Bilim&TeknolojiWEB

Skype Alternatifi En İyi 6 Ücretsiz Uygulama

Skype Alternatifi Uygulamalar

İnternet sayesinde, tüm dünyadaki insanlarla iletişim kurmak artık çok kolay ve ucuz hale geldi. İnternet üzerinden ses ve video paylaşma fikri ilk kez 1970’lerde geliştirildi. Bununla birlikte, teknik sınırlamalardan dolayı, 21. Yüzyıl başlarında gerçek zamanlı ses ve video teknolojisi önemli ölçüde talep gördü ve hızla yayıldı.

Telefon görüşmelerinin bant genişliği nispeten daha küçüktür. Bant genişliğinin gelişimi ile birlikte, şirketler telefon faturalarının maliyetini düşürmek için bu bant genişliğinin gücünden faydalanıp internet çağrılarına geçebildiler. Skype gibi programlar internet üzerinden görüşmeler yapma fırsatı verdi.Skype, internet aramaları için en popüler uygulamalardan biridir. 2003 yılında bu uygulama kullanıma sunuldu ve 2011’de 8.5 milyar dolara Microsoft tarafından satın alındı. Skype çeşitli cihazları destekler; akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, X-box, cep telefonları ve bilgisayarlar…

Skype ile konum ve mesafeye bakılmaksızın sesli ve görüntülü görüşmeler ve grup görüşmeleri yapılabilir. Ayrıca, metin mesajları, videolar, fotoğraflar, belgeler, GIF’ler vb. pek çok türden veri paylaşımı da yapabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu uygulama geniş bir cihaz yelpazesine sahip ve Windows, Linux, İOS ve Android’i destekler. Skype’a aynı hesap ile birden fazla cihazdan erişebilirsiniz. Kullanıcı hesabınızla giriş yaptığınızda, farklı cihazlar arasında otomatik senkronizasyon yapılır.

En Az Skype Kadar İyi Olan İletişim Uygulamaları

Son yıllarda Skype kadar popüler olan ve benzer özellikleri olan birkaç uygulama daha kullanıma sunuldu. Aşağıda Skype alternatifi olabilecek en iyi uygulamaları sıraladık.

1. Viber

Birçok yüksek kalitede özelliği ücretsiz olarak sunan Viber, en iyi Skype alternatiflerindendir. Bu uygulamayı kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey cep telefonu numaranız ve internet bağlantınızdır. Viber, kullanıcılarına ücretsiz metin mesajları, görüntülü aramalar ve sesli aramalar sunar. Buna ek olarak, videolar, sesli mesajlar ve fotoğraflar gibi multimedya içeriklerinin ücretsiz dağıtılmasını sağlar.

Ayrıca, geniş bir kütüphaneden indirilebilecek tematik paketler biçiminde olan çıkartmaları paylaşmak da Viber ile mümkün.
Diğer uygulamalardan farklı olarak Viber ile kişi listenize kişi eklemeniz gerekmez. Uygulamayı yükledikten sonra, telefon rehberinizden kimlerin uygulamayı kullandığını otomatik olarak görebilirsiniz.

2. Messenger

En iyi bilinen sosyal ağ araçlarından biridir. 2008’den beri, Facebook üzerinden mesaj gönderme özelliği Messenger’a aktarıldı. Metin mesajları, fotoğraflar, ifadeler ve diğer multimedya içerikleri göndermenin yanı sıra görüntülü görüşmeler de yapabilirsiniz.

Messenger, sadece iletişim kurmak için temel özellikleri kullanmak isteyenler için en iyi Skype alternatiflerinden biri olarak kabul edilir. Messenger, hepsi bir arada bir uygulamadır ve kullanıcı dostu arayüzü yüksek kaliteli aramalar sunar. Ekranda sadece birkaç tıklama ile,sesli veya görüntülü arama başlatarak Facebook arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

3. OoVoo

2007’de başlatılan bu program, Windows ve Mac bilgisayarları için 2008’de destek vermeye başladı. OoVoo Kullanıcı dostu arayüzü ile oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Video veya sesli aramalarla tek veya çoklu iletişim kurmak için kullanabilir ve aramaların kalitesi mükemmeldir.

Aramalarınız video biçiminde kaydedilebilir, ancak Skype’ta aynı şeyi yapmak isterseniz, ek yazılım yüklemeniz gerekir. Dahası, OoVoo ile Skype kullanan herhangi birini aramak da mümkündür.

4. WhatsApp

WhatsApp mevcut en popüler Skype alternatiflerinden biridir. Aslında, bu uygulama günde 30 milyardan fazla iletiyi işleyebildiğinden her geçen gün daha da popülerleşiyor.

WhatsApp’ın ana özelliklerinden biri otomatik iletişim kaydıdır. Uygulamayı indirip kaydınızı tamamlandıktan sonra, kişilerinizin hangisinin WhatsApp uygulamasını kullandığını görebilirsiniz.Bir hedefle ilgili bilgilerin yanı sıra fotoğraflar veya durumunuzu da paylaşabilirsiniz. Buna ek olarak, WhatsApp, uygulamayı kullanmayan arkadaşlarınıza en fazla 100 mesaj gönderilmesine olanak tanır.

Ayrıca kaliteli bir görüntülü görüşme özelliğine de sahiptir.

5. Discord

Discord, çoğunlukla oyun topluluklarının kullandığı bir başka popüler uygulamadır. Mayıs 2017’de, Discord’un kullanıcı tabanı 45 milyonu aştı.

Uygulama Windows, Linux ve Mac için kullanılabilir. Discord’ın en önemli özelliği uygulamanın kendi sunucularının olmasıdır. Bu şekilde, olası çağrı engelleme durumu ortadan kalkmaktadır.

Discord’un bir diğer önemli özelliği ise, IP adresini gizlemesi ve müşteri bilgilerini şifreleyerek maksimum güvenlik sunmasıdır.

Dahası, sunucu çökmesi durumunda otomatik kurtarma devreye girer. Böyle bir durumda, Discord, herhangi bir veri kaybı olmadan ve minimum kesinti süresiyle, tüm verileri fonksiyonel bir sunucuya aktaracağını garanti eder.

Discord ile hem özel hem de genel gruplardan oluşan “odalar” oluşturmak mümkündür.

Aynı oda içerisinde bireysel kanallar oluşturma özelliği, Discord’ı oyuncular için en iyi Skype alternatiflerinden biri yapar. Başka bir kanal oluşturursanız, aynı odadan belirli kullanıcıları seçebilir ve iletişimi başlatabilirsiniz.
Discord, kullanıcı dostu tasarımın yanı sıra verimli sohbet fonksiyonlarına sahiptir, ancak, görüntülü aramaları desteklemez. Bu nedenle bu özelliği arayanlar için en iyi seçenek olmayabilir.

6. Hangout

Google Hangouts , Google tarafından sunulan çevrimiçi bir uygulamadır ve Google Talk’un ardılıdır. Mayıs 2013’te piyasaya sürüldü.

Kullanıcı dostu arayüzü, Google Hangouts’un en iyi özelliklerinden biridir. Diğer uygulamalar kadar popüler olmasa da, Hangouts Live adlı yenilikçi bir hizmet sunuyor ve bu da onu oldukça rekabetçi bir uygulama haline getiriyor.

Hangouts Live, Gmail kullanıcılarının açık yayın akışlarını ve özel canlı akışları başlatmasını sağlar.

Hangouts’u kullanarak, metin mesajları içeren bir veya daha fazla kullanıcıyla iletişim kurabilir, emojiler, çıkartmalar, resimler, GIF’ler gönderebilir ve hatta yol tariflerini paylaşabilirsiniz.

Hangouts’taki sohbet odasının maksimum boyutu 100 kullanıcıya ulaşabilir.

Uygulamanın Android ve iOS işletim sistemlerini ve İnternet’e bağlı bilgisayarları desteklemesi, onu önemli bir Skype alternatifi haline getiriyor.

Ancak Google, 2017 yılının başında, Hangouts’u iki farklı ve daha özel uygulamalara ayıracağını duyurdu. Hangouts Meet ile, kullanıcı sesli ve görüntülü görüşme yapabilirken, diğer yandan Hangouts Chat ile metin mesajları özelliğini kullanabilirsiniz.

Az bilinen Skype alternatifleri

Yukarıdaki popüler uygulamaların dışında, daha az bilinen ve ihtiyaçlarınızın çoğuna cevap verebilecek bazı uygulamalar da mevcut.Bu uygulamalar, daha önce bahsettiklerimizin dışında hiçbir ekstra özelliğe sahip değil. Bu nedenle detaylı analiz etmeye gerek duymadık.

Ekiga , çoğunlukla Linux sistemleri tarafından kullanılan açık kodlu bir uygulamadır, ancak Windows cihazlarını da destekler.

— Jitsi, açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Tüm işletim sistemleri için kullanılabilir ve birçok dili destekler.

— Linphone , VoIP protokolünü kullanan internet tabanlı bir iletişim programıdır. Kullanımı son derece zordur ve genellikle profesyonel kullanıcılara yönelik bir uygulamadır.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

2 Yorumlar

  1. Öncelikle emeğinize sağlık faydalı bir yazı olmuş.Uzun süredir ilk altı sırada yer verdiğiniz uygulamaları kullanan biri olarak söylemek isterim ki bana göre içlerinde WhatsApp tartışılmaz olarak liderdir.Skype ise teknolojisini yenileme konusunda ciddi olarak eksiklik içindedir.

    1. Yorumunuz için teşekkürler. Evet, WhatsApp gerçekten rakiplerinin çok çok ilerisinde ve uzun süre de böyle devam edecek gibi. Skype mağrur bir edayla varlığını sürdürüyor. Ne kadar böyle devam eder ya da eder mi bilemiyoruz.

YORUM YAP!

Close
Close