Gezi-Seyahat

Ukrayna Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Ukrayna, çeşitli ülkelerden gelen turistlerin sıkça ziyaret ettiği harika bir ülkedir. Ukrayna, yeşil alanlar, ormanlar ve bol nehirler ile birlikte kültürel ve  mimari alan açısından oldukça zengindir. Ne yazık ki, bu ülkenin, askeri mücadeleler, gösteriler ve çatışmalarla dolu bir geçmişi vardır. Bununla birlikte, bugün, olağanüstü deneyimler yaşatan çeşitli güzel şehirleri ve bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Bir Ukrayna gezisi planlıyorsanız, Ukrayna’da ziyaret edilecek yerler ile ilgili bu rehberimize göz atın. Sizler için, Ukrayna’nın görülmesi gereken en güzel ve en önemli yerlerinden oluşan kısa bir rehber hazırladık.


1- Olesko Kalesi , Lviv – Ukrayna Gezilecek Yerler

Olesko Kalesi, Lviv bölgesindeki bir tepenin üzerinde bulunur ve 13. yüzyılda inşa edilmiş olmasına rağmen, bu güne kadar çok iyi korunmuştur. 14. yüzyılda Polonya, Litvanya ve Macaristan’ın kontrolü ele geçirmek istediği, toprak sahipliğini üstlendiği bir siyasi savaşın odak noktası haline gelen bir yapıdır bu kale.

Uzun bir mücadeleden sonra kale Ukrayna’ya taşındı ve bugün 16. ve 17. yüzyıllardan kalma antika mobilya koleksiyonlarının ve sanatının sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. Zengin resim ve heykel koleksiyonu Polonya sanatının önde gelen koleksiyonlarından biri olarak kabul edilir.

2. Zaporizhzhia – Ukrayna

Dinyeper nehri üzerinde yer alan 12,5 km’lik bu dev ada 1965 yılında ulusal bir doğa koruma alanı ilan edildi ve bugün çok nadir bulunan veya yok olma tehlikesi olan bitkileri ve hayvanları tanımak deneyimini burada yaşayabilirsiniz. Daha sonra tarih boyunca farklı dönemlerden büyüleyici arkeolojik buluntular sergileyen müzeyi de gezebilirsiniz.3. Sofiyivka Park, Uman

1796’da Kont Stanisław Szczęsny Potocki tarafından yaptırılan bahçe, eşi Zofia’nın adını almıştır. 2000’den fazla farklı türde ağaç içeren bahçe, çok popüler bir kültür merkezi haline gelmiştir.

4. Kiev Pechersk Lavra

Ukrayna’nın başkentindeki en eski alanlardan biridir ve 1990 yılında UNESCO burayı Dünya Mirası Sit Alanı ilan etti. 1731 ve 1745 yılları arasında inşa edilen çan kulesi, eski Trinity Kilisesi ve kiliselerin yıllar içinde inşa edildiği bir tünel sistemine sahip.

5. Pyrohiv köyü

Pirogov olarak da bilinen Pyrohov, muhtemelen 1627’de inşa edilmiş olan Kiev dışında bir köydü, ancak 1969’dan beri ziyaretçilerin Ukrayna’nın tarihini anlatan binalar arasındaki açık hava müzesi olarak hizmet etmeye başladı.

Buraya 300’den fazla sanat ve mimari eseri getirildi ve tüm bölge, farklı bir coğrafi bölgenin yanında tarihin bir dönemini simgeleyen çeşitli sektörlere ayrıldı. Küçük yel değirmenleri ve evleri arasında sessiz ve sakin bir yolculuk deneyimiyle bu harika köyü mutlaka görmeniz gerekiyor.


6. Alexander Puşkin Müzesi, Odessa

Rus şair ve yazar Alexander Puşkin’e adanan müze, Puşkin’in 1823’te yaşadığı apartmanda yer alıyor. 1961’den bu yana, dünyanın dört bir yanından kültürel ve tarih meraklıları tarafından ziyaret edilen ve şairin orijinal el yazmalarını içeren bir müze haline geldi.

7. Maniavskyi Şelaleleri

 

Maniava köyü yakınında bulunan bu şelaleler, Karpatlar’daki en yüksek şelalelerdir. Çam ağaçları, bütün günü geçirebileceğiniz gölgeli ve huzurlu bir ortam yaratırken, yaz aylarında yapılacak bir gezi için burası oldukça keyifli bir yerdir. Ayrıca, şelalenin yanında en sıcak günlerde bile suyun serin kaldığı küçük bir göl bulacaksınız.

8. Uzhhorod-Ukrayna

Karpatlar’ın başkenti olarak kabul edilen bu şehir, antik kaleleri, güzel köprüleri ve hoş atmosferi ile tanınan büyüleyici bir yerdir. Turistler, özellikle Mayıs ayında, bölgede yetişen kiraz ağaçlarının çiçeklerini görmenin yanı sıra burada düzenlenen festivallerden birinde iyi şarabın tadını çıkarmak için ziyarete geliyorlar.

9. Eski Şehir Lviv

Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentinin eski kısmı, 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi. Şehirde yapılacak bir tur, etkileyici mimari ihtişamının binlerce simgesel yapısını görmenizi sağlayacak; Ana meydanı gezebilir, muhteşem kiliselere ve benzersiz katedrallerin birçoğuna gidebilir, Belediye Opera Binası’nda bir performans izleyebilir ve eski şehrin yan sokaklarındaki etkinliklere katılabilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close