamini de çinko da vücudumuz için hayati öneme sahiptir. C vitamini ve çinko içeren gıdaların yetersiz alımı vücutta bazı reaksiyonlarla kendini gösterir.

Özellikle yaz aylarında C vitamini alımı azaldığı için vücudun reaksiyonlarında da artış olur. Bu sebeple, Redxon C vitamini Çinko efervesan tabletten faydalanabilirsiniz. Özellikle, Redoxon gıda takviyesi kullanan, yoğun tempolu yaşamları olanların yorgunluk ve düşük enerji şikayetlerinin neredeyse tamamen geçtiği de araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Ayrıca okuyun:

5 Yorum

    1. Pharmaton genellikle hızlı etki gösteren bir vitamindir. Ancak, bazı kullanıcılarda halsizlik ve sürekli uyku ihtiyacı şikayetleri görülebiliyor. Bu durum Pharmaton’un kendisinden kaynaklı olmayıp altta yatan herhangi bir hastalığın, özellikle de tiroid problemlerinin varlığına işaret edebilir. Böyle bir şikayetiniz varsa sorunun tetkiki için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu