Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur? Vajinal Akıntı Türleri Nelerdir?

Kadınların yaşamlarının belli bir dönemine kadar en çok yakındıkları ve jinekoloji polikliniklerine en sık uğrama sebeplerinden biridir vajinal akıntılar. Peki, vajinal akıntı normal midir? Vajinal akıntıların sebepleri nelerdir? Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir? Bu akıntıların normal rengi nasıl olmalıdır? Akıntılar herhangi bir hastalığa işaret ediyor olabilir mi? 

Kadınlarda genellikle ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte vajinal akıntılar da başlar. Bu akıntılar tükürük gibi, burun salgısı ya da göz yaşı gibi gerekli olup vajinanın kurumaması ve sağlıklı işlev görebilmesi için doğal bir koruyucudur.

Elbette doğal fizyolojik akıntıların dışında kadın hastalıklarını işaret eden akıntılar da vardır ve bu akıntılar normal akıntılardan farklı özelliklere sahiptir.

Fizyolojik (doğal) Akıntı-Salgı

Fizyolojik salgılar, beyaz- şeffaf- açık sarı- kokusuz- hafif yapışkan- ağrısız özelliklere sahiptir ve kaygılanmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Bu salgıların en önemli işlevlerinden biri kendini yenileyen vajina dokusunun salgılar aracılığıyla atıklardan arınmasıdır.

Yanı sıra bu kaygan salgılar cinsel ilişkinin tahrişlerinden korur, spermlerin yumurtalığa taşınmasına yardımcı olarak döllenmeyi kolaylaştırır. Akıntının miktarı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte özellikle adet dönemine yakın artış gösterebilir.

Ancak, akıntınızda olağan dışı  bir durum (kanlı, sarı, yeşil, kötü koku, kaşıntı, yanma, ağrı, peynir parçaları gibi bir görüntü vs.) fark ederseniz alarm çanları çalmaya başlayabilir. Zira doğal olmayan akıntılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Paniğe kapılmadan önce bu olağan dışı akıntılara nelerin sebep olabileceğini öğrenelim öncelikle.

1. Beyaz ve Peynir Parçalarına Benzer Akıntılar

Bu özellikte bir akıntının en olası sebebi mantar enfeksiyonudur. Herhangi bir kokuya sahip değildir ancak şiddetli kaşıntıya sebep olur.

Bu tür mantar enfeksiyonları oldukça yaygın olup sıcak ve nemli ortamlarda büyüyen mantarlardır. Bu sebeple genital bölge kuru tutulmalı, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, tuvalet temizliğinde genital bölge önden arkaya doğru temizlenmeli, vajinal duştan kaçınılmalı ve bir uzman doktorla görüşülerek tedavi sürecine başlanmalıdır.

2. Sarı-Yeşil Vajinal Akıntı

Özellikle cinsel yolla bulaşan bakterilerin yol açtığı akıntı türüdür. Sarı- yeşil görüntünün yanı sıra pelvik ağrı ve idrar yaparken yanma olabilir; ancak çoğu kadın bu belirtileri çok çabuk göstermez ve bu da erken teşhis konulmadığından, bakterilerin hızla yayılmasına sebep olabilir.

Jinekolojik muayenelerinizi aksatmıyorsanız bu tür problemler önceden saptanıp antibiyotik tedavisiyle kolayca iyileştirilebilir.

Bu tarz şikayetleriniz varsa mutlaka partnerinizle birlikte tedavi olmalısınız. Aksi durumda bakterilerin tekrar size bulaşması muhtemeldir.

3. Kötü Kokuya Sahip Vajinal Akıntılar

Akıntı genellikle beyaz, gri ya da sarımsıdır. Balık benzeri bir kokuya sahiptir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 15- 44 yaş arasındaki kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur.

Bu enfeksiyonun sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber vajinal bakteri dengesinin bozulmasıyla ilişkilidir. Doktorunuz tarafından teşhis konulduğunda kolayca tedavi edilebilmektedir.

6. Kanlı Vajinal Akıntı

Koyu kırmızı ya da kahverengimsi akıntı büyük olasılıkla regl döneminizden kalma kan kalıntıları olabilir. Nadiren de olsa, kanlı akıntı tehlikeli bir hastalığın sinyali olabilir. Yumurtalık, rahim ya da rahim ağzı kanserleri belirtilerinden biridir kanlı akıntı. Bu sebeple olası bir riskin erken tanısı için mutlaka doktorunuzla görüşün.

Ayrıca okuyun:⇓

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu