Stres ve Depresyon İçin Egzersiz Yapmanın Önemi/Stresten Arındıran Egzersizler

Egzersizler vücudunuzu güçlendirir ve formda kalmanızı sağlar. Egzersizle elbette sadece fiziksel güç kazanmazsınız, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da arttırırsınız. Çoğu zaman stresin neden olduğu depresyon için egzersiz yaparak ciddi rahatlama sağlayabilir, zihninizi canlandırabilirsiniz.

Stres son yılların en büyük ve en yaygın sorunu haline geldi. Bugünün kötü yaşam tarzı neredeyse her bireyin stresli olmasına yol açıyor. Kişinin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını olumsuz etkileyen stresten kurtulmak için bazı etkili egzersizler var ve bunları yaşamınıza dahil ederek stres yönetimini kolayca sağlayabilirsiniz.

Egzersiz ve Stres Arasındaki İlişki

  • Egzersiz, stres hormonlarını azaltır ve sizi iyi hissettiren endorfin salınımını arttırır.
  • Güne başlarken yapacağınız egzersizlerle, gün içinde daha huzurlu ve enerjik olursunuz.
  • Egzersiz yapmak olumsuz düşünceler ve duygular ile savaşmanıza yardımcı olur.
  • Egzersiz sosyalleşmenizi sağlar.
  • Egzersiz, aynı zamanda vücudunuzu formda tutarak özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

Stres ve Depresyona İyi Gelen Egzersizler

Yoga

Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Yoga
Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Yoga

Yoga hem zihninize hem de bedeninize pek çok yarar sağlar. Vücudu rahatlatır, konsantrasyonu arttırır ve genel olarak daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.

Bir stres hormonu olan kortizol seviyesini önemli ölçüde azaltan yoga, düzenli olarak yapıldığında depresyon gibi sorunları yaşama riskini azaltır. Bu nedenle, zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin en etkili yollarından biri yogadır diyebiliriz.

Tüm bu yararlarıyla birlikte yoga ile uyku problemleriniz de ortadan kalkar.

Pilates

Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Pilates
Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Pilates

Pilates, son yıllarda oldukça yaygınlaşan fitness trendlerinin başında gelir. Pilates nefesinizi doğru kullanmaya ve vücudunuzun elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Pilatesle birlikte ruh haliniz düzelir, enerjiniz yükselir ve stresten arınırsınız.

Pilatesin en güzel yanıysa evde bile kolaylıkla yapılabilmesidir. Günde 30 ila 45 dakikanızı pilatese ayırarak esnekliğinizi, beden gücünüzü ve tüm vücudunuzun dayanıklılığını arttırabilir aynı zamanda zihninizi rahatlatarak stresten kurtulabilirsiniz.

Aerobik

Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Aerobik
Stres ve Depresyon İçin Egzersiz: Aerobik

Aerobik egzersiz yapmanın en eğlenceli yollarından biridir. Zihninizi canlandırır, etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur ve çeşitli araştırmalara göre depresyondan kurtulmayı sağlar. Bu nedenle aerobik, egzersiz ve dansın harmanlandığı mükemmel bir stres yönetim aracıdır da diyebiliriz.

Zihinsel ve fiziksel sağlığınız için her gün en az 30 dakika yukarıda belirtilen egzersizlere vakit ayırarak kendinize büyük bir iyilik yapabilir, yaşamınızı iyileştirebilirsiniz.

Ayrıca stresten arınmak ve genel sağlığınıza katkıda bulunmak için “Doğru Nefes Alma Teknikleri | Nasıl Nefes Aldığınızı Test Edin” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

9 Yorum

  1. Kesinlikle doğru, egzersiz sadece fiziksel bir etkinlik değildir, burada açıklandığı gibi stres ve depresyon gibi ruhsal rahatlamaya da sebep olur. Bu güzel yaklaşım için teşekkürler.

    1. Egzersiz yapmak sağlıklı yaşamın bel kemiği ve diğer herşey tamamlayıcı unsurlar bence. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

  2. Hakikaten kişi kendinde bunu hissedebiliyor. Egzersizden sonra kendimi daha zinde ve mutlu oluyorum. Kıymetli bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu