Tuz Banyosu Yapmanız İçin 19 Önemli Neden

Tuz banyosu, fiziksel ve zihinsel sağlığa katkıda bulunan magnezyum ve kükürt gibi minerallerin varlığı nedeniyle birçok faydaya sahiptir. İster Epsom Tuzu, ister Himalaya Deniz Tuzu ister Ölü Deniz Tuzu kullanın, tuz banyosu yapmak sağlığınız için harikalar yaratabilir. İşte detaylar…

Banyo tuzları insan vücudunu şımartmanın ve iyileştirmenin en doğal, yatıştırıcı ve ucuz yollarından biridir. 2000 yılı aşkın süredir tuzlu su banyoları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tuz banyoları ile ilgili iddiaların bazıları çılgınca olsa da, iltihaplı cilt, egzama, sedef hastalığı ve artrit semptomlarını hafifletmek için belirli banyo tuzlarının kullanılabileceğini gösteren bilimsel araştırmalar da mevcut. Banyo tuzlarının otizme yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bile var. 

Elbette bu, tuz banyosu yapmanın tüm rahatsızlıklarınızı iyileştireceği ve yeni bir siz yaratacağı anlamına gelmez. Ancak Ölü Deniz Tuzu, Epsom Tuzu veya Himalaya tuzu ile düzenli tuzlu banyo yapmanın çeşitli faydalar sağlayacağı araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Tuz Banyosunun Faydaları

İşte, rutininize tuz banyosu eklemeniz için bazı önemli nedenler:

 1. Tuz Banyosu Stresi Azaltır
 2. Toksinleri temizler
 3. Kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletir
 4. Sağlıklı kas ve sinir fonksiyonunu desteklerler
 5. Enerjiyi Artırır
 6. Cildi nemlendirir ve cilt sağlığını geliştirir
 7. Uykusuzluğa iyi gelir
 8. Egzama ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletir
 9. Güneş yanığına iyi gelir
 10. Bağışıklığı artırır
 11. Alkaliniteyi dengeler
 12. Ayak sağlığını geliştirir
 13. Kas yaralanmasını rahatlatır 
 14. Kan dolaşımını iyileştirir
 15. Mukus birikimini önler
 16. Enflamasyonu önler
 17. Tuz banyosu kronik ağrıları giderir
 18. Romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 19. Banyo tuzları sadece vücut için iyileştirici olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığımız için de çok faydalıdır.

Ayrıca okuyun- Buhar Banyosu (Buhar Terapisi) Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

 Ölü Deniz tuzu, Himalaya tuzu ve Epsom tuzu, vücudumuz için kritik besin maddeleri olan ve genellikle gıdalarla yeterince alamadığımız birçok mineral içerir. İşte bunlardan bazılar:

 • Magnezyum: Magnezyum, vücutta yoğun kullanım için gerekli olan temel bir mineraldir! Vücudumuzun çalışmasını sağlayan 300’den fazla reaksiyonu düzenler. Vücudumuzdaki magnezyum seviyelerini artırmanın kolay ve rahatlatıcı bir yolu tuz banyosu yapmaktır. Magnezyum, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve gevşemeye yardımcı olur, cilt dokusunun hızlı iyileşmesini destekler ve cilt yüzeyine hücre metabolizması için gerekli olan anti-alerjik elementler sağlar.
 • Bromür: Cildi rahatlatır, vücut kaslarını gevşetir ve sinirleri yatıştırır.
 • Klorür: Hidroklorik asidi güçlü bir sindirim enzimi yapmak için midede hidrojen ile birleşir.
 • Sodyum: Sertliği ve kas kramplarını giderir. Ayrıca hücrelerin beslenmesine ve atıkları dışarı atmasına yardımcı olan bir detoksifikasyon ajanıdır.
 • Kalsiyum: Kemikleri, dişleri ve hücre zarlarını güçlendirdiği bilinen temel bir mineraldir. Ayrıca gözenekleri de temizler.
 • Potasyum: Ciltteki ve vücuttaki nemi dengelemeye yardımcı olur, su tutmanın azalmasına ve hücrelerin beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca sinir sistemini düzenler.
 • İyot: Tiroid bezinin doğru çalışması için önemlidir ve metabolik değişime yardımcı olur.
 • Sülfür: Vücudu toksinlerden arındırmak için karaciğerle birlikte çalıştığı için doğal bir dezenfektan ve detoksifikasyon ajanıdır.
 • Çinko: Topikal olarak uygulandığında çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Tuz Banyosu Nasıl Yapılır?

Tuz banyosu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Su ile doldurulmuş standart boy bir küvete 2 fincan banyo tuzu (deniz tuzu, epsom tuzu, himalaya tuzu vb.) ekleyin.
 • Deniz tuzu banyosunun iyileştirici faydalarını deneyimlemek için vücut sıcaklığınızdan iki derece daha yüksek bir su sıcaklığını hedefleyin.
 • En az 20 dakika bu suda bekleyin ve daha sonra kurulanıp cildinize nemlendirici uygulayın.

Tuzlu suda yıkanmak ya da genel olarak tuz banyosu sadece rahatlatıcı değil, aynı zamanda besleyicidir. Banyo tuzları düzgün kullanıldıklarında %100 güvenlidir ve kötü yan etkilere neden olmazlar. Yine de herhangi bir cilt probleminiz varsa, tuz banyosu yapmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu