Uyku Felci Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Bilgi

Çoğu kişi uyku felci denen bir uyku bozukluğunun farkında olmayabilir. Çoğunuz muhtemelen hayatında en az bir kez bu durumu yaşamıştır. Uyku ile uyanıklık arasında yaşanan, hareket etme ve konuşma yeteneğini kaybetme hissi tıbbi bir durumdur ve uyku felci olarak adlandırılır. Ayrıca buna çoğunlukla halüsinasyon da eşlik eder ve durum daha korkunç hale gelir.

1. Uyku felcinin semptomları

Birkaç çalışma sürekli olarak bitkin, stresli veya uykusuz hisseden insanların uyku felci geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu kanıtladı. Uzmanlar, neden birinin uykuda felç geçirdiğini anlamak için çok uzun zamandır çalışıyorlar ancak şu ana kadar kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

2. Tehlikeli Değil

Uyku felcinin korkunç ve dehşet verici bir deneyim olduğu inkar edilemez, ancak gerçekte tehlikeli bir durum olmadığı bilmelisiniz. Vücuda herhangi bir fiziksel zarar vermez.

Bu konuyla ilgili şimdiye kadar hiçbir klinik vaka (ölüm ya da kendine zarar verme gibi) tespit edilmemiştir. Böyle bir şey yaşadığınızda korkmadan, kendinize bunun bir rüya olduğunu ve gerçek olmadığını telkin edin.

Belki de bu hissi sonsuza kadar yaşayacaksınız, ancak ne kadar olumlu kalırsanız, korkularınız da o kadar hafifler.

3. Vücudunu kontrol edemezsin

Bir uyku felci durumunda olduğunuzun farkında olsanız bile, vücudunuzu hareket ettiremez, uyanamazsınız. Bazı insanlar parmaklarını veya yüz kaslarını kıpırdatabilir. Bu, sonunda uyanmalarına yardımcı olabilir, ancak insanların çoğunluğu bitene kadar beklemek zorundadır. Bu durum 20 saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.

4. Tarihi Vakalar

Uyku Felci
Uyku Felci

10. yüzyıla dayanan Fars tıbbi metinleri de uyku felci hakkında açıklamalara sahiptir. Uyku felci ile ilgili ilk gözlem 1664 yılında bir Hollandalı hekim tarafından yapılmıştır. Doktor, 50 yaşındaki bir kadının üzerindeki gözlemleri sonucunda ‘kabus görüyor’ olduğu kanısına varmıştır.

Bazı kültürlerde ise buna şeytani, doğaüstü varlıkların sebep olduğuna inanılırdı. Sonunda ‘uyku felci’ olarak tıp alanında yeniden adlandırıldı.

5. Henry Fuseli’nin Uyku Felci İle İlgili Eseri

Henry Fuseli- Uyku Felci
Henry Fuseli- Uyku Felci

Uyku felcinin son derece önemli bir örneği İsviçreli ressam Henry Fuseli’nin Rönesans tablosunda görülebilir. İblisin uyku esnasında, birinin göğsüne oturarak baskı uygulaması şeklinde tasvir edilmiş bir resim. Bu resim Fuseli’nin en etkili eserlerinden biridir!

6. Bir Hastalık Değil!

Bunun bir hastalık olmadığını, gayet doğal bir olay olduğunu ve herkeste olabileceğini bilin. Birçok çalışma, çoğu insanın bunu yaşamlarında en az bir kez deneyimlediğini ve muhtemelen çoğunun da bunun farkında olmadığını belirtmiştir.

Felç yoğunluğu kişiden kişiye değişir. Gençlere oranla yetişkinlerde, uyku bozukluğu olanlarda, yoğun stres altında olanlarda ve akıl hastalığı öyküsü olan insanlarda uyku felcine daha çok rastlanır. Aynı zamanda genetik faktörlerin de etkili olduğu saptanmıştır.

7. Halüsinasyon

Uyku felci semptomları halüsinasyonlar içerebilir ve son derece gerçekçidir. Bu durumu iki kat korkutucu hale getirebilir.

Uyku Felci : Halüsinasyon – Karabasan
Uyku Felci : Halüsinasyon – Karabasan

Bu durum, uyku esnasında ya da uyanmaya başladığınızda ortaya çıkar. Ancak genellikle uyku ile uyanıklık arasında belirir.

Derin REM uykusuna girdiğinizde, beyniniz vücudun kaslarına rahatlaması ve bir felç halini girmesini söyler. Bu durum uyku esnasında fiziksel hareketleri kısıtlayarak vücudun yaralanmaya karşı korunmasına yardımcı olur.

Vücut REM uykusu geçişlerinde zorlandığında uyku felci meydana gelebilir. Zihniniz uyanık ama vücudunuz hala uykudadır ve hareket ettiremezsiniz. Bu esnada halüsinasyonlar görebilirsiniz.

Ne yazık ki bu konuda henüz yeterli bilgiye ulaşılamamıştır ama uyku felcinin herhangi bir tehlikesi olduğuna dair bir vaka da yoktur.

8. Korkmayın!

Araştırmalar, uyku felcinin tehlikeli olmadığını, vücuda fiziksel olarak herhangi bir zarar vermediğini göstermiştir. Dünyada korkunç bazı kültürel açıklamalar hala mevcut ama , tanımlanamayan gizemli durumlar için her zaman efsaneler olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Yapılabilecek en önemli şey, insanları korkmamaları için bilgilendirmek ve eğitmektir. Ciddi anlamda uykusuzluk çekenler ve uyku bozukluğu olanlar bu durum için bir uzmanla görüşmeliler.

Uyku Felcinden korkmayın!
Uyku Felcinden korkmayın!

Bizimle paylaşmak istediğiniz herhangi bir görüş veya hikayeniz varsa aşağıda yorum kısmından bildirebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu