Hangi Uyku Pozisyonu Daha Sağlıklı- Sol Tarafa Yatmanız İçin 6 Önemli Neden

Uyku pozisyonu, zihinsel ve fiziksel sağlık için oldukça önemlidir. Bazı bilimsel çalışmalara göre, sol tarafa doğru uyuyanların kaliteli uyku ile birlikte, aynı zamanda sağ tarafında uyuyanlardan çok daha sağlıklı oldukları düşünülüyor.

Sol tarafa yatmak sindirimi güçlendirir, mide ekşimelerini önlemek, sırt ağrısını hafifletir. Ancak sol tarafa yatmanın faydaları bunlarla sınırlı değil. Bu yazımızda neden sol tarafınıza yatmanız gerektiğine değineceğiz.

Şimdiye kadar uyurken hangi tarafa uyuduğunuz ve uyku pozisyonunuzun sağlığınızı etkileyip etkilemediği konusunu düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak uyku pozisyonu ve sağlık arasında önemli bir ilişki olduğu son zamanlarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Peki hangi tarafımızda uyumalıyız; sırtüstü, yüzüstü, sağ ya da sol tarafa uyumak sağlığımızı nasıl etkiliyor? Hangi uyku pozisyonu en doğru olandır?

YÜZ ÜSTÜ UYUMAK: En tehlikeli uyku pozisyonu yüz üstü yatmaktır çünkü bu pozisyon omurga etrafında bulunan bağ ve kasların gerilmesine ve sinir sıkışmasına yol açarak omurgaya büyük bir yük bindirir. Bu durum bel ve boyun eğriliklerine, omurga zedelenmesine ve fıtık gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

SIRT ÜSTÜ YATMAK: Bu pozisyon vücut ağırlığını dengeleyerek iç organları aynı hizada tutarak sırt ve boyun ağrılarını önler. Ancak uyku apnesi, horlama gibi problemleri olanların kesinlikle bu pozisyonda yatmamaları tavsiye edilir.

SAĞ TARAFA YATMAK: Yattığınız yöne bağlı olarak burun deliklerinden biri tıkanır ve solunum açık kalan delikten sağlanır. Sağ tarafa yatıldığında, sağ burun deliği tıkanır ve solunum sol burun deliğinden sağlanır. Sol burun deliğinden yapılan nefes alış verişi sağ beyin yarım küresinin aktivitesinde artış sağlar. Bu durum, parasempatik sinir sistemini harekete geçirir, tansiyonu düşürür, kalp hızını ve mide-bağırsak faaliyetlerini yavaşlatır. Dolayısıyla, kalbimiz daha az yorulur ve uykuya dalmamız kolaylaşır. Bu da daha kaliteli bir uyku sağlar.

SOL TARAFA YATMAK: Bu uyku pozisyonu diğer uyku pozisyonlarından çok daha fazla sağlık yararlarına sahiptir. Sol tarafa uyumanın en Önemli 6 faydası:

1. Sol tarafa yatmak lenf sistemini destekler: Sol tarafınızda uyumak lenfatik sistemi güçlendirir, lenf sıvısının ve atıkların daha iyi filtrelenmesini sağlar. Dahası, son araştırmalarda, vücudun sol tarafının baskın lenfatik taraf olmasından dolayı sol tarafa yatmanın beyni atık maddelerden daha verimli bir şekilde arındırdığını, buna karşın sağ tarafa yatmanın tam tersi etki yaratarak lenfatik sistemin etkinliğini azalttığı bulunmuştur.

2. Kalbi korur: Sol tarafa yatmak kan dolaşımını arttırır ve kalp üzerindeki baskıyı kaldırarak daha sağlıklı olmamızı sağlar.

3. Sindirimi Kolaylaştırır: Sol tarafa uyumanın sindirimi arttıracağı düşüncesi, yerçekiminden dolayı midede bulunan atıkların kolayca kalın bağırsaktan kolona doğru hareket etmesini sağlamasıyla ilişkilidir. Ayrıca,sol tarafa yatmak, gastrik sıvıları daha iyi kanalize ederek pankreatik enzimlerin salgılanmasını kolaylaştırır.

4. Sırt ağrılarını hafifletir: Sol tarafa uyumak omurga üzerindeki baskıyı azaltarak kronik sırt ağrılarını önler ve daha rahat bir gece uykusu sağlar.

5. Hamileler için faydalı bir uyku pozisyonudur: Sol tarafa uyumak, rahmin karaciğere baskısını engeller ve sırttaki baskıyı hafifletir. Bu pozisyon kan dolaşımını hızlandırarak rahim, böbrekler ve fetüsüse giden kan akışını arttırır.

6. Sol tarafa yatmak reflüyü önler: Bu pozisyon reflü semptomlarının hızla azalmasını sağlar. Reflü probleminiz varsa ve belirtileri hissetmeye başladığınızda sol tarafınıza yatmayı deneyin. Bu şekilde 10 dakika yattığınızda reflünüzün hafiflemeye başladığını göreceksiniz. Öte yandan, sağ tarafa yatmak ise reflü semptomlarının artmasına sebep olabilmektedir.

Sol tarafa doğru yatmak genellikle çeşitli faydalar sağlasa da özellikle kalp hastaları, glokom, karpal tünel sendromu ve uyku apnesi olanlar için önerilmez. Hangi uyku pozisyonunun sizin için en uygunu olduğundan emin değilseniz, bu konuda mutlaka bir uzmana danışın.

4 Yorum

  1. Uyku pozisyonları sağlık için gerçekten çok önemli. Ben ancak sırt üstü rahat edebiliyorum. Başka türlü yatamıyorum. Yana döndüğüm zaman sanki kalbim çarpıntı yapıyor hissine kapılıyorum. Ama bu tamamen takıntı bunun farkındayım yani 🙂 Yüz üstü yatabilenlere hep hayret ederim. Nasıl rahat ederler diye. Kaldı ki zaten zararlı bir yatış şekliymiş. Yani farkında olmadan doğruyu yapıyormuşum ben. 🙂

  2. Deli gibi uyumak tabirinin canlı örneği olduğum için çok dikkatimi çekti uyku pozisyonları yazınız. Belki uyumadan önce buna dikkat ederim ancak uyuduktan sonra zaten pozisyonumuz değişiyor. Bu sebeple aslında her halükarda muhtemelen en kötü pozisyonlara giriyoruz.

    1. Bu yazıyı yakında güncelleyeceğim, uyku pozisyonları ile ilgili yeni araştırmalar mevcut. Takipte kalın.

  3. Uyku pozisyonu ile ilgili makalenizi faydalı bulduğumu söylemek isterim,insanın bütün gününü etkiliyor çünkü dinlenmemiş ve ağrılı bir sırt veya boyunla uyanmak.ayrıca doğru yastık ve yatak tercihi ile ilgili makalenizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu