Toksik Yükünüzü Azaltmanın 14 Kolay Yolu

Çevresel toksinlere, kirliliğe, kontamine yiyeceklere, mikrodalga fırınlara, ilaçlara, tütüne, ev kimyasallarına ve strese maruz kalmamız, hücrelerimizde, dokularımızda ve organlarımızda toksik yük artışına neden oluyor. Bu toksinlerden tamamen kaçınmak neredeyse imkansız. Ancak yine de toksinlere maruz kalmaktan kaçınmanın ya da en aza indirmenin yolları da var…

Toksinler bağışıklık sistemimizi etkiler ve birçok kronik hastalığa yol açabilir. Sağlıklı yaşam tarzı ve detoks programları bu olumsuz etkilerle mücadeleye yardımcı olabilir. Diğer bir yaklaşım, toksisite kaynaklarını en aza indirmek veya ortadan kaldırmaktır. Peki toksinlerden arınmak ve kaçınmak için neler yapılmalı? Toksik maddeler vücuttan nasıl atılır?

İşte bazı önlemler ve dikkat edilmesi gerekenler:

 1. İşlenmiş ve konserve gıdalardan kaçının- İşlenmiş gıdalar, besleyici maddelerden yoksun ve zararlı kimyasallarla (tuzlar, tatlandırıcılar, yapay aromalar, renklendiriciler, fabrikada üretilmiş yağlar, koruyucular vb.) yüklü olarak kabul edilir.
 2. Öfke, nefret ve diğer olumsuz duygulardan kaçının– İnsan duygularının kimyasal bir imzası vardır. Negatif duygular zehirlidir. Duygusal düzenleme, bilişsel davranış terapisi, meditasyon, farkındalık, yoga, tai chi veya diğer rahatlama aktivitelerini uygulayın.
 3. Bol su için– Su, vücuttaki toksinleri atmak ve tüm sistemi temizleyip sağlıklı tutmak için hayati öenme sahiptir. Saf, filtrelenmiş veya alkali su seçin (bkz- Alkali Su | Alkali Suyun Faydaları – Yan Etkileri ve Diğer Detaylar). Su, gözyaşı, ter ve idrarın atık kimyasalları vücuttan atmasını sağlar. Ayrıca, vücudunuzun eliminasyon sürecine zarar verebilecek BPA içeren plastik şişelerden kaçının.
 4. Organik meyve ve sebze tüketin- Mümkünse organik, taze ve yerel ürünler tüketmeye çalışarak tehlikeli pestisit ve kimyasallardan kaçının.
 5. Şekeri ve yapay tatlandırıcıları diyetinizden çıkarın- Şeker zehirli kabul edilir ve tüketimi ortadan kaldırılmalı veya en aza indirilmelidir. Yapay tatlandırıcılar ayrıca sağlık riskleri ve toksisite oluşturan tehlikeli kimyasallardır.
 6. Her türlü madde bağımlılığından uzak durun– Tütün, uyuşturucu ve alkol vücuda ciddi zararlar verir.
 7. Daha güvenli cilt bakımı ve ev ürünlerini tercih edin- Birçok makyaj ürününün ve ev temizleyicisinin endokrin bozucular ve kanserojenler olarak bilinen kimyasalları içerdiği bilinmektedir. Cilt ürünleri güvenli ve doğal içeriklerden veya mutfağınızda bulunan malzemelerden yapılmalıdır.
 8. Fermente yiyecek ve içecekler tüketin– Bunlar, bağışıklık, sindirim, detoksifikasyon ve eliminasyon için önemli olan bağırsak florasını dengelemeye yardımcı oldukları için vücudun toksisiteye karşı savunmasına yardımcı olabilecek probiyotik yiyeceklerdir. Probiyotikler ayrıca candida’ya karşı koruma sağlar. (bkz- Probiyotik Nedir-Hangi Besinlerde Bulunur? Probiyotik Faydaları Nelerdir?)
 9. Temiz et seçin- Tehlikeli kimyasallara karşı önemli bir diyet savunması olarak mera ile beslenen ve hormon ve antibiyotik içermeyen et ve kümes hayvanları seçin. Çiftlik balıklarından kaçınmak da önemlidir. Kimyasal aşırı yüklenmelerinin yanı sıra, daha yüksek bir omega-6 konsantrasyonuna sahiptirler ve daha az besin değeri sunarlar.
 10. Kabızlığı önleyin- Detoksifikasyon, toksinlerin vücuttan atılması için eliminasyona bağlıdır. Kabızlık toksinlerin yeniden dolaşıma girmesi riskini oluşturur.
 11. Kendi temizlik ürünlerinizi yapın- Sirke ve kabartma tozu gibi güvenli ve etkili bileşenlerden toksik olmayan temizleyiciler yapmak kolay, eğlenceli ve ucuzdur. Ya da daha iyisi, topluluğunuzdaki arkadaşlarınızla bu toksik olmayan temizleyicileri yapmak için bir ev sahipliği yapın!
 12. Mümkünse plastikten kaçının- Yiyecekleri saklamak için cam kavanozlar veya seramik kaseler kullanın. PVC, polistiren ve diğer geri dönüşüm sembollerine sahip, toksik madde süzme potansiyeli yüksek olan ve geri dönüştürülmesi zor olan plastiklerden kaçının. Yemek pişirmek için de mümkünse dökme demir veya paslanmaz çelik tavaları tercih edin.
 13. Egzersiz yapın- Hareketli yaşam, kan ve lenf dolaşımını teşvik ederek, vücudunuzun temizlenmesini hızlandırır. Ayrıca optimal onarım ve işlev için organlarınıza ve kaslarınıza besin ve oksijen dağıtımını artırır.
 14. Günlük diyetinize antioksidan içeren besinler ekleyin.

Ayrıca okuyun- Sağlığınız İçin Derhal Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Zararlı Alışkanlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu