Sürekli Aç Hissetmenin 15 Önemli Nedeni

Sürekli aç hissetme hem biyolojik hem de psikolojik faktörlerden kaynaklı bir yeme işlevi bozukluğudur. 

“Sürekli aç hissediyorum ve yemek yedikten sonra bile hala bir şeyler atıştırma isteği duyuyorum” diyorsanız ve bunun makul bir nedeni (hamilelik, gün içinde ağır şartlarda çalışma gibi) yoksa, muhtemelen yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Stres, kötü beslenme alışkanlıkları, kalitesiz uyku gibi. Peki, sürekli aç hissetmenin bunlarla ne ilgisi var? Bu sorunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

 • Aşırı işlenmiş karbonhidratlar tüketmek

İşlenmiş gıdalar (beyaz ekmek, şeker, işlenmiş et ürünleri vs.) kan şekerinizin dengesini bozarak kısa süre içerisinde yeme isteğinizin tekrar canlanmasına sebep olabilir. Bunların yerine ev yoğurdu, yumurta ve balık gibi gıdaları daha sık tüketerek daha uzun süreler tok kalabilirsiniz. Ayrıca, fındık ve avokadoda bulunan doymamış yağlar tokluk hissini arttırır ve aşırı yemenizi önler.

 • Yeterince Protein Tüketmemek

Protein, gün içerisinde tok hissetmenize ve açlık hissinin dizginlenmesine yardımcı olur.  Eğer yeterince protein tüketmiyorsanız, sık sık acıkırsınız. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, öğünlerinize protein içeren gıdalar eklemeyi deneyin.

 • Lif içermeyen diyet

Sürekli aç hissetme nedenleri arasında diyetinizde yeterince lif içeren gıda bulunmaması da yer alır. Lifli gıdalar tüketmek açlığı kontrol altında tutmanın en etkili yollarındandır. Lif sadece açlık hissini dizginlemekle kalmaz buna bağlı olarak, kalp hastalıkları, diyabet ve obezite gibi çeşitli hastalıkların olası risklerini de azaltır.

 • Öğün atlamak

Öğün atladığınızda ya da uzun süreler kendinizi aç bıraktığınızda, açlık hormonu olarak adlandırılan ghrelinde ani yükseliş yaşanabilir ve bu da kan şekeri depolarınızı tüketerek aşırı iştah ve sürekli yeme isteği yaratır.

Ara öğünler hem açlığı bastırır hem de gün içinde ve özellikle akşam geç saatlerde aşırı yeme isteğini önler. Ara öğünlerde meyve, sebze ve kuruyemiş tüketebilirsiniz. Bununla birlikte sabahları mutlaka sağlıklı ve doyurucu gıdalarla kahvaltı etmeye dikkat edin. Haşlanmış yumurta, yağsız süt ve peynir gibi besinler oldukça doyurucudur ve gün içerisinde enerjinizi yüksek tutmaya da yardımcı olur.

 • Stresli günler geçirmek

Bazı insanlarda stres aşırı yeme isteği uyandırır ve böylece kilo almak da kaçınılmaz olur. Aşırı stres, vücuttaki kortizol seviyelerini arttırır. Bu da sürekli aç hissetmek nedenleri arasında en sık görülen problemlerdendir. Ruhunuzu ferahlatmak için güzel şarkılar dinleyebilir, kitap okuyabilir, açık havada yürüyüş yapabilir, nefes egzersizleri ve yoga gibi zihinsel-fiziksel ve ruhsal arınma sağlayacak aktivitelere vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

 • Uykusuzluk sorunu yaşamak

Az uyumak veya kaliteli uyku uyuyamamak ghrelin gibi iştah arttırıcı hormonları uyarır. Bunun sonucunda ise gece geç vakitlerde yüksek kalorili yiyeceklere yönelip sağlığınızı tamamen bozabilirsiniz. Bu nedenle uykusuzluğa neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz; kitap okumak, sıcak bir duş almak, rahatlatıcı bitki çayları içmek gibi. Ayrıca “Yeterli Uykunun Önemi ve Uyku Kalitesini Arttırma Yolları” başlıklı konuya göz atabilirsiniz.

 • Yeterince su içmemek

Gün içerisinde yeterince su içmek beyin ve kalp sağlığını korumakla birlikte sayısız fayda sağlar. Yanı sıra, yemeklerden önce tüketildiğinde doygunluk hissi yaratır ve aşırı yeme isteğini azaltma yeteneğine sahiptir. Az su içenlerde açlık hissi her zaman daha yüksektir.

 • Hızlı yeme alışkanlığı

Çok hızlı yeme alışkanlığı, hormonların beyine “yeter, doydum” sinyalini göndermesi için yeterli zaman tanımaz ve bu da doyduğunuz halde daha fazla yemenize neden olur. Bu yüzden yavaş yemek her zaman en sağlıklı yeme şeklidir.

 • Bazı ilaçlar

Bazı ilaçlar metabolizmayı ve iştah fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Özellikle antidepresan ilaçlar, antipsikotikler ve kortikosteroidler çoğu kişinin normalden daha aç hissetmesine neden olabilir.

 • Hipertiroidizm

Aşırı aktif bir tiroid veya hipertiroidizm, sürekli yeme isteğinin artması dahil çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

 • Tip 2 Diyabet

Sürekli aç hissetme nedenlerinden bir diğeri de diyabettir. Diyabet, glikozun enerjiye dönüşmesini engelleyerek kanda birikmesine neden olur ve bu durum açlık ve yorgunluk hissi yaratır. Bu durumu kontrol altına almak için mutlaka doktorunuzun tavsiyeleriyle hareket edin.

 • Emzirme

Emziren anneler süt üretmek için fazladan kaloriye ihtiyaç duyar, bu da iştah artışına neden olabilir.

 • Menopoz

Bazı araştırmalar, menopoza giren kadınlarda kilo artışı riski olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni hormonal değişiklikler ve diğer bazı faktörler olabilir. (Ayrıca okuyun: Menopozda Kilo Kontrolü: Menopoz Döneminde Kilo Almaktan Korunma Yolları.) Özellikle menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşüş iştahın açılmasına yol açabilir.

 • Aşırı alkol tüketmek

Alkol, açlık hissini arttırma ve iştah açıcı etkilere sahiptir. Özellikle yemekten önce veya yemekle birlikte tüketildiğinde, tokluk sinyali veren leptin gibi hormonların işlevini baskılar ve bu da sık sık aç hissetmeye veya daha çabuk acıkmaya neden olur.

 • Can sıkıntısı

Sıkıldığınız zamanlarda sürekli yeme isteği artar ve bu isteği karşılarken de akıllı yemek seçimi yapma becerinizi kaybedersiniz. Dolayısıyla can sıkıntısı sizi birer “duygusal yiyici” haline getirir.

Sürekli açlık hissi veya açıklanamayan kilo problemleri yaşıyorsanız tavsiye ve gerekli tedavi için doktorunuzla görüşmeniz bu sorunu daha kolay ve stressiz bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca okuyun: İştahı ve Açlığı Bastıran En Etkili Gıdalar ve Yöntemler

13 Yorum

 1. Bu şikayetlerin çoğu bende var. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 2. Maalesef stresli dönemlerde yeme düzenim bozuluyor.Ama bunun önüne geçmeye çalışıyorum son zamanlarda. Kötü beslenmenin yerini iyi beslenmeyle doldurunca vücut daha zinde oluyor.

 3. Tam da beni anlatmış bu yazı, sürekli aç hissediyorum ve sürekli bir şeyler atıştırıyorum. Sağlık sorunu olma ihtimaline karşın bir doktora görünsem iyi olacak.

 4. Bazen yaşıyorum bu durumu, belki de bir sağlık problemine işarettir bu iştahım…

  1. Sanırım bir çok kişi bu iki madde üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle can sıkıntısı genellikle açlık hissiyle karıştırılır ve sürekli yeme isteği duyulur. Ziyaretiniz ve ilginiz için teşekkürler 🙂

 5. Sürekli aç hissediyorum ve yemek yedikten sonra bile hala bir şeyler atıştırma isteği duyuyorum diye başlayan yazınızda yukardaki yazının başlangıç cümlesi beni anlatmakta idi sonuna kadar okuyunca nedenlerini kendimce buldum önerilerinizi degerlendirecegim

 6. Bu siteyi seviyorum 🙂 İnanılmaz kaliteli ve aradığımı bulmakta da zorlanmıyorum. Teşekkür etmek istedim, varolun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu