Tırnak Yeme Nedenleri, Zararları ve Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma Yolları

Stresli veya gergin olduğunuzda tırnaklarınızı mı yiyorsunuz? Yalnız bilmeniz gereken şey, tırnak yeme alışkanlığı sadece tırnaklarınızın kötü görünmesine sebep olmaz, aynı zamanda hem dişlerinize zarar verir hem de çeşitli virüs ve bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlara maruz kalmanıza neden olur.

Tırnak yeme her yaştan insanda görülebilen nispeten yaygın bir alışkanlıktır. Peki insanlar neden tırnaklarını yer? Tırnak yemenin zararları nelerdir ve Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

Tırnak Yeme Nedenleri

Tıpta onikofaji olarak adlandırılan tırnak yeme alışkanlığı genellikle erken çocukluk döneminde başlar. Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda unutulan bu alışkanlık bazen ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tırnak yeme alışkanlığı, altta yatan bir sağlık probleminin işareti olabilir. Tırnak ve çevresindeki dokulara zarar verecek kadar ciddi boyuta ulaşan ve kontrol edilemeyen tırnak yeme alışkanlığı, genel olarak obsesif-kompulsif ve bununla ilişkili bir davranış bozukluğu olarak kabul edilir.

Tırnak yemenin olası nedenleri şunlardır:

 • Psikolojik bir problemin fiziksel dışa vurumu.
 • Duygusal veya zihinsel stres.
 • Öfke, kaygı, gerginlik ve sıkıntı.
 • Güvensizlik.
 • Açlık.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB).
 • Genetik yatkınlık.
 • Anksiyete.

Tırnak Yemenin Zararları

 • Sürekli tırnaklarınızı yediğinizde zamanla tırnaklarınızda şekil bozukluğu olur ve estetik yönden kötü bir görüntü ortaya çıkar.
 • Tırnak yemek dişlerinize ciddi zarar verebilir (çizilme, çatlama, zayıflama ve hatta kırılma gibi.)  Yanı sıra, zamanla diş eti ve çenenizde de sorunlara neden olabilir.
 • Tırnaklar, bakterilerin gelişmesi için ideal bir yerdir. Tırnağınızı ağzınıza götürdüğünüzde, ellerinizde bulunan bakteriler ağız yoluyla vücudunuza yayılabilir ve enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Bu alışkanlık tırnaklarınızın çevresinde deri enfeksiyonuna yol açabilir. Bu durum kızarıklık, şişlik ve irin toplanmasıyla sonuçlanır.
 • Sosyal ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi olumsuz etkiler.

Tırnak Yemeyi Durdurmak İçin Öneriler

Eğer kronik tırnak yeme alışkanlığı yaşıyorsanız ve bu alışkanlık duygusal ve fiziksel yönden size acı verecek kadar ciddi boyuttaysa, bu durumu tetikleyen nedenin belirlenmesi için tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bununla birlikte stresli, heyecanlı ya da endişeli olduğunuzda tırnaklarınızı kemirme eğilimindeyseniz ve bunu durdurmak için çözüm arıyorsanız, işte size yardımcı olabilecek birkaç öneri.

1. Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa tutun. Ayrıca düzenli olarak manikür yaptırmak da tırnak yemeyi önleme yolları arasında en etkili olanlardandır.

2. Tırnaklarınızı yemeyi neyin tetiklediğini öğrenin. Araştırmalara göre, insanlar genellikle sıkıldıklarında, gerginken, açken, tv izlerken veya stresliyken tırnaklarını kemiriyor. Öyleyse, sizi tırnak yemeye yönlendiren tetikleyicilelerden kaçının.

3. Tırnak yemeyi engellemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise parmak uçlarınızı bantla sarmak ya da eldiven takmaktır. Bu tuhaf gelebilir ama oldukça etkilidir. Mesela, televizyon izlerken bunu yapabilirsiniz.

4. Ellerinizi ve ağzınızı meşgul etmek de tırnak yemekten kurtulmak için etkili yöntemlerdendir. Stres topu ve örgü örme gibi herhangi bir aktivite ile ellerinizi, sakız çiğneyerek de ağzınızı meşgul edebilirsiniz.

5. Acı oje kullanın. Tırnak yeme alışkanlığı ciddi boyutlarda olanlar için pek etkili olmayabilir,ancak yine de denemeye değer.

Yukarıdaki önerilerin hangisinin daha iyi sonuç verdiğini görmek için herhangi birini veya birden fazlasını aynı anda deneyebilirsiniz. Bir alışkanlık edinmek veya bir alışkanlığı bırakmak genellikle 21 gün sürer. Ancak bazı durumlarda bu süre biraz daha uzun olabilir. Bu yüzden kararlı ve istikrarlı olarak tırnakları yemek de dahil diğer bir çok kötü alışkanlığınızdan kurtulmanız mümkün.

Ayrıca okuyun: Tırnak Güçlendirme: Hassas ve Kırılgan Tırnaklar İçin 9 Tavsiye

5 Yorum

 1. Sadece küçüklerde değil her yaşta görülüyor. Stres en büyük sebebi ve kolayla da terkedilemeyen bir alışkanlık. Bu alışkanlığın terki için güzel öneriler var yazıda, teşekkürler.

 2. Tırnak yemek çok kötü bir şey. Ben çocukken yerdim bir dönem. Sonra nasıl oldu hatırlamıyorum, vazgeçtim. İleri boyutlarda olup, yetişkinliğe eriştiği halde hala tırnak yiyenler var. Gayet güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Herkes bıraksın bu kötü alışkanlığı.

  1. Özellikle kaygıya dayalı psikolojik bir problem olarak ortaya çıkıyor. Zamanında önlem almak ve gerekiyorsa mutlaka tedavi olmayı ihmal etmemek lazım. İlerleyen yaşlarda tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak çok daha zor olabiliyor. Ziyaret ve yorum için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu