Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran En Etkili 7 İçecek

Uyku problemleri kalp hastalıklarından diyabete, migrenden depresyona kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, iyi bir gece uykusu genel sağlık için hayati öneme sahiptir. Uykusuzlukla başa çıkmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. Bu yazının konusu ise, uykuya dalmayı kolaylaştıran içecekler olacak.

Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran İçecekler

Yatmadan 1-2 saat önce içeceğiniz bu içecekler sayesinde daha rahat ve kesintisiz uyuyabilirsiniz. Uykuyu getiren içecekler nelerdir sorusunun cevabına geçmeden önce hatırlatalım; içeceklerinize kesinlikle şeker katmayın, aşırı şeker uyku kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

İşte, uykuya dalmayı kolaylaştıran içecekler listesi:

Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran İçecekler

1. Süt

Sütün uyku kalitesini arttırdığına ve yatıştırıcı etkisi olduğuna dair bazı çalışmalar mevcut. Sütte bulunan triptofan adındaki bileşenin bu etkiyi yarattığı düşünülüyor. Araştırmalarda, Triptofanın “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotonin seviyesini arttırdığı görülmüştür. Aynı zamanda sağlıklı bir uyku sağlayan melatonini de uyarır. Eğer laktoz intoleransı sorununuz yoksa, uyku sorunu için her gece uyumadan önce süt içmeyi deneyebilirsiniz.

2. Papatya Çayı

Uyku İçin Bitki Çayı

Papatya çayı, binlerce yıldır sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Bu nedenle, uykuya dalmayı kolaylaştıran içecekler arasında en popüler olanıdır. Papatya çiçeklerinde bulunan apigenin adı verilen bir antioksidanın sakinleştirici ve anksiyete etkilerini hafiflettiği düşünülüyor. Apigenin beyindeki reseptörlere bağlanır ve zihin üzerinde hoş bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

3. Kediotu Çayı

Kediotu pembe veya beyaz çiçekleri olan bir bitkidir ve yüzyıllar boyunca birçok kültürde uyku için bitkisel çay olarak kullanılmıştır. Modern araştırmalar, özellikle menopoz sonrası kadınlarda, uykusuzluğun tedavisinde bu bitkinin faydalı olabileceğini göstermiştir.

Kediotu, sirkadiyen ritimi bozmadan uykusuzluğu hafifletmede güvenli kabul edilir, ancak yüksek dozda kediotu huzursuzluk hissine ve çarpıntıya neden olabilir. Bu yüzden günde 1 fincandan fazla tüketmeniz önerilmez. Ayrıca, 3 yaşın altındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınların uzak durması gerekir.

4. Lavanta Çayı

Lavantanın sakinleştirici ve yatıştırıcı nitelikleri çiçeğin hoş aromasıyla sınırlı değildir ve özellikle lavanta çayı  daha hızlı uykuya dalmaya yardımcı olabilir. Lavantadaki hangi bileşenlerin bu faydayı sağladığı net olarak bilinmese de yapılan çalışmalar, uyumadan önce lavanta çayı içen hastalarda belirgin bir iyileşme gösterdiği görülmüştür.

5. Badem Sütü

Hayvansal besinler tüketemiyorsanız, bu konuda badem sütü en iyi alternatiftir. Badem sütü de doğal olarak triptofan ve melatonin içerir. Aslında, badem ve badem yağı yüzyıllardır geleneksel tıpta uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılmıştır ve çalışmalar bademin ve bademden yapılan herhangi bir ürünün uykuyu iyileştirebileceği düşüncesini destekliyor. Triptofan ve melatonine ek olarak, badem magnezyum açısından zengindir, bu da insanlarda, özellikle yaşlılarda sağlıklı uykuyu desteklemeye yardımcı olabilir.

6. Muz Smoothie

Uykusuzluk İçin İçecekler

Melatonin, magnezyum ve triptofan açısından oldukça zengin olan muz, vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve stresli bir günün ardından uykuya dalmayı kolaylaştırabilecek yeterli bir potasyum kaynağıdır. Bu smoothie’yi hazırlamak için; 1  adet muz, 1 bardak badem sütü ve 1 çorba kaşığı şekersiz badem ezmesini mutfak robotunda iyice karıştırın ve uyumadan en az 1-2 saat önce için. Bu içecek uyku getiren içecekler arasında favoriniz olabilir. Çünkü sağlıklı etkilerinin yanı sıra oldukça lezzetlidir de…

7. Vişne Suyu

Bitkisel çay veya süt tüketmekten hoşlanmıyorsanız, uykusuzluğa iyi gelen içeceklerden bir diğeri olan vişne suyunu tercih edebilirsiniz. Süt ve badem sütü gibi, kiraz da triptofan ve melatonin açısından zengindir. Birçok çalışma yatmadan önce 1-2 bardak vişne suyu içmenin uyku kalitesini önemli ölçüde artırdığını ve melatonin seviyesini yükselttiğini göstermiştir.

Ayrıca okuyun⇓

2 Yorum

  1. Vişne suyunu denemiş biri olarak gerçekten çok faydasını gördüm. Çok güzel faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

  2. Hepside birbirinden faydalı içecekler, Uykuya Dalmayı kolaylaştıran en etkili içecekler hakkinda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu