Üretkenliğinizi Arttırmak İçin 4 Pratik Yöntem

Konuk yazarımızdan, Verimliliğinizi ve Üretkenliğinizi Arttırmak için bazı ipuçları… Siz de sitemizde konuk yazar olmak isterseniz şuradaki yazıyı okuduktan sonra yazınızı bize gönderebilirsiniz…


Üretkenliğinizi Arttırmak için 4 Pratik İpucu
Üretkenliğinizi Arttırmak için 4 Pratik İpucu

Alaaddin’in sihirli lambası elinize geçmiş olsaydı ne isteyeceğinizi hiç düşündünüz mü? Eminim, birçok kişi daha az sürede daha çok iş yapabilmeyi dileyecektir. Oysaki daha az sürede daha çok iş yapabilmek için sihirli bir nesneye ihtiyacınız olmadığı gibi; kendinizi ve zaaflarınızı bilmeniz yeterlidir.

Her ne kadar dikkat dağıtıcı nesnelerin ve platformların hüküm sürdüğü günümüzde konsantre kalabilmek çok kolay olmasa da, bu yazımızdaki 4 pratik ipucu ile bu durumu aşabilir, üretkenliğinizi ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

#1 2 Dakika Kuralı

İlk olarak David Allen’ın İş Bitirici kitabında bahsetmiş olduğu 2 dakika kuralı çok basit bir prensip üzerine kurulu olup, üretkenliğinizi arttırmak için uygulaması kolay bir yönteme bağlıdır. Bu kurala göre, önemli olsun ya da olmasın, 2 dakikadan az sürecek herhangi bir işi hemen o anda tamamlamanız gerekmektedir.

Çöpün atılması gerekiyor ve bu 2 dakikanızı almayacak bir iş mi, hemen çöpü atın; yemeğinizi yediniz, bulaşıkları yıkamak 2 dakikadan az mı sürecek, hemen bulaşıkları yıkayın. Bu kuralı uygulayarak erteleme alışkanlığınızdan kurtulacaksınız.

Peki bir iş 2 dakikadan fazla sürüyorsa ne yapmalısınız?

O işe başlamak 2 dakikadan az sürüyorsa, hemen o anda işe başlamalısınız! Daha çok kitap okumak mı istiyorsunuz, 2 dakikalık bir okuma yapın, bir anda kendinizi 100 sayfa bitirmiş bulabilirsiniz.

Harika kitap fikrinizi yazıya dökmek istiyorsunuz ancak vakit mi bulamıyorsunuz, 2 dakika yazmayı deneyin, belki de gecenin sonunda kendinizi bir bölümü bitirmiş bulabilirsiniz.

#2 Üretkenliğinizi Arttırmak İçin Hayır Demeyi Öğrenin

Üretkenliğini ve verimliliğini arttırmak isteyenlerin sahip olması gereken en büyük yeteneklerden birisi hayır diyebilmeyi öğrenmiş olmaktır.

Dünya’da hiçbir şey yoktur ki, o şeyi yapmamak, o şeyi yapmaktan daha uzun sürsün. Sizinle görüşmek isteyen biri mi var? Evet demeden önce hiç gerçekleşmemiş bir görüşmenin her zaman herhangi bir görüşmeden daha hızlı sonlanacağını unutmayın. Sürekli evet demek, yapılacaklar listenizin dolup taşmasına, önemli işlerinizin sarkmasına sebebiyet verebilir.

Unutmayın, bir şeye evet dediğinizde, yapmanız gereken başka bir şeye aslında hayır diyorsunuz…

#3 Zamanınızı Daha İyi Değerlendirin

İlk başta kulağa çok orijinal bir öneriymiş gibi gelmese de; zamanınızı daha iyi değerlendirmeniz gerektiği, asla ve asla zihninizi terk etmemesi gereken, uyarı niteliğinde bir ipucu aslında. Dünyada herkesin zamanı vardır, ama herkesin zamanının memnun edici bir çıktısı olmayabilir; o yüzden zamanınızı en iyi çıktıyı alacak şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Pomodoro tekniği, zamanınızı daha iyi değerlendirmek için faydalanabileceğiniz birçok yöntemden sadece bir tanesidir. Başlı başına ayrı bir yazı konusu olabilecek bu yöntemi denemek isterseniz, özetle, bir işi yaparken, sadece o işe konsantre biçimde 25 dakika çalışıp, ardından 5 dakikalık minik molalar verin.

Pomodoro olarak geçen bu süreci 4 defa tekrarladıktan sonra 25-30 dakikalık molalar vererek kendinizi ödüllendirin ve her gün 8-16 arası Pomodoro tamamlamaya çalışın. Burada süreyi ölçmek için telefonunuzdan faydalanabileceğiniz gibi online kronometre gibi çeşitli araçlardan da faydalanabilirsiniz.

#4 Büyük Hedeflerinizi Küçük Parçalara Ayırın

Diyelim ki ulaşmak istediğiniz büyük bir hedef var, ancak bu hedefe ulaşmanız biraz zaman alacak; böyle bir durumda bu büyük hedefinizi günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedefler şeklinde parçalara ayırın ve kendinize şu soruyu sorun, “bugün hangi adımı atmalıyım ki büyük hedefime bir adım daha yaklaşayım?”

Başlangıçta kısa sürede elde edebileceğiniz kazanımlara odaklanıp, büyük hedefi düşünmeyi sona bırakın.

…ve unutmayın, tekerleği icat etmeden Ferrari’ye binmeniz pek bir anlam ifade etmeyecektir.

Ayrıca Okuyun: Johari Penceresi Nedir? Bir de Johari Penceresi’nden Bakın!

Konuk Yazar: Burak Özdemir (ozdemirburak.com)– Sabahları web geliştiricisi, akşamları tarih okuryazarı olan, zamanını en iyi şekilde değerlendirmek için sürekli olarak çabalayan bir kişidir.

13 Yorum

  1. Bence 21 gün kuralı da çok etkili. Bir şeyi 21 gün boyunca aksatmadan yaparsak, o şey alışkanlık dolayısıyla yaşam biçimi haline gelir. 2 dakika kuralını 21 gün sürdürürsek farkında bile olmadan yaşamımızın bir parçası haline gelebilir.
   Ziyaret ve yorum için biz teşekkür ederiz 🙂

 1. Yorumunuz için teşekkürler Erhan Bey, fırsat bulursanız İş Bitirici kitabını okumanızı da öneririm, çok uzun bir süre ABD’de en çok satanlar listesinde yer aldı.

 2. Bu yazı çok dikkatimi çekti böyle yazıları çok seviyorum Çok teşekkür ederim.

 3. Daha üretken olmak için taktik şart. Buradaki 1 ve 4 numaralı ipuçları üzerine daha fazla yoğunlaşmalıyım. Teşekkürler.

  1. Sağ olun yorumunuz için, umarım ilerleyen günlerde daha üretken olursunuz 🙂

  1. Teşekkürler yorumunuz için, vazgeçmezseniz sonuç alacağınıza eminim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu