Squat Nedir, Nasıl Yapılır?

Squat vücuttaki tüm kasları çalıştıran son derece etkili bir fitness egzersizidir. Günlük yaşamda kullandığımız bir çok hareketin birleşiminden oluşan squat, kas güçlendiren en temel hareketlerden biri olarak kabul edilir. Özellikle fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, ayrıca sıkılaşmaya ihtiyacınız varsa, bu egzersiz tam size göre.

Squat Nedir?

Fitness yaşamınız boyunca yapabileceğiniz belki de en fonksiyonel egzersizlerden olan squat egzersizi, teknik olarak basit olsa da çalıştırdığı kaslardan dolayı kompleks bir harekettir.

Kelime anlamı çömelme olan squat, vücudun kendi ağırlığını ya da ağırlık ekipmanlarını kullanarak yapılan bir kuvvet antrenmanıdır. Çömelip tekrar doğrulma esasına dayanır. Çömeldikten sonra bacaklarınızın vücudunuzu yeniden yukarıya kaldırabilmesi için kalça, sırt ve karın kaslarınıza ihtiyacı vardır.

Eğer bu egzersizi ellerinizi ileriye doğru uzatarak yaparsanız omuzlarınız ve kollarınız da çalışacaktır. Bu şekilde squat tüm vücudun çalışmasını sağlar ve düzenli olarak çömelip kalkma hareketiyle, güçlü kaslara kavuşturmanın yanı sıra bedeninize esneklik de katar. Squat için olabilecek en muhteşem fitness egzersizi diyebiliriz.

Squat Nasıl Yapılır?

Squat Nedir-Nasıl Yapılır?
Squat Nedir-Nasıl Yapılır?

Squat egzersizinin çeşitli yöntemleri olsa da, biz bu yazıda yeni başlayanlar için en temel basit hareketlerden bahsedeceğiz.

1. Harekete Hazırlık

Üzerinize herhangi bir ek ağırlık almadan squat yapmak için öncelikle ayaklarınızı kalça hizasından biraz daha geniş olacak şekilde açın. Bunu bazı kaynaklarda ‘omuz genişliğince açılmalı’ şeklinde de görebilirsiniz. Ayaklarınız hafif dışarı dönük olacak şekilde ileriye doğru dümdüz bakın. Bunun için karşınızda bir nokta belirleyebilirsiniz. Egzersize başladığınızda çömelip kalkarken hep bu noktaya bakın.

Kollarınızı dümdüz, yere paralel olarak ileriye doğru uzatın. Omurganızı bükmeyin, dik durun, ama dik durmak için çok fazla germeyin. Sadece rahat olun. Bu sırada ağırlık merkeziniz topuklarınıza düşsün. Böylece squat egzersizi yaparken ayak parmaklarınızı oynatabilmeniz daha kolay olacaktır.

2. Çömelme

Squat Nedir, Nasıl Yapılır? 1

Duruşunuzu ayarladıktan sonra derin nefes alın ve kalçanızı dışarıya kıvırıp yavaşça çömelin. Bunu yaparken şuna kesinlikle çok dikkat edin; çalışma yaptığınız salonu koordinatlara böldüğümüzü düşünelim; dizleriniz çömelirken de kalkarken de hep aynı koordinatların çevresinde kalmalı. Çömelme esnasında dizlerinizin çok fazla ileri gitmesine izin vermeyin; ayak parmaklarınızın ucunu geçmeyecek mesafede olmalı. Buradaki asıl püf nokta, kalçanızın geriye doğru gitmesi ve o şekilde çömelmenizdir.

Sırtınızı, omuzlarınızı dik, kollarınızı yere paralel tutmaya devam edin. Harekete başlarken belirlediğiniz o noktaya bakmaya devam edin.

Bu vaziyetteyken üzerlerine binen ağırlık nedeniyle dizleriniz dışarıya doğru açılmaya çalışacaktır. Bırakın dizleriniz biraz açılsın. Bu size hareketi daha etkili yapabilme imkanı sağlayacaktır.

Bu noktada bacaklarınız yere en az paralel şekilde durmalı. Eğer yapabilecek gibiyseniz, kalçanızı çok az daha dışa doğru itebilirsiniz.

3. Kalkma

Şimdi nefes vererek çömeldiğiniz gibi yukarıya kalkın. Dizleriniz en baştaki koordinatların çevresinde, gözleriniz karşınızdaki o noktada sabit bir şekilde ve kollarınız hala yere paralel olmalı.

Tebrikler! Bir squat hareketini tamamladınız. Şimdi programınıza göre bunu en az 20 kez tekrarlayın ve her gün bu sayıyı arttırarak tekrarlamaya çalışın.

Squat hareketi, kas geliştirmek, fit olmak ya da kilo vermek isteyen hemen hemen herkesin işini görecek multifonksiyonel bir fitness egzersizidir. Günlük hayatta yaptığımız hareketleri taklit ettiğinden dolayı, çalıştırdığı kas grupları açısından da günlük yaşamda sakatlanma riskinizi büyük ölçüde düşürür.

Ayrıca Okuyun: Burpee Nedir? | Burpee Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bu muhteşem anlatımlı ve squatın çeşitli yöntemlerini içeren videoyu da izlemeyi unutmayın!

9 Yorum

  1. Squat tüm vücudun çalışmasını sağlıyor, güçlü kaslara kavuşturmanın yanı sıra bedenimize esneklik de katıyor. Çok yararlı bir egzersiz. “Squat nedir,nasıl yapılır” yazınızla bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler 🙂

  2. Kışın gittigim pilates derslerinde bazen yapıyorduk ama uzun zamandır yapmadım, tembelim biraz 🙂

    1. Bazen hepimiz tembellik yapıp kendimizi ihmal ediyoruz. Spor hayatımızın merkezinde olmalı oysaki, değil mi? Sevgilerimle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu