Topuk Çatlağı Neden Olur, Nasıl Geçer? Çatlamış Topuklar İçin 10 Doğal Çözüm

Gün boyu vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklar çok fazla yıpranır ve gerekli bakım uygulanmadığında kurur, çatlar. Bu nedenle, tıpkı yüzümüz, saçlarımız ve cildimizin diğer bölümlerini beslediğimiz gibi ayaklarımızı da beslemeli ve nemli tutmalıyız. Özellikle kurumaya ve çatlamaya en çok meyilli olan topuklarımızı… Bu yazıda hem topuk çatlaklarını önlemek için hem de daha önceden oluşmuş topuk çatlakları için doğal ve etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Topuk Çatlağının Nedenleri

Topuklar neden çatlar? Bu sorunun bir çok nedeni vardır. Genel olarak çatlak topuklara neden olabilecek faktörler şunlardır:

 • Ayakları düzenli olarak nemlendirmemek
 • Uzun saatler boyunca ayakta kalmak ve uzun uzun süre yürümek
 • Uygun olmayan ayakkabılar giymek
 • Yalın ayak dolaşmak veya sık sık açık ayakkabı giymek
 • Uzun süren sıcak duşlar
 • Mevsimsel faktörler
 • Kimyasal içeren sabunlar kullanmak
 • Diyabet
 • Atopik dermatit
 • Hipotiroidizm
 • Hamilelik
 • Vitamin eksikliği
 • Sedef hastalığı
 • Palmoplantar keratoderma (taban ve avuç içlerinde anormal cilt kalınlaşmasına neden olur)
 • şişmanlık
 • Mantar enfeksiyonu
 • Yaşlılık

Yoğun kuruluk, ciltte kaşıntı ve hassasiyet topuk çatlaklarının ilk belirtileridir. Etkilenen bölge sarı veya kahverengine dönebilir, ayrıca önemli ölçüde sertleşme görülür. İlerleyen aşamalarda ise yarıklar oluşmaya başlar. Tedavi edilmediğinde ise kanamalar başlar ve bu da enfeksiyonlara neden olabilir.

Topuk Çatlağı İçin Doğal Çözümler

Çatlayan topuklarınıza ev yapımı doğal nemlendirici ve bakım önerileri:

1. Muz ve Avokado ile Topuk Bakımı

Muz ve Avokado ile Topuk Bakımı
Muz ve Avokado ile Topuk Bakımı

Muz nemlendirici özelliklere sahiptir ve cildi daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Avokado ise kuruyan cildi onarmaya yardımcı olan çeşitli esansiyel yağlar ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Çatlayan topuklara ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, muz ve avokado ile bakım yapmayı deneyin.

Topuk çatlakları için muz ve avokado kullanımı oldukça çok basit;

1 adet muz ve yarım avokadoyu macun kıvamı alacak şekilde ezin (blender kullanabilirsiniz.) Elde ettiğiniz kalın kremsi macunu topuklarınıza ve tüm ayağınıza sürün. 30 dakika bekleyin, ardından ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Topuk çatlakları iyileşene ve topuklarınız yumuşayana kadar bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

2. Topuk Çatlakları İçin Vazelin ve Limon

Limonun asidik özellikleri, C vitamini ve faydalı yağ içeriği ayağlarınızın daha sağıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Vazelinin yoğun nemlendirici özelliği kuru ve ağrılı çatlak topuklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Ilık su
 • 1 çay kaşığı vazelin,
 • Birkaç damla limon suyu

Öncelikle ayaklarınızı 20 dakika kadar ılık suda bekletin. Vazelin ve limon suyunu küçük bir kapta karıştırın, ayaklarınızı kurulayıp bu karışımı masaj yaparak ayağınıza sürün. Ardından yün çorap giyin ve gece boyunca bekleyip, sabah ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce düzenli olarak tekrarladığınızda kısa sürede etkisini görmeye başlayacaksınız.

3. Topuk Çatlağı İçin Bal

Bal İle Topuk Çatlağı Tedavisi
Bal İle Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk çatlağı tedavisi için en etkili doğal ürünlerden bir diğeri de baldır. Çatlamış topuklardan hızla kurtulmak için ve ayaklarınızın her zaman bakımlı görünmesi için ayak bakımı rutininizde mutlaka bal bulundurun. Bal, topuk çatlaklarını iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir antiseptik olarak kabul edilir. Nemlendirici, yatıştırıcı özellikleri cildi canlandırmaya, cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur.

Yapmanız gereken ise şu;

Yarım kova ılık suya 1 bardak doğal bal ekleyin ve ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin. Daha sonra topuklarınızı ponza taşı ile hafifçe ovun. Yumuşak ve pürüzsüz ayaklar için bu uygulamayı dilediğiniz sıklıkta tekrarlayın.

4. Epsom Tuzu ile Ayak Bakımı

Epsom tuzu harika bir peeling ve nemlendirici özelliğe sahiptir. Ayrıca yorgun ayaklarınızın yatışmasına da yardımcı olur.

Yarım su bardağı epsom tuzunu yarım kova ılık su ile karıştırın, ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin. Ardından ponza taşı ile ölü deriyi  temizleyin. Yumuşak bir havluyla ayaklarınızı kuruladıktan sonra hindistan cevizi yağı ile ayaklarınızı nemlendirin.

Haftada 3 kez uygulayacağınız bu bakımla kısa sürede topuklarınız yumuşacık ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

5. Çatlamış Topuklar İçin Karbonat ve Elma Sirkesi

Karbonat yaygın olarak kullanılan bir eksfoliyandır. Ölü hücreleri temizler ve antiinflamatuar özellikleri ile cildi rahatlatır.

Yarım kova suya 3 çorba kaşığı karbonat ekleyin, karbonat çözülene kadar iyice karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suda bekletin. Ardından ponza ile hafifçe ovalayıp durulayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlamanızı öneririz. Aynı işlemi Elma sirkesi ile de uygulayabilirsiniz. Sirkede bulunan hafif asitler kuru cildi yumuşatır ve ölü derinin temizlenmesini kolaylaştırır. Bu sayede sağlıklı cilt ortaya çıkmış olur.

6. Aloe Vera İle Topuk Çatlağına Çözüm

Aloe Vera İle Topuk Çatlağına Çözüm
Aloe Vera İle Topuk Çatlağına Çözüm

Aloe vera birçok cilt problemi için harikalar yaratır. Yüksek oranda amino asit içeriği kuru cildi nemlendirir, topuk çatlaklarını iyileştirir ve kollajen sentezini arttırır.

Nasıl uygulanır? Öncelikle ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin, hafifçe ölü deriyi ovun ve ayaklarınızı durulayıp yumuşak bir havlu ile kurutun.

Son olarak taze aloe vera jelini masaj yaparak topuklarınıza sürüp pamuklu çorap giyin, 1 gece bu şekilde bekleyin. Bunu her gece uyguladığınızda kısa sürede ayaklarınızda büyük bir değişim fark etmeye başlayacaksınız.

7. Topuk Çatlaklarına Vicks Sürün

Topuk çatlaklarına viks ile son vermek mümkün! Nasıl mı?

Her gece yatmadan önce ayaklarınıza bol miktarda vicks sürün, 5 dakika kadar masaj yapın ve pamuklu çoraplarınızı giyip uyuyun. Sabah ayaklarınızı ponza taşıyla ovup durulayın.

8. Gül Suyu ve Gliserin İle Topuk Çatlakları Tedavisi

Gül Suyu ve Gliserin İle Topuk Çatlakları Tedavisi
Gül Suyu ve Gliserin İle Topuk Çatlakları Tedavisi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı gül suyu
 • 2 yemek kaşığı gliserin
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Yarım limonun suyu
 • Yarım kova ılık su
 • Ponza taşı

1 yemek kaşığı gliserin, 2 yemek kaşığı gül suyu ve diğer malzemeleri ılık suya ekleyip iyice karıştırın. Ayaklarınızı 15 dakika suda bekletin. Yumuşayan topuklarınızı ponza ile iyice ovduktan sonra ayaklarınızı durulayın ve kurutun.

Gliserin ve gül suyu ile hazırlayacağınız kremi ayaklarınıza sürün. Pamuklu çorap giyip bir gece bekletin. Sabah ayaklarınızı durulayın. İlk uygulamada bile topuk çatlaklarının hafiflediğini, ayaklarınızın yumuşacık olduğunu fark edebilirsiniz. Bunu ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta tekrarlayın.

Limon, gliserin, gül suyu ve tuz kombinasyonu kuru ve çatlak cilt tedavisinde harikalar yaratır.

Ayrıca okuyun: Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? En Pratik Gül Suyu Yapımı

9. Listerin ile Topuk Çatlağı Tedavisi

Listerine etkili bir cilt yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca cildi ölü hücrelerden temizler ve antiseptik özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önleyerek ayak mantarı gibi problemlere karşı korur.

Nasıl uygulanır? 1 su bardağı listerin ve 1 su bardağı beyaz sirkeyi yarım kova suya ekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu karışımda bekletin. Ardından ponza taşı ile ovup durulayın. Son olarak doğal bir yağ ile ayaklarınıza masaj yapın. İhtiyaç duydukça tekrarlayın.

10. Çatlamış Topuklar İçin Doğal Yağlar

Çatlamış Topuklar İçin Doğal Yağlar
Çatlamış Topuklar İçin Doğal Yağlar

Topuk çatlağı için çözüm arıyorsanız, bunun en kolay ve en etkili yolu sağlıklı yağlarla düzenli olarak ayaklarınıza bakım uygulamaktır. En iyi doğal nemlendirici ve tedavi edici özelliğe sahip olan bazı yağlar şunlardır; zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, çay ağacı yağı, E vitamini yağı, Shea yağı.

 • Zeytinyağı mucize bir şifacıdır ve cildinizi yumuşak ve esnek kılan besleyici özelliklere sahiptir. Yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı topuklar için harika bir doğal nemlendirici olarak kabul edilir.
 • Hindistan cevizi yağı kuru cildi nemlendirir ve ölü deriyi temizler. Ayrıca cildin derinlerine işleyerek hücreleri besler ve yeniler.
 • Susam yağı oldukça besleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Kuru ve çatlak topukları etkili bir şekilde yumuşatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur
 • Çay ağacı yağı düzenli kullanımla cildin daha elastik ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • E Vitamini yağı cildi besler ve nemlendirir, topuklarınızı pürüzsüz ve yumuşak hale getirir.
 • Shea yağı, cildi nemlendiren ve besleyen en etkili doğal yağlardan biridir. Aynı zamanda iyileştirici özelliklere sahiptir. A ve E vitamini içeriği nedeniyle kuruluğa bağlı çeşitli cilt hastalıklarını tedavi edici özelliklere sahiptir.

Peki doğal yağlarla ayak bakımı nasıl yapılmalı? 

Mümkünse her gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı doğal yağ ile 15 dakika ayaklarınıza ve özellikle topuklarınıza masaj yapın. Daha sonra pamuklu bir çorap giyin. Sabah ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bunu her gece veya gün aşırı uygulayarak kısa sürede topuk çatlaklarından kurtulabilir, yumuşak ve sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.

Topukların Çatlamasını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Günlük olarak ayaklarınızı doğal içerikli krem veya yağlarla nemlendirin.
 • Cildinizi nemli ve esnek tutmak için bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Topuk derisinin kalınlaşmasını önlemek için haftada birkaç kez duş sırasında ponza taşı ile ayaklarınızı hafifçe ovun.
 • Ayağı koruyan ve destekleyen ayakkabılar giyin ve fazla gevşek veya sıkı ayakkabılardan kaçının.
 • Ağır bir topuk çatlağı probleminiz varsa veya diyabet gibi bir hastalığınız varsa, potansiyel komplikasyonları önlemek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

Topuk çatlakları için yukarıdaki doğal yöntemleri ve ipuçlarını daha önce denediniz mi? Peki sonuçlar nasıldı? Bunların dışında uyguladığınız herhangi bir yöntem var mı? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

Ayrıca okuyun:

14 Yorum

 1. Topuk çatlağı için vazelini biliyordum ama diğer yöntemlerden haberim yoktu. Özellikle muz ve avokadolu çözüm ilginç geldi. Aslında her banyoya girildiğinde topuk törpüsü kullanılsa, bu tür sorunlar olmaz. Çünkü banyoda yumuşuyor deriler. Törpü de kolayca fazla derileri alıyor. Teşekkürler önerileriniz için.

  1. Evet, duştayken topukları törpülemek gerçekten çok fayda sağlıyor. Tabii duştan sonra mutlaka nemlendirme koşuluyla. Katkınız için çok teşekkürler Dert Anası. Sevgilerimle 🙂

 2. Genellikle mevsimsel yaşansa da fazla yürümekten ve yanlış ayakkabıdan da topuk çatlağı olmuştu. Genellikle vazelin gibi topuk kremlerine başvuruyoruz. Doğal çözümlerin bir kısmını duysam da sık yaşadığım bir durum olmadığı için hiç yapmadım açıkçası ama bazılarını not aldım. Teşekkürler.

  1. Özellikle ilerleyen yaşlarda cilt ciddi oranda nem kaybeder ve bu da en başta topuklarda aşırı kuruluğa ve çatlamalara neden olur. Şu an olmasa da ileride sanırım hepimizin ihtiyacı olacak bu yöntemlere. Aslında şimdiden bol bol ayak bakımı yapmak lazım, yaşlılığa bir nevi yatırım 😉 Çok teşekkürler değerli yorumunuz için.
   Sevgilerimle 😊

  1. Tüm vücudun yükünü taşıyan zavallı ayaklarımıza biraz daha ilgi göstermeliyiz galiba😊 Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür bizden😊

 3. Bu sıralar bende de olmaya başladı bu topuk çatlakları..Bazı yöntemleri duymuştum ama bal ve avakadoyu bilmiyordum,deneyeceğim teşekkür ederim.Cok faydalı bir yazıydı 🤗

  1. Topuk çatlakları fazla ilerlemeden bir an önce önlem almak şart. Düzenli uygulamayla mutlaka faydasını görürsünüz bu doğal yöntemlerin. Ziyaretiniz için teşekkür bizden 🙂

 4. Çok güzel en çok bakımı hak eden ayaklarımız ama en azını görüyorlar bakım tavsiyeleri güzel ama bir çok kişi zor uygulayacağı yöntemler ki keza yemek için bulamıyorlar diyim siz anlayın emeğinize sağlık xhayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu