Siyah Çayın Şaşırtıcı 10 Sağlık Faydası

Siyah çay , Camellia sinensis denen çalı yapraklarından üretilir. Yeşil yapraklar halinde yetişen bu bitki, nemli ve yüksek oksijen düzeyine sahip havanın etkisiyle yani oksidasyon süreciyle kahverengimsi-siyah görünüme kavuşur.

Siyah çay tamamen okside olmuş bir çaydır. Çay tüketimi Türkiye’de oldukça yaygındır, hatta bir kültür haline gelmiştir. Peki, severek tükettiğimiz siyah çayın faydaları ve zararları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Çayın aktif sağlık yararlarının teyidi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır, ancak siyah çay birçok çay çeşidi ve içeceğe göre daha sağlıklı bir alternatif olmaya devam ediyor.

Aşağıda, düzenli olarak çay tüketmenin faydalarından bahsettik, ancak gerçek anlamda faydalanmak için çayın süt veya şeker gibi herhangi bir katkı maddesi olmaksızın tüketilmesi önerilir.

Siyah Çayın Faydaları

Siyah çayın faydaları nelerdir?
Siyah Çay – Siyah Çayın Faydaları

1- Enerjinizi arttırır: Siyah çay kafein içerir ve uygun miktarda kafein gün boyunca odak ve enerjinizin artmasına yardımcı olan bir uyarıcıdır.

Daha yüksek bir kafein içeriğine sahip olan diğer içeceklerin aksine, çayda bulunan düşük kafein miktarı, kalbi aşırı yormaksızın beyindeki kan akışını artırmaya yardımcı olabilir.

Aynı zamanda metabolizmayı, kalbi ve böbrekleri de uyarır.

2- Bazı Kanser Türlerini Önler: Antioksidan özelliğine sahiptir ve bazı kanser türlerini önleyebileceği düşünülüyor.

Bazı araştırmalar, düzenli olarak çay tüketen kadınların, yumurtalık kanseri riskinin çay tüketmeyenlerden daha düşük olduğunu gösteriyor. Ancak kesin bir şey söylemek için daha fazla araştırma şart.

3- Ağız ve Diş Sağlığını Korur: Araştırmalar, siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve diş çürüğü oluşumuna sebep olan bakteri gelişimini kısıtladığını öne sürüyor.

Çayda bulunan polifenoller, çürümelere sebep olan bakterileri öldürür ve plağı dişlerimize bağlayan yapışkan maddeyi oluşturan bakteri enzimlerinin büyümesini engeller.

4- İnme (felç) Riskini Azaltır: Günde en az 3 bardak siyah ve yeşil çay tüketenlerin diğerlerine göre % 21 daha düşük inme riski taşıdıkları görülmektedir.

5- DNA Hasarını Önler: Çay, sigara ve diğer toksik kimyasalların yol açtığı DNA hasarını önlemeye yardımcı olan polifenoller içerir. Bu antioksidanlar sebze ve meyvelerde bulunandan farklıdır ve sağlıklı bir yaşam tarzına ek fayda sağlarlar.

6- Düşük diyabet riski: Bazı araştırmalara göre, günde uygun miktarda çay tüketenlerin tip 2 diyabet risklerinin % 70 oranında düşük olduğu keşfedilmiştir.

7-  Daha Güçlü Kemikler: Çayda bulunan fitokimyasallar, düzenli çay tüketenlerin daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar.

8- Bağışıklığı Güçlendirir: Siyah çay bağışık sistemini güçlendiren antijenler içerir. Ayrıca virüslerle mücadele eden ve grip gibi yaygın hastalıklara karşı koruma sağlayan tanenler de içerir.

9- Strese iyi gelir: Çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı faydalara sahip olduğunu çay tiryakileri iyi bilir. İçeriğinde bulunan su bazlı bir amino asit olan L-theanine rahatlamaya ve daha iyi konsantrasyona katkı sağlar.

Düzenli olarak tüketilen çay, kortizol (stres hormonu) etkilerini azaltır.

10- Sindirim sistemini düzenler: Siyah çayda bulunan taninler, bağışıklığı arttırmasının yanı sıra mide ve bağırsak hastalıkları riskini azaltır ve sindirim aktivitesini optimize eder.

Siyah çayın faydaları ile birlikte nadiren bazı riskleri olabilir!

Siyah çay tüketmenin riskleri nelerdir?

  • Orta miktarda (günde 4-5 bardak) tüketildiğinde genellikle çoğu kişi için güvenli ve faydalıdır. Ancak aşırı tüketimi çoğunlukla yüksek kafeine bağlı sağlık sorunları yaratabilir.
  • Çayda kurşun ve alüminyum bulunur ve bu ağır metallerin yüksek oranda vücutta bulunması toksik olabilir.
  • Çayın hangi koşullarda yetiştirildiğine bağlı olarak, çay yapraklarında böcek ilacı kalıntıları olabilir. Bu sebeple makul bir tüketim önerilir; günde 10 bardağı geçmemeli.
  • Kafeine karşı duyarlılığı olanların aşırı çay tüketimi uykusuzluk, sinir ve anksiyete gibi sorunlar yaşayabilir. Ayrıca aşırı kafein tüketimi aritmi, bağırsak problemleri, yüksek kan basıncı, glokom, diyabet, osteoporoz gibi riskleri arttırabilir.
  • Aşırı çay tüketimi demir emilimini azaltabileceğinden anemiye yol açabilir. Bu sebeple özellikle demir yönünden zengin besinlerle birlikte çay tüketmemelisiniz.
  • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız çay tüketimi konusunda doktorunuzdan bilgi alın.
  • – Şekerli çay, siyah çayın faydalarını almanızı önler. Düzenli bir çay tüketicisiyseniz mutlaka çayınızı şekersiz için.

2 Yorum

  1. siyah çayın fayda ve zararlarını benim kadar iyi bilen varmıdır bilmem ama ben çok tüketiyorum günde 25-30 bardak içiyordum şimdi 20-25 düşürdüm biraz daha azaltmam gerekiyor sanırım teşekkürler bilgilendirmeler için.

    1. Çay faydalı evet ama aşırısı zarar verebilir. Umarım bu kadar çok çayı bir de şekerli tüketmiyorsunuzdur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu