Topuk Dikeni Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Epik kalkanei olarak da adlandırılan topuk dikeni, genellikle ayak kemiğine aşırı yük binmesiyle topukta küçük çıkıntılar şeklinde beliren kalsiyum birikmesidir. Topuk dikeninin ortaya çıkmasının bir diğer yaygın nedeni ise, ayağın yaylanmasını sağlayan mekanizmanın topuğa bağlandığı kısımda oluşan kısalma sonucunda ortaya çıkmasıdır.

Plantar fasiit diye adlandırılan ayak kemerinin iltihaplanması da, erken tedavi edilmediği takdirde zamanla sertleşip kemiksi bir yapıya dönüşür ve bu duruma da topuk dikeni tanısı konur.

Topuk Dikeni Kimlerde ve Hangi Durumlarda Görülür

Topuk dikeni her yaşta görülebilecek bir ayak problemidir. Bu problemin temel risk faktörleri genel olarak şunlardır:

 • Basma bozuklukları (Düz tabanlık veya ayağa baskı yapan diğer bozukluklar)
 • Ayak kavisinde çökme
 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Aşırı kilo ve obezite
 • Diyabet
 • Ayakları zorlayan yoğun fiziksel aktiviteler
 • Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan kemik hastalıkları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Topuk kemiğine ve sinirlere aşırı stres uygulayan düzensiz yürüme

Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Dikeni
Topuk Dikeni

Topuk dikeni her zaman ağrılı olmaz, ancak dikenin bulunduğu kısımda iltihap oluştuysa ciddi ağrılar olabilir. Özellikle sabahları çok daha şiddetli ağrılar hissedilebilir. Yanı sıra bel ve bacak ağrıları da topuk dikeninin belirtileri arasındadır ve tedavi edilmediğinde ağrıların şiddeti artabilir.

Erken teşhisle gerekli tedavi uygulandığında yaşanabilecek sıkıntılar önlenir. Ancak vaktinde tedavi edilmez ise  kaslarda zayıflama ve yürüme zorluğuyla birlikte bacak, bel ve kalça bölgelerinde aşınmaya, ilerleyen safhalarda da eklem kireçlenmelerine yol açabilir.

Topuk dikeni genellikle ilaç, fizik tedavi ve ortopedik tabanlıklarla (silikon tabanlık) büyük oranda iyileşme sağlar. Topukta iltihaplanma varsa, anestezi ya da lokal anestezi uygulanarak topukta açılan küçük bir delikten iltihap temizlenir.

Topuk dikeninin tedavisi için bir diğer yöntemi ise; Proloterapi‘dir. Bu yöntemle hasarlı dokuya proliferant solüsyon denen bir ilaç enjekte edilir. Bu solüsyon enjekte edildiği andan itibaren hücreler hızla yenilenmeye başlar. Böylelikle kasların çekme gücü artar ve dokular güç kazanır. Birkaç seanstan sonra tedavi tamamlanmış olur.

Topuk Dikeninden Korunmak ve Ağrıları Hafifletmek İçin Yapılabilecekler

 • Ayakkabı seçerken mutlaka doğru seçim yaptığınızdan emin olun. Ayaklarınıza oturan ve yumuşak tabanlı ayakkabılar seçin.
 • Topuk dikeni için ayakkabı tabanlığı kullanın. Topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, doktorunuza danışarak uygun ortopedik taban önerileri alabilirsiniz. (Topuklu ayakkabılar topuk dikeniyle birlikte kaslarda deformasyona yol açıp kalıcı problemlere neden olabilir).
 • Fazla kilolarınızdan mutlaka kurtulun
 • Omega 3 yönünden zengin gıdalar tüketin veya balık yağı kullanın.
 • Zeytin yağıyla düzenli olarak ayaklarınıza masaj yapın
 • Magnezyum kemik oluşumu için temel bir mineraldir. Topuk dikeninin semptomlarını tedavi etmenin bir yolu da, epsom tuzu ile ayaklara ılık bir banyo yapmaktır. Epsom tuzu magnezyum sülfattır ve ağrıya neden olan iltihap giderme özelliğine sahiptir.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Ağrıları minimuma indirmek ve topuk dikeninden kurtulmak için bazı egzersizler yapılabilir.

1. Elastik bir bezi ayak tabanınıza yerleştirin. Bezi iki ucundan tutarak ayağınızı ileri ve geri hareketlerle gerin. Bu egzersizi oturur vaziyette ve bacağınızı düz tutarak uygulayın.

2. Bir şişeye su doldurun ve buzluğa koyun. Daha sonra buz şişesini ayağınızın altına hafif baskı uygulayarak ileri-geri hareketlerle yuvarlayın.

3. Duvardan destek alarak iki elinizle duvarı iterken ayaklarınızdan biri önde ve bükük diğeri arkada ve yere düz , sağlam bir şekilde basılı olarak duvarı itin. Aynı işlemi ayak değiştirerek tekrarlayın.

Topuk dikenine ne iyi gelir diye soruyorsanız, bu videodaki etkili egzersizleri uygulayın.

10 Yorum

 1. Çok önemli bir konu topuk dikeni. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 2. Hepimizde olmuştur illa ki, genelde yanlış ayakkabı seçiminden oluyor. Demek topuk dikeni için egzersizler varmış, bilmiyordum…Teşekkürler.

  1. Evet, topuk dikeninin tedavisi için doktor ilk olarak egzersiz tavsiye eder. İşe yaramadığı takdirde cerrahi müdahale yapılır. Kesinlikle ayakkabı seçimi, genel ayak sağlığı için en önemli kriterlerden.

 3. Bende de topuk dikeni başlangıcı var. buradakileri deneyeyim. Teşekkür ederim.

 4. Topuk dikeni sorunum var ve bir türlü kurtulamadım. Bu yazıdakileri de deneyeceğim. İnşallah faydalı olur..

 5. Çok sinir bozucu bir problem. Bende de topuk dikeni var. Doktora kırdırıyorum ama çözüm olmuyor ve tekrarlıyor. Sizin önerilerinizi de deneyelim bakalım..

 6. Topuk dikeni tam bir eziyet. Bir türlü kurtulamadım. Bu yazıdaki önerileri de deneyeceğim. İnşallah işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu