Gezi-Seyahat

Türkiye’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Türkiye, tarih, plajlar ve güzel kırsal alanlara yayılan şehirleriyle, hem yerli hem de yabancı turistlere büyüleyici bir tatil deneyimi yaşatabilecek potansiyele sahip. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tatilcileri ve gezginleri büyüleyecek olağanüstü güzelliklere sahip olan Türkiye’de ziyaret edilecek en iyi yerler nerede sorusuna yanıt olarak, en popüler olanlarından oluşan bir liste hazırladık. 


Türkiye’de görülmesi gereken en popüler Yerler

İstanbul

İstanbul- Türkiye ziyaret edilecek yerler
İstanbul- Türkiye Gezilecek Yerler

Elbette, Türkiye denince ilk akla gelen yer; en çok merak edilen, en çok turisti ağırlayan şehr-i şahane İstanbul.

Bir zamanlar Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarının başkenti olan, bugün Türkiye’nin en büyük şehri ve dünyanın  da en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul, dünyada iki kıtayı kapsayıp birbirine bağlayan tek şehirdir.

Etkileyici mimarisi, tarihi mekanlar, yemek, alışveriş, gece hayatı ve egzotik atmosferi, İstanbul’u Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri yapmaktadır. İstanbul’a gelen turistlerin özellikle ziyaret ettiği yerler arasında Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi etkileyici tarihi mekanlar bulunur.

Kapadokya

Kapadokya-Türkiye-Seyahat
Kapadokya-Türkiye-Seyahat/ Türkiye’de gezilecek Yerler

Orta Anadolu’da yer alan Kapadokya, Peri Bacaları olarak adlandırılan sıra dışı oluşumlara sahip masalsı, fantastik manzaralara sahiptir.

Volkanik patlamalar ve erozyon gibi doğal süreçler, çağlar boyunca bu garip oluşumları şekillendirmiştir. Binlerce yıl önce, insanlar, kayaları oyarak evler, kiliseler ve yeraltı şehirleri yapmış ve dikkat çekici manzaralar oluşturmuşlardır. Hititler döneminden kalma tünel ve mağaralar bugün Kapadokya’nın en iyi otelleri olarak hizmet verilmektedir.

Efes

Efes - İzmir- Türkiye - Antik Tiyatro
Efes – İzmir- Türkiye – Antik Tiyatro/ Türkiye’de gezilecek Yerler

Dünyanın en önemli uygarlık, bilim, kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Efes (Efes Antik Kenti), İzmir sınırları içerisinde bulunur.

Efes, M.Ö. 1. yüzyılda, Roma İmparatorluğu’nun en büyük kentlerindendi ve dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağına ev sahipliği yapıyordu. Efes harebeleri iyi korunmuş olup, büyüp bir sit alanı içerisindedir ve Türkiye’nin en popüler turistik mekanlarından biri haline gelmiştir.


İlgi çekici yerleri arasında, Antik Tiyatro, HadrianTapınağı, muhteşem Celsus Kütüphanesi , Kral Yolu ve Yamaç Evler bulunuyor.

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu-Kastamonu- Türkiye’de gezilecek yerler

Türkiye’de gezilecek en güzel yerler listesinde kesinlikle olması gereken bir diğer yer Kastamonu’da bulunan Valla Kanyonu’dur. Unutulmaz bir doğa manzarasının tadını çıkarmak için Valla Kanyonu yakınlarında bulunan otel ya da pansiyonlardan erken rezervasyon işlemlerine hemen başlamanızı öneririz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası-Türkiye'de ziyaret edilecek yerler
Ayder Yaylası-Türkiye’de ziyaret edilecek yerler

Rize Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Yaylası’nın rakımı 1350 metredir ve dağları genellikle her zaman karlıdır. Kaplıcalarıyla da meşhur olan bu yerde neredeyse her sezon farklı festivaller düzenlenmektedir.

Bodrum

Bodrum-seyahat
Bodrum-Tatil

Türkiye’nin Güney Ege bölgesinde yer alan Bodrum, Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Halikarnas Mozelası‘nın ev sahipliği yapmıştır. Bugün, ilgi çekici kalıntıları, çarpıcı plajları ve tatil köyleri dünyanın her yerinden turistleri çekiyor.

Bodrum Kalesi olarak da bilinen Aziz Peter Kalesi‘ni görmeden Bodrum’dan ayrılmak büyük bir eksiklik olacaktır. Şövalyeler tarafından 1402’de inşa eden kale, şimdi ise bir müzedir. Bodrum’un doğu tarafında, turistler parlak mavi sulara bakan güzel bir plaj bulacaklar. Plajın yakınında çok sayıda kafe, bar ve gece kulübü vardır.


Şehrin batı tarafında marina, alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunmaktadır. Her bütçeye uygun fiyatlarla rezervasyon yapabileceğiniz çok sayıda, her şey dahil kampanyalar yapan oteller bulabilirsiniz Bodrum’da. Online rezervasyonlar için hizmet veren pek çok internet sitesinden kampanyaları takip edebilirsiniz.

Side

Antik Pamphylia’nın önemli bir limanı olan ve M.Ö dördüncü yüzyılda Büyük İskender tarafından işgal edilen Side, bugün Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı, klasik kum tepeleri ve beyaz kumlu plajları olan modern bir tatil beldesidir.

Küçük bir yarımada olan Side, olağanüstü bir seyahat, muhteşem yemekler ve inanılmaz bir gece hayatı sunmaktadır. Bir amfi-tiyatro, Helenistik ve Roma kalıntılarından oluşan devasa bir kazı alanına sahiptir. Dar sokaklar ve dikkat çekici bahçeleri olan bu büyüleyici belde, çeşitli mutfaklardan enfes lezzetler sunan restoranlardan, konforlu pansiyon ve otellere her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek kapasitededir.

Marmaris

Türkiye’nin en popüler sahil beldelerinden biri olan Marmaris, çam kaplı dağları, beyaz kumlu plajları, turkuaz suları ve tarihi mimari yapılarıyla Türkiye’de gezilecek yerler içerisindedir. Türk Rivierası’nda yer alan bu muhteşem kruvaziyer limanı, olağanüstü gezi olanakları, su sporları, macera, muhteşem yemek ve muhteşem gece hayatıyla baş döndüren bir turist cennetidir.

Tekne turlarıyla, koylar ve komşu köyleri gezmeniz mümkün. Bu yeterli değilse, Marmaris’ten Dalyan, Efes, Pamukkale ve Kleopatra Adası gibi belli başlı noktalara kadar birçok günlük turlar da var.

Konya

Dünyanın en eski şehirlerinden olan, dikkat çekici mimarisi ve Semazenleri ile tanınan Konya, İçanadolu Bölgesinde bulunan büyük bir şehirdir.

Konya, 12. ve 13. yüzyıllarda Selçuklu Hanedanlığının egemenliği altında olan bir başkentti. O dönemlerden kalma Alaeddin Camii, Selçuklu Sarayı ve diğer birçok yapının kalıntılarının hayranlık uyandırmaması mümkün değil.


Aynı zamanda Mevlana Müzesi olarak da geçen Mevlana türbesi, Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Mardin

Mardin- Türkiye'de Gezilecek Yerler
Mardin- Türkiye’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Güney Doğu’sundaki Mezopotamya ovalarına bakan ve stratejik bir tepenin üzerinde yer alan Mardin, Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Kültürel çeşitliliği ve yamaçlarda bulunan eski kumtaşı yapılarıyla tanınmaktadır.

Mardin, yürüyerek kolayca gezilebilir. Dolambaçlı ve labirenti andıran dar sokakları oldukça etkileyici mistik bir atmosfere sahiptir.


Dünyanın en eski manastırlarından olan Deyrü’z-Zafaran Manastırı ve bir zamanlar gözlemevi olan bir ortaçağ anıtı Sultan İsa Medresesi gibi tarihi yapılar ve teraslı evleriyle yol boyunca müthiş hisler sizi sarıp sarmalar.

Hepsi bu kadar değil… 😉

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close