Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Etkili Doğal Çözümler

Soğuk algınlığı (nezle), üst solunum yollarına saldırabilecek 200’den fazla virüsün neden olduğu bir hastalıktır ve hava yoluyla yayılır. Bağışıklık sistemi zayıf ve besin yetersizliği olanların soğuk algınlığına yakalanma riski yüksektir. Özellikle dinlenme, bol sıvı tüketme ve bazı doğal çözümlerle soğuk algınlığı semptomları hafifletilebilir. Peki soğuk algınlığı nasıl geçer, ne iyi gelir? Detaylar yazının devamında…


Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı, burnunuzu, boğazınızı, sinüslerinizi ve soluk borusunu etkileyen bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. 200’den fazla farklı virüs soğuk algınlığına neden olabilir, ancak çoğu soğuk algınlığına bir rinovirüs neden olur. Genellikle enfekte bir kişinin hapşırması veya öksürmesiyle yayılır. Soğuk algınlığı en çok kış aylarında görülür çünkü insanlar hava yoluyla yayılan patojenler için en riskli ortam olan kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirirler.

Soğuk algınlığı semptomları kişiden kişiye ve virüsün türüne göre değişir, ancak genellikle boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler içerir. (Bazı insanlar ayrıca kulaklarında veya sinüslerinde ikincil bakteriyel enfeksiyonlara da yakalanırlar.) Rahatsızlık vermelerine rağmen, soğuk algınlığı genellikle zararsızdır ve çoğu insan genellikle 1 hafta içinde iyileşir.

Sağlıklı yetişkinler yılda birkaç kez soğuk algınlığı geçirebilirler. Neyse ki, bağışıklık sisteminizi, karşılaşabileceği istenmeyen virüsleri savuşturmak için hazırlayarak virüs kapma riskini azaltabilirsiniz. Soğuk algınlığını önlemek ve ortaya çıktığında tedavi etmek için kanıtlanmış birçok doğal yöntem vardır.

Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı virüsünü kaptıktan sonraki bir ila üç gün içinde aşağıdaki gibi belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ateş (özellikle çocuklarda)

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için en etkili doğal çözümler

Soğuk algınlığı belirtilerini hızla atmanıza yardımcı olacak ve sizi soğuk algınlığından koruyacak bolca doğal yöntem mevcut. Sizin için en uygun olanları deneyerek hızla rahatlama sağlayabilirsiniz. İşte, en etki doğal soğuk algınlığı ilaçları:

 • Kemik Suyu- Bağışıklığı doğal olarak destekleyen amino asitler ve mineraller içerir. Bol bol kemik suyu ve sebzeden yapılmış çorba tüketerek soğuk algınlığından kurtulabilir riskleri azaltabilirsiniz.
 • Su- Yeterli hidrasyon, virüsü sisteminizden boşaltmanın anahtarıdır. Bu yüzden su tüketiminize gerekli hassasiyeti göstererek soğuk algınlığı belirtilerini azaltın.
 • Kekik çayı- Güçlü bir antiviral ve anti bakteriyel etkiye sahiptir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla etkili bir şekilde mücadele eden en iyi bitkisel çözümlerden biridir. Bu özellikleri ile kısa sürede soğuk algınlığı belirtileriniz azalmaya başlar. (Kekik Çayının 18 Mucizevi Faydası ve Kekik Çayı Yapımı)
 • Kekik yağı– “Doğanın antibiyotiği” olarak bilinen bu güçlü esansiyel yağ, bakteri ve virüsleri öldürmede süper güçlü ve etkilidir (o kadar güçlüdür ki, aşırı kullanıldığında iyi bakterileri de öldürebilir. Bu nedenle yalnızca birkaç gün alınmalıdır). Günde 1 kez 1 su bardağına 2 damla kekik yağı damlatıp için. (Kekik Yağının Faydaları ve Evde Kekik Yağı Yapımı)
 • Limon, bal, tarçın ve sıcak su- Mukus oluşumunu önler ve soğuk algınlığı tedavisi için destek sağlar.
 • Sarımsak ve soğan- Her ikisi de antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bağışıklık fonksiyonunu arttırır. Düzenli sarımsak tüketmek hastalık semptomlarının şiddetini azaltabilir. Hatta hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirir.
 • C vitamini- C Vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyaz kan hücrelerini arttırır. Limon, portakal, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ballı sıcak suya taze limon suyu ekleyerek tüketmek balgam sökücü etkiye sahiptir.
 • Zencefil- Zencefilli bir çay yapın ve bal ekleyin. Bu şekilde direnciniz artacak, hastalıklara karşı bağışıklığınız güçlenecektir. Ayrıca, öksürük ve boğaz ağrısı için de oldukça etkilidir. (bkz- Zencefilin Faydaları/Zararları Nelerdir?)
Soğuk algınlığı için doğal tedaviler
Soğuk algınlığı için doğal tedaviler
 • Ekinezya- Vücudunuzun soğuk algınlığı ile mücadele etmesine yardımcı olur, ancak hastalığın ilk belirti göstermesiyle alırsanız çok daha etkilidir.
 • Elderberry (Mürver)-Bu bitkinin içerisinde yüksek oranda c vitamini vardır ve virüsleri hızla deaktive eder, semptomları azaltır.
 • Mürver- Mürver, sinüs enfeksiyonları ve grip için uzun yıllardır kullanılır. Bazı yan etkileri (hazımsızlık, alerjik reaksiyon gibi) olabileceğinden kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Nane- Nane çayı da nane yağı da soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmede oldukça etkilidir; daha iyi nefes almaya, baş ağrılarını azaltmaya, sinüsleri temizlemeye ve solunum yollarını rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Propolis- Anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Düzenli tüketimi ile bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Sirke– Elma sirkesi vücudu alkalize ederek virüslere ve bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığının başlangıcındayken her sabah bir yemek kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz. Ayrıca, ılık su ve bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü yatıştırmada da oldukça etkilidir.

Soğuk Algınlığına iyi gelen ve riskleri en aza indiren bonus çözümler

✔ Şeker tüketimi, ;enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan beyaz kan hücrelerini azaltır. Bununla birlikte, hem şeker hem de glüten bağışıklık sistemini baskılar – vücutta iltihaplanmaya neden olurlar, bu da iltihabı azaltmak için bir bağışıklık tepkisini tetikler ve bu nedenle bağışıklık sisteminizin sizi hasta edebilecek virüslere, bakterilere vb. karşı savaşma gücünü sınırlar.

Her halükarda şekerli yiyecekleri ılımlı bir şekilde tüketmek en iyisidir, ancak hastaysanız ve en kısa sürede daha iyi hissetmek istiyorsanız, şekerden tamamen kaçınmanızı öneririz. Buna vücutta hızla şekere dönüşen tahıllar da dahildir, bu nedenle hastalık sırasında bunları sınırlamak ve hatta tamamen kesmek faydalı olacaktır. Ekmek, makarna, tahıllar, buğday ürünleri ve beyaz un ürünleri hızla şekere dönüşür ve bağışıklığı zayıflatır. Bu sebeple mümkün olduğunca tüketimleri sınırlandırılmalıdır.

✔ Soğuk algınlığının üstesinden gelmek için yeterli uyku almanın hayati önemi vardır. Erken yatın ve her zaman 9-10 saatlik uykuyu hedefleyin. Günde en az bir kez D vitamini takviyesi alın. Bu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

✔ Tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, bakteri ve alerjen içeren mukusu azaltır.

✔ Sıcak duş almak hastalık semptomlarını azaltabilir.

✔ Soğuk algınlığına iyi gelen bir diğer yöntem ise bulunduğunuz ortamı nemli tutmaktır. Bunun için buhar makinelerinden faydalanabilirsiniz.

✔ Soğuk algınlığı riskini azaltmak ve bulaşıcılığı en aza indirmek için ellerinizi sık sık yıkayın.

✔ Beslenme düzeninize dikkat edin.

✔ İşlenmiş gıdalardan kaçının. Bağışıklık sistemine katkı sağlayacak hiçbir besin değeri içermeyen ve vücut için toksik olan gereksiz kalori sağlar. Dolayısıyla bağışıklık sistemi fonksiyonlarını olumsuz etkiler.

✔ Bağırsaklarınız, bağışıklık sisteminizin ilk savunma hattıdır. Bağırsak mikrobiyomunuz ne kadar sağlıklı olursa, bağışıklık sisteminiz o kadar güçlü olur. Bu nedenle bağırsak sağlığını geliştirmek için günlük olarak probiyotik alın ve fermente gıdaları (pastörize edilmemiş!) mümkün olduğunca diyetinize dahil edin.

✔ Yüksek düzeyde zihinsel stres ve olumsuzluk vücuda fiziksel stres uygular, minerallerinizi tüketir, bağışıklık savunmanızı düşürür ve sizi hastalığa daha duyarlı hale getirir. Birçok insan, daha stresli yaşam dönemlerinde daha fazla hastalanma eğiliminde olduklarını ve daha uzun süre hasta kaldıklarını fark eder. Meditasyon , düzenli egzersiz, dinlenme, sosyal aktiviteler vb gibi stresten arındırabilecek önlemler almaya çalışın.

✔ D vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında inanılmaz derecede önemlidir. Günlük balık yağı takviyeleri D vitamini seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. D vitamini seviyenizi öğrenmek için doktorunuzdan D vitamini testi isteyin. Seviyeniz düşükse, diyetinize daha fazla D vitamini içeren gıdaları dahil etmeyi deneyin. D3 vitamini takviyeleri de alabilirsiniz (yeni takviyelere başlamak için önce doktorunuza danışın). D vitamini almanın en iyi ve en kolay yollarından biri güneş ışığıdır, bu yüzden mümkünse her gün yaklaşık 30 dakika öğlen güneşi almaya çalışın.

Hangi soğuk algınlığı ilaçları semptomları hafifletir?

Semptomları gidermek için reçetesiz satılan ilaçlar yaygın olarak mevcuttur. Ancak bu ilaçların bazıları çocuklar için güvenli değildir. Çocuğunuza reçetesiz satılan ilaçları vermeden önce sağlık uzmanınıza danışın. Birden fazla semptomu tedavi eden ilaçları birleştirmemeye dikkat edin.

Semptomları hafifleten bazı soğuk algınlığı ilaçları şunlardır:

 • Ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol®) ve ibuprofen (Advil®) gibi NSAID’ler baş ağrılarını ve ateşi hafifletir.
 • Dekonjestanlar: Psödoefedrin ve fenilefrin gibi ilaçlar tıkanıklığı azaltmayı amaçlar.
 • Antihistaminikler: Difenhidramin (Benadryl®) ve diğer antihistaminikler hapşırmayı ve burun akıntısını durdurur.
 • Öksürük baskılayıcılar: Dekstrometorfan (Robitussin® ve Vicks DayQuil Cough®) ve kodein gibi ilaçlar öksürüğü azaltır.
 • Ekspektoranlar: Guaifenesin (Mucinex®) ve diğer balgam söktürücüler mukusu inceltir ve gevşetir.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz sağlık uzmanınıza başvurun:

 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Astım krizleri
 • Semptomların 10 günden uzun sürmesi veya kötüleşmesi.

Çocuğunuzda aşağıdakiler görülürse mutlaka doktora gidin:

 • Yüksek ateş
 • Yemek yemeyi bırakma
 • Normalden daha fazla ağlama
 • Kulak veya mide ağrısı
 • Hırıltı
 • Normalden daha fazla uyuma vb.

Rahatsızlığa neden olsalar da, soğuk algınlığı genellikle zararsızdır. Belirtileri ilaçlarla yönetebilirsiniz. Bol bol dinlenerek ve sıvı alarak iyileşmenizi hızlandırın ve başkalarının yanında olmaktan kaçının. 10 gün içinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, sağlık uzmanınıza görünün.

Sıkça Sorulan Sorular


Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarının (burun ve boğaz) viraj bir enfeksiyonudur. Vücuda ağızdan, burundan veya gözlerden giren 200’den fazla virüsten kaynaklanabilir, ancak çoğunlukla rinovirüs kaynaklıdır.


Soğuk algınlığı bulaşıcı mıdır?

Evet, oldukça bulaşıcıdır. Soğuk algınlığı kişiden kişiye yayılır. Enfekte olmanız için virüsün mukoza zarlarından birine – burun deliklerinin, gözlerin veya ağzın nemli astarına – ulaşması gerekir. Bu, virüs içeren bir yüzeye dokunduğunuzda veya nemli havayı soluduğunuzda olur.

Örneğin, hasta hapşırdığında veya öksürdüğünde, virüs içeren sıvı damlacıkları havaya karışır. Bu damlacıkları solursanız virüse maruz kalırsınız. Ayrıca hastayken dokunduğunuz yüzeylerde virüs parçacıkları bırakabilirsiniz. Bir başkası bu yüzeylere dokunduğunda ve ellerini ağzına, gözüne sürdüğünde virüs içeri girebilir.


Soğuk algınlığı neden daha çok kışın olur?

Yılın herhangi bir zamanında soğuk algınlığı (nezle) olabilirsiniz, ancak daha soğuk aylarda daha olasıdır. Kışın insanlar kapalı ortamlarda daha fazla bulunur ve birbirleriyle daha yakın temas halinde olurlar. Bu da virüslerin çok daha hızlı bulaşıp yayılmasına neden olur.

Farelerde yakın zamanda yapılan bir araştırma, soğuk havaların bağışıklık sisteminizin tepkisini de etkileyebileceğini öne sürüyor. 


Çocuklar neden daha sık soğuk algınlığı yaşarlar?

Küçük çocuklar daha önce virüslere maruz kalmadıkları için yetişkinlerden daha fazla nezle olurlar. Bağışıklık sistemleri bu yeni mikropları nasıl tanıyacağını ve bunlarla nasıl başa çıkacağını öğrenmek zorundadır. 


Soğuk algınlığına ne sebep olur?

Rinovirüsler, soğuk algınlığının yaklaşık %50’sinden sorumludur. 100’den fazla farklı rinovirüs vardır. Ancak diğer virüs türleri de soğuk algınlığı semptomlarına neden olabilir. Soğuk algınlığı genellikle insanların virüsü hızla yaydığı okullar ve ofisler gibi halka açık ve ortak alanlarda yayılır. Akranlarla doğrudan temas, yıkanmamış eller ve hijyen eksikliği, virüsün yayılmasının temel nedenleridir.


Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Her ikisi de soğuk aylarda yaygındır ve üst solunum sistemini (burun, boğaz ve trakea) etkiler. 
Ancak farklı virüsler soğuk algınlığına ve gribe neden olur. Grip, grip virüsünden gelirken, diğer birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olur.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki temel fark, griple birlikte ateş ve üşüme olasılığınızın daha yüksek olmasıdır. Çocuklar bazen olsa da, yetişkinler genellikle soğuk algınlığı ile ateşlenmezler.
Grip ayrıca vücut ağrılarına ve soğuk algınlığından daha şiddetli semptomlara neden olur. Hem soğuk algınlığı hem de grip komplikasyonlara yol açabilse de, grip komplikasyonları yaşamı tehdit edebilecek düzeye ulaşabilir.


Soğuk algınlığı hamileliği etkiler mi?

Hamilelik sırasında soğuk algınlığı genellikle tehlikeli değildir. 
Ancak semptomları tedavi etmek için aldığınız soğuk algınlığı ilaçları konusunda dikkatli olmanız gerekir. Sağlık uzmanınız, hamilelik sırasında hangilerinin güvenli olduğunu size bildirebilir.


Antibiyotikler neden soğuk algınlığını tedavi edemez?

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşan ilaçlardır. Soğuk algınlığının nedeni ise virüsler olduğundan, antibiyotikler işe yaramaz


En iyi soğuk algınlığı ilaçları nelerdir?

Çinko, C vitamini ve ekinezya gibi takviyelerin ve bitkisel ilaçların soğuk algınlığını tedavi edip önleyebileceğini duymuş olabilirsiniz. Araştırmacılar, bu ilaçların hiçbirinin soğuk algınlığını önleyebileceğini bulamadılar. Ancak hastalık semptomlarını azaltabilirler.

Hızlı bir iyileşme sağlamanın en iyi ve en güvenli yolu bol bol dinlenmektir. En azından hastalığın ilk birkaç günü işten veya okuldan izin almayı düşünün. Sadece dinlenmek için daha fazla zamanınız olmayacak, aynı zamanda başkalarına virüs yaymaktan da kaçınacaksınız. Bu süreçte, burnunuzu ve boğazınızı nemli tutmak için bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. (Kurutma etkisine sahip oldukları için alkol ve kafeinden kaçının.)


Soğuk algınlığından nasıl korunurum?

✔ Özellikle yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Ayrıca, banyoyu kullandıktan, burnunuzu sildikten veya üşütmüş biriyle temas ettikten sonra 
ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.
✔ Yüzünüze dokunmaktan kaçının. Virüsler ellerinizden gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yayılır.
✔ Sık kullanılan yüzeyleri temizleyin. Virüsler kapı kollarında ve insanların sıklıkla dokunduğu diğer yerlerde yaşayabilir.
✔ Ellerinizi sabun ve suyla yıkayamadığınız durumlarda el dezenfektanları kullanın.
✔ Vücudunuzun mikroplarla savaşmaya hazır olması için bağışıklık sisteminizi güçlendirin . 
✔ Yeterince uyuyun, sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.


Soğuk algınlığı ne kadar sürer, kaç günde geçer?

Genellikle virüse maruz kalmadan 2 veya 3 gün sonra başlar. Soğuk algınlığı olan kişiler, semptomların başlamasından sonraki ilk 3 veya 4 gün için en bulaşıcıdır ve 3 haftaya kadar bulaşıcı olabilir. Hastalık bazen 2 hafta kadar sürse de çoğunlukla bir hafta içinde geçer.


Soğuk algınlığı ölümcül olabilir mi?

Soğuk algınlığı ölümcül değildir. Ancak, bazı insanlarda, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek astım, sinüs enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi komplikasyonlara yol açabilir.

2 Yorum

 1. Soğuk algınlığı için ilk defa mantıklı çözüm yolları öneren bir site ile karşılaştım.
  Çözüm yollarını deneyince sorunlarım ortadan kalktı.
  Çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu