Dikkat! Şok Diyet İle Kilo Vermek İsterken Sağlığınızdan Olmayın!

Konuk Yazarımızdan "Şok Diyet" hakkında genel bilgiler ve uyarılar.

Hızlı kilo vermek isteyenlerin gözdesi olan şok diyet gerçekten vaad edildiği kadar etkili mi ve zararları var mı? Peki mucize diyet olarak adlandırılan ve 3 günde 5 kilo, 1 ayda 20 kilo gibi iddialarda bulunulan şok diyet listeleri ve bu süreçte sağlığa olan etkileri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Şok Diyet Nedir?

Şok diyet, hızla zayıflamayı sağlayan ancak olası zararları göz ardı edilen bir diyet modelidir. Minimum 3 gün, maksimum 7 gün süren ve ikinci döngüye en az 1 ay ara verdikten sonra geçilen bir sistemle çalışır.

Son derece etkili olan bu diyet mutlaka uzun aralıklarla uygulanmalıdır. Aksi takdirde vücudun doğal dengesini bozarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Şok diyet listeleri farklılık gösterse de temel prensip karbonhidratı tamamen kesmek ve gün içinde alınan kalori miktarını düşürmektir. Yanı sıra, bu diyeti uygularken mutlaka spor yapılması veya günde ortalama 30-45 dakika kadar tempolu yürüyüş yapılması önerilmektedir.

Şok Diyetin Zararları

Yapacağınız diyeti, diyetisyen kontrolünde yapmanız kilo verme hedefinize sağlıklı bir şekilde kavuşmanızı sağlar. Özellikle günlük beslenme rutininizi tamamen ve hızlı bir şekilde değiştiren diyetler konusunda çok daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü günlük aldığınız kalori miktarının bir anda düşmesi vücudunuzun dengesini bozabilir.

İşte, bilinçsizce yapılan şok diyetinin zararları:

 • Günlük alınan kalori miktarınız bir anda azalınca enerjiniz düşebilir
 • Bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir
 • Besin yetersizliğine neden olabilir
 • Metabolizma hızı düşer ve alınan besinlerin enerjiye dönüşmesi yavaşlar
 • Tiroid problemleri yaşanabilir
 • Kalp rahatsızlıklarının yanı sıra saç dökülmesi, halsizlik ve dikkat dağınıklığı
  gibi sorunlar yaratabilir
 • Kasların zayıflamasına neden olabilir
 • Uzun süre uygulandığında karaciğer yağlanmasına yol açabilir
 • Bir anda bırakılan diyet verdiğiniz kiloları hızla geri almanıza neden olabilir.

Herhangi bir diyete başlamadan önce bir uzmanla görüşmeniz, diyetinizin ve bu süreçteki genel sağlığınızın takibi açısından oldukça önemlidir.

Uygulayacağınız ve sizin için en uygun olan diyet listesi,mutlaka sağlık durumunuz ve ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak uzman diyetisyenler tarafından belirlenmelidir.

Ayrıca okuyun: Alkali Diyet : Kronik Hastalıklarla Mücadelenin ve Uzun Ömrün Anahtarı?

29 Yorum

 1. Yapılacak olan diyetler her ne olursa olsun mutlaka doktor diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.
  Aksi takdirde yararından çok zararlarıyla sağlığımıza sorun olacaktır. Bilgiler için çok teşekkür ederim

  1. Yorum için teşekkür bizden 🙂 Bu konuda mutlaka bilinçli olmak gerekiyor. Öğrenelim Portal bloğunun sahibi, bugünkü konuk yazar arkadaşımız, şok diyet ve genel olarak diyetler konusunda önemli uyarılarda bulunmuş gerçekten.

 2. Şok diyet gibi uygulamalar gerçekten de çok tehlikeli olabiliyor. Azar azar ve istikrarlı kilo vermek en iyisi. İnsanlar Dr Nowzaradan’ın programını izleyip bir ayda 30 kilo veren kimseleri görünce bunun herkes için uygun olduğunu düşünüyor. Fakat işin aslı öyle değil. Bu yüksek miktar kilolar aşırı kilolu kimselerde verilebiliyor hızlıca. Zaten büyük bir çoğunluğu da ödem o kilonun. Dolayısıyla ağır ve kararlı şekilde kilo verilmeli. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  1. Her konuda bilinçli olmak zorundayız, özellikle sağlığımız söz konusuysa çok daha büyük bir bilinç gerek. Değerli katkınız için biz teşekkür ederiz.

 3. “Şok diyet zararları” ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.
  Bilinçli zayıflamak hekim kontrolünde olmak en güvenlisi.
  Teşekkürler editör faydalı yazınız zayıflamak isteyenlere rehber olacak.

 4. Şok diyetin zararları ürkütücü bilinçsizce yapmamak lazım. Allaha şükür ki diyet yapacak kadar fazla kilom yok. Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş 😊

  1. Diyete başlamadan önce bir uzmana danışmak ve hatta uzman kontrolünde devam etmek en doğru olanı.
   Ziyaret için teşekkürler 🙂

 5. Bu yazıyı hemen ailemde bununla ilgilenenlere okutacağım. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz, çok teşekkür ederiz

 6. Şok diyet biraz tehlikeli ama siz gayet güzel anlatmışsınız. Aslında şok diyet ile verilen kilolar sizinde dediğiniz gibi kısa sürede geriye alınır. Çok dikkatli olunması ve doktor kontrolünde yapılmasını tavsiye ederim.

 7. Şok diyetlere karşıyım. Çok teşekkürler. Bu arada Meydan okuma yazı dizimi okumak üzere sizi blogumda ağırlamaktan şeref duyacağım.

  1. Böylesi önemli bir konu hakkında yazdığınız bilgilendirici makale için biz teşekkür ederiz 🙂
   Saygılar.

 8. birçok kişi kısa sürede zayıflamak isteyip şok diyetleri uyguluyor, verilen kiloların hemen geri alındığı ortada.

  1. Tamamen katılıyorum size. Sağlıklı bir beden ancak ve ancak sağlıklı bir yaşam tarzıyla mümkündür.

 9. Hic taraftar olmadigim bir sey sok diyetler. En dogrusu saglikli bir beslenme sekli benimsemek. Bilgiler icin tesekkürler 😊

  1. Haklısınız. Özellikle bilinçsizce yapılan diyetler uzun vadede ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor.
   Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim 🙂 Sevgiler.

 10. Yaza doğru basın hızla forma girin, bir ayda 10 kilo verdiren diyet gibi paylaşımlarla insanları baskı altına alıyor.
  Çabucak forma gime isteği şok diyetlere yönelmenin başlıca sebebi.
  Yavaş ve kontrollü verilen kilolar kalıcı oluyor sadece.
  Paylaşımınız için çok teşekkürler.
  Sevgiler.

 11. Hiç hoşlanmadığım, her zaman kuşkuyla baktığım bir diyet türüdür bu. Bu yüzden, kolayca yazabileceğim halde, “şu kadar günde deliler gibi kilo verdiren efsane diyet” tarzında yazılar yazmayı da sevmem. Doğrusu şimdiye kadar fazla kilo sorunum olmadı. Birkaç kere 3 – 4 kilo vermek için bir süre dikkatli davrandım o kadar. 20 – 30 veya daha çok kilo fazlası olan insanların bu tür diyetlere umut bağlaması anlaşılır bir şey, ama bunun yerine orta veya uzun vadede daha dengeli bir şekilde kilo vermeye çalışmanın sağlık için daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu