Tuz Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Konuk yazarımız tuz ve kilo ilişkisine değindi...

Tuz, birçok atasözünün ve deyimin konusudur ve tablonun önemli bir parçasıdır. Pek çok insan tatmadan bile yemeklere tuz katar. Tuz elbette çok önemli bir besindir, belli bir miktarı geçmediği sürece insan vücudunun ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, özellikle diyet yapanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler “tuz kilo vermeyi engeller mi” sorusuna cevap ararlar.

Tuz, sıfır kalorili bir baharattır, ancak günlük dozun aşılması vücutta çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Tuz doğrudan ağırlığı artırmaz, bu nedenle ne kadar tüketirseniz tüketin sıfır kalori vardır. Ancak vücutta su tutar, yani sıvıyı vücuttan atmak zordur, bu da kaçınılmaz olarak şişkinliğe ve aşırı kilolu görünmeye yol açar. 

Tuz Kilo Vermeyi Engeller Mi, Şişkinlik Yapar mı?

Tuz Kilo Vermeyi Engeller Mi

Ödemi tutmanın yanı sıra aşırı tuzun sağlığa birçok zararı olabilir. Tuz, kalp damar sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kan basıncını ve akış dengesini bozabilir. 

Tuz kilo vermeyi engeller mi sorusu sorulduğunda doğrudan kiloya yol açmayan tuz, iştahı artırdığı için dolaylı olarak kilo alımına neden olabilir.

İnsan vücudu ihtiyacı olan tuzu sebzelerden, etten ve diğer gıdalardan doğal olarak alır ve aslında vücudun ek tuz alımına ihtiyacı yoktur. Tuzu uzaklaştırmak için tüketilen su vücutta depolanarak ödeme neden olur.

Doğrudan yağla ilgili olmayan tuz, dolaylı olarak kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle belirlenen günlük tuz miktarından fazla tüketilmemesi gerekmektedir. 

Paketli Gıdalar ve Tuz Arasındaki İlişki 

Tuz, diyette dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tuzun kiloyu artırıp artırmayacağını soranlar, hazır işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır.

Katkı maddeleri ve yüksek oranda tuz içerebilen paket (hazır) gıdalar, şişkinliğe ve ödeme yol açarak diyetin verimliliğini kaybetmenize neden olur. Bu nedenle tabloya paketli gıdalar değil, doğal ürünler dahil edilmelidir. 

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır? 

Ülkemizde en önemli tuz kaynağı pişirme sırasında eklenen tuz ve ekmektir. Yemeklik tuzluklar günlük tuz alımının yaklaşık %15’ini oluşturur. Bu nedenle, tuzluk kullanmayarak ve yemeğe ilave tuz eklemeyerek tuzu sınırlamak yeterli değildir.

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerini önlemek için günde 5 gramdan az tuz tüketilmesini önermektedir. Bu, her gün tükettiğimiz tuz miktarını üçte bir oranında azaltmamız gerektiği anlamına gelir. 

Tuz Tüketimini Azaltmak

Günlük tuz miktarını günde 5 grama düşürerek, her yıl kalp hastalığı ve felce bağlı 2,5 milyon ölüm engellenebilir. Küçük bir çay kaşığının yaklaşık 2,5 gram tuz gerektirdiğini düşünürsek, günde yaklaşık 6 çay kaşığı tuz alabiliriz.

Ancak amacımız günde 2 çay kaşığından fazla olmamalıdır. 6 çay kaşığını hemen 2 çay kaşığına düşürmek mümkün olmayabilir ama günlük tüketimimizi bir çay kaşığı azaltsak bile bu çok faydalıdır. 

Günde bir çay kaşığından daha az tuz tüketirsek her yıl kalp krizi riskini %5, inme riskini %3 ve ölüm riskini %4 oranında azaltacağız. Üstelik yıllar içinde sağladığımıza faydaları katlanarak artacak.

Pek çok hastalığın tedavisi için tuzun azaltılması gerekir. Bu yüzden tuz alımını azaltmaya hemen başlamalısınız. Yemek yediğiniz yerlerde size sorulmadan tuz atılmasına izin vermeyin. Bunu her davet edildiğiniz yerde tekrarlarsanız insanların tuz konusunda size karşı tutumunu değişecektir. 

Ayrıca okuyun- Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı ile Daha Uzun Bir Ömür!

Aşırı Tuzdan Uzak Durmak…

Yiyecekleri tatmadan tuz eklemeyiniz. Tuzsuz bir öğünün çok tatsız olduğunu söylerseniz, yemeği biber, sirke, limon suyu ve çeşitli bitkilerle tatlandırabilirsiniz. 

  • Tuzsuz ekmek yiyin. 
  • Konserve yiyeceklerden ve turşulardan uzak durun. 
  • Pişirme sırasında veya sonrasında tuz eklemeyiniz. 
  • Az tuzlu peynir yiyin. 
  • Yapay tuzu bir doktor veya eczacıya danışarak kullanabiliriz. 
  • Dışarıda yemek yerken tuz konusunda seçici olun. 
  • Yemeklerinizi sağlıklı baharatlarla tatlandırın. 
  • Sebze ve meyvede az miktarda tuz bulunur. Sebze alımınızı artırın. 
  • Tuzsuz kuruyemiş tüketin. 
  • Alışveriş yaparken gıda etiketlerindeki tuz içeriğine mutlaka bakın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu