Sülfit Alerjisi Nedir? Sülfit Alerjisine Yol Açan Gıdalar Nelerdir?

Sülfit ve sülfit alerjisi nedir? Sülfit, gıda endüstrisinde gıdaların oksidasyonunu ve bozulmasını önlemek, lezzet korumak, bakteri gelişimini önlemek ve gıda renklerini ağartmak için kullanılır. Sülfitler, sülfit oksidaz enzimi tarafından metabolize edilir.

Bununla birlikte, Amerikan Alerji Akademisi, Astım ve İmmünoloji verilerine göre, bazı insanlarda enzim eksikliği vardır ve bu durum çoğunlukla sülfit alerjilerini tetiklemektedir. Sülfit alerjisi astım, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, kurdeşen, diyare, nöbet, baş dönmesi ve cilt bozuklukları gibi bir çok hastalık ve rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Hazır gıdaların raf ömrünü uzatırken, bu gıdaları kullananlara ciddi zararlar verebilen sülfit genellikle hangi gıdalarda kullanılıyor?

Sülfit Nelerde Bulunur/Sülfit Alerjisine Neden Olan Gıdalar

1. Et ve Deniz Ürünleri

Şarküteri etleri; sosis, salam, sucuk vs. ve aynı şekilde ambalajlanmış balıklar ve diğer deniz ürünleri, konserve istiridyeler, her çeşit karides, dondurulmuş ıstakoz, tarak ve kurutulmuş morina gibi besinlerin uzun süre bozulmaması için yine yoğun miktarda sülfite maruz kalır.

2. Sütfit İçeren Meyveler

Kurutulmuş meyvelere genellikle renginin korunması için sülfitler takviye edilmiştir. Sülfit içeren meyveler arasında konserveler, şişelenmiş ve dondurulmuş meyve suları, meyve sosları vs. bulunmaktadır.

3. Hazır Sebzeler Sülfit Alerjisi Riski Taşır

Hazır sebze suları, konserve ve kurutulmuş sebzeler, salamura sebzeler, dondurulmuş patates, konserve domates gibi gıdalar.

4. Hazır Pişmiş Gıdalar

Pişmiş ürünlerde sülfit kullanımı üreticiden üreticiye değişiklik gösterir. Bu sebeple hazır pişmiş gıdaları almadan önce içerik etiketlerini kontrol etmek gerekir. Sülfit içerebilecek ürünler kurabiye, kraker, pasta, pizza ve özellikle beyaz ekmeklerdir.

5. Paketlenmiş Ürünler

Konserve çorbalar, kurutulmuş çorba karışımları, soslar, ekmek, pirinç, makarna, baharatlar,irmik, zeytin, turşu, salata sosları, reçel vs. sülfit içermektedir ve bu gıdaların tüketimi sülfit alerjisi riskine neden olabilir.

6. Ek Gıdalar

Diğer gıdalar arasında soya proteini, şeker pancarı, mısır şurubu, mısır nişastası, tadil edilmiş gıda nişastası, akçaağaç şurubu ve hindistan cevizinden üretilen şekerler bulunur.

Özellikle bira ve kırmızı şarap yüksek oranda sülfitler içermektedir. Astım ve diğer alerjik hastalıkları olanların kesinlikle uzak durması gereken içeceklerdir. Alkol tüketmek istediklerinde votka ve viski gibi içecekler tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

İLGİLİSülfitler – Sodyum Sülfit : Hazır Gıdalarda Kullanılan Katkı Maddelerinin Zararları

Bilinçli tüketici olmak şu aşamada gerçekten kritik öneme sahip. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların bu konuda çok daha hassas davranması gerekir. Zira şehirlerde doğal, katkısız ürünler bulmak oldukça zor olduğundan genelde ambalajlı ürünlere yönelmek zorunda kalınıyor. Hal böyle olunca da bağışıklık sistemi zayıflıyor ve yaşam kalitesi düşüyor.

Doğal ürünler bulunamasa bile en azından satın alınan gıdaların içerik etiketleri incelenerek katkı maddesiz ya da en düşük katkı oranına sahip ürünleri satın alarak, durumu bir nebze kontrol altında tutmak mümkün olabilir.

4 Yorum

  1. Her zaman hazır gıdaya paketlenmiş, dondurulmuş, konserve yapılmış hatta çilolatalar, cipsler vg ürünlere karşıyım. Mevsiminde ve doğal olanı yemeliyiz bunu ilke haline getirmeliyiz. Hazır gıdaların üretimi başladıktan sonra hastalık sayısı da artmaya başladı 5 yılda bir yeni bir hastalık duyuyoruz. Bunların kaynağı genetiği değiştirilmiş gıdalar hazır ürünler. Birileri bunu dur demeli artık.

  2. Bakıldığında hayatımızın hemen hemen her alanında mevcut yani her yiyeceğimizde… Hep şöyle düşünmüşümdür; eskiden hazır gıda yoktu hastalıklar azmış. Şimdi hazır gıdanın zirveye ulaştığı yerdeyiz ve maalesef hastalıkların da ardı arkası kesilmiyor… Üzücü… Selam ve Dua ile…

  3. Ambalajlı gıdalar, hazır gıdalar artık hayatımızın içinde tamamen.. Bilmeden pekçok istemediğimiz maddeye maruz kalıyoruz böylelikle.. Açıkçası sülfit sülfit alerjisi hakkında bilgim yoktu. Ama zaman zaman yakındığımız şikayetlerin sebebinin bu olabileceğini düşünüyorum şu an.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu