Sivrisinek Kovucu Doğal Çözümler/Sivrisinekleri Uzaklaştırma Yolları

Havaların ısınmasıyla birlikte, bahçe partileri, piknikler, kamp, yüzme, doğa yürüyüşleri ve çeşitli eğlenceli etkinlikler başlar. Ancak, aynı zamanda tüm bu keyifli anları sabote eden sivrisineklere karşı yoğun bir savaşın da başlangıcıdır sıcak havalar. İyi haber şu ki, sivri sinekleri evinizden, bahçenizden ve en önemlisi cildinizden uzak tutmanın güvenli ve doğal yolları var. Daha önce “Sivrisinek Isırığına İyi Gelen En Etkili Doğal Çözümler“den bahsetmiştik. Bugünkü yazımız ise sivrisinek kovucu bitkiler, esansiyel yağlar ve diğer doğal yöntemler hakkında olacak.

Ne yazık ki, sivrisinekleri istenmeyen ziyaretçiler haline getiren tek şey can sıkıcı vızıltılar ve kaşıntılı ısırıklar değil. İnsanlığın başına gelen en ölümcül hastalıkların çoğundan sorumlu olan 3000’den fazla sivrisinek türü vardır.

Özellikle her yıl milyonlarca insanı etkileyen ve 600 binden fazla insanın ölümüne yol açan sıtma, Anofel (Anopheles) adlı sivrisinek türleri tarafından insanlara bulaşmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı sivrisinekleri uzaklaştırmak ve olası riskleri önlemek hayati öneme sahiptir diyebiliriz.

Sivrisinekler İçin En Çekici Faktörler

-Kan Grupları ve Vücut Kokuları

İnanması zor gelebilir ama sivrisinekler kurbanları konusunda oldukça seçicidirler. Yapılan bir çalışmada, sivrisineklerin A tipi kan grubu olanlara nazaran O tipi kan gruplarını iki kat daha fazla tercih ettikleri görülmüştür. Böylece sivrisinekler hangi kan grubunu sever, sivrisinek en çok kimleri sokar veya sivrisinek kimleri ısırmaz gibi sorularınız bir nebze yanıt bulmuş olabilir.

Sivrisinekler hedeflerini, nefes alıp verirken açığa çıkan karbondioksidi koklayarak da bulurlar. Daha fazla karbondioksit salgılayan insanlar, genel olarak sık sivrisinek saldırısına maruz kalabilirler.

Yanı sıra, sivrisinekler kurbanlarını bulmak için laktik asit, ürik asit, amonyak ve diğer vücut maddelerinin kokusunu takip ederler. Özellikle egzersiz yaparken oluşan bir enzim olan laktik asit sivrisinekler için son derece çekici olabilir.

-Hamilelik ve Sivrisinekler

Hamile kadınların diğer kadınlara oranla sivrisinekler tarafından iki kat daha fazla ısırıldığı çeşitli çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni olarak ise hamile kadınların daha fazla karbondioksit üretmesi, vücut ısılarının daha fazla olması ve hamilelik hormonlarıyla ilişkili olabileceği düşünülüyor.

-Giyilen Kıyafetlerin Renkleri

Bazı renkler sivrisinek saldırılarını tetikleyebilir. Özellikle siyah, kırmızı ve koyu mavi sivrisinekler için diğer renklerden daha çekicidir. Bu nedenle sivrisinek kovucu olarak mümkün olduğunca açık renkli giysiler tercih edebilirsiniz. Ek olarak uzun kollu bol giysiler de sivrisineklerden korunmak için faydalı olacaktır.

Sivrisinekleri Yaşam Alanınızdan Uzak Tutacak ve Sivrisinek Kovucu Doğal Yöntemler

Sivrisinekler, sıcak mevsimlerin kaçınılmaz bir parçası olsa da çeşitli toksik olmayan doğal yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşte sivrisineklerden kurtulmak için en etkili çözüm yolları:

1. Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Sivrisineklerden korunmanın etkili yollarından biri yaşam alanınızı sivrisineklerin sevmediği bitkilerle kuşatmaktır. Doğal bir kalkan görevi gören bazı bitkiler aynı zamanda evinizi pozitif enerjiyle doldurmanıza da yardımcı olur.

İşte bu görevler için en iyi seçenekler:

 • Lavanta- Sivrisineklerin sevmediği bitkilerden biri lavantadır. Nane ailesinden olan lavanta, insanlar için hoş kokulu ve estetik bir görünüme sahip olsa da sivrisinekler için bunu söylemek imkansız. Bu harika bitki tam bir sivrisinek kovucu bitki olarak çalışır. Salonda, mutfakta ve yatak odasında birer saksı bulundurabilir, bahçenizin çevresine lavanta bitkisi ekerek sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz aynı derecede etkili lavanta yağı da kullanabilirsiniz. Ek olarak evinizin çeşitli yerlerine yerleştireceğiniz lavanta keseleri kullanmanızı da tavsiye ederiz. (En Kolay Dikişsiz Lavanta Kesesi Yapımı)

 • Biberiye- Odunsu çok yıllık bir bitki olan biberiye sivrisinekleri kaçıran aromatik esansiyel yağlar içerir. Hem bahçenizde hem de saksılarda biberiye yetiştirebilirsiniz.
 • Fesleğen- Sivrisinek kovucu bitkiler arasında belki de en etkili olanı fesleğendir. Fesleğen yetiştirmek oldukça kolaydır, bu nedenle evinizin içinde ve çevresinde sürekli fesleğen dolu saksılar bulundurabilirsiniz. Bu harika bitkiyi hem yemeklerinizde kullanabilir hem de sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.

2. Sivrisinek Isırığından Korunmak İçin Tütsü

Sivrisinekler dumandan özelikle de aromatik dumandan hiç hoşlanmaz. Bu nedenle sivrisineklerden kurtulmak için sürekli tütsü yakabilirsiniz. En etkili tütsüler citronella (sitronella), okaliptüs ve karanfildir.

3. Açık Havada Daha Az Kozmetik Ürün Kullanın

Sivrisinekler özellikle vücut losyonu, saç spreyi, parfüm ve hatta deodorant kokularını çok severler. Doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp gibi aktivitelere çıkacaksanız bu ürünleri kullanmamaya çalışın. Losyon ve deodorant kullanmanız gerektiğinde ise sivri sineklerden korunmak için lavanta, fesleğen, okaliptus ve biberiye kokusu içerenleri tercih edin.

4. B Vitamini Alın

B vitamini eksikliği olanların sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığı çok daha yüksektir. Çalışmalar, özellikle B1 vitamininin sivrisinek kovucu özelliği olduğunu göstermiştir. Dişi sivrisinekler B vitamininin oluşturduğu vücut salgılarından yayılan kokuyu itici bulur.

Bu nedenle sığır eti, karaciğer, fındık, yulaf, portakal, yumurta ve bezelye gibi B1 vitamini bakımından zengin gıdalar tüketerek veya B1 vitamini takviyesi alarak sivrisineklerin size yaklaşmasını önleyebilirsiniz.

5. Çok Fazla Muz Tüketmeyin

Özellikle doğada uzun vakitler geçirecekseniz (yürüyüş ve kamp gibi), muz tüketiminizi sınırlamanız faydalı olacaktır. Çünkü sivrisineklerin en sevdiği kokulardan biri muz kokusudur.

6. Vücudunuza Vanilya Kokusu Sürün

Vanilya doğal bir sivrisinek kovucudur. Bir bardak su ve iki çay kaşığı vanilyayı bir sprey şişesine koyup karıştırın ve vücudunuza püskürtün. Vanilya vücudunuzun kokusunu maskeler ve sivrisineklerin size yaklaşmasını önler.

7. Sivrisinekleri Uzak Tutan Uçucu Yağlar Kullanın

Uyarı: Vücudunuza esansiyel yağlar uygulamadan önce cildin hassasiyetini test edin. Cilde esansiyel yağ uygularken mutlaka badem yağı, argan yağı, jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanın ve kesinlikle uçucu yağları yutmayın. Sivrisinek kovucu bazı uçucu yağlar şunlardır:

 • Karanfil yağı
 • Nane yağı
 • Sardunya yağı
 • Lavanta yağı
 • Kekik yağı
 • Okaliptus yağı
 • Limon yağı
 • Citronella yağı
 • Sedir ağacı yağı
 • Fesleğen yağı

Sivrisinek Kovucu Doğal Sprey ve Losyon Yapımı

Piyasada sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olacak sivri sinek ilacı, sinek öldürücü lamba, elektrikli sinek kovucu, utrasonik sinek kovucu, sinek savar, sinek kovucu cihazlar gibi çok sayıda ürün mevcut.

Bununla birlikte, hem fiyat olarak hem de bazılarında bulunan zararlı kimyasallar nedeniyle bu ürünleri tercih etmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle sizler için düşük maliyetli ve tamamen doğal olan sivrisinek kovucu tarifler hazırladık.

İşte hem kendiniz hem de sevdikleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz sivrisinek kovucu doğal tarifler:

1. Sivrisinek Savar Ev ve Oda spreyi

Malzemeler:

Yapılacaklar: Bir sprey şişesinin yarısını suyla diğer yarısını da elma sirkesiyle doldurun. Esansiyel yağları ekleyip çalkalayın. Hazırladığınız bu doğal spreyi odalara ve perdelere sıkarak sivri sinekleri uzak tutabilirsiniz.

2. Sivrisinek Kovucu Vücut Losyonu

Malzemeler:

 • 10 damla lavanta esansiyel yağı
 • 6 damla çay ağacı esansiyel yağı
 • 6 damla limon esansiyel yağı
 • 4 damla citronella esansiyel yağı
 • 4 damla okaliptüs esansiyel yağı
 • 20 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlama: Öncelikle bütün esansiyel yağları Küçük bir kavanoz ya da krem kutusunda karıştırın ve hindistancevizi yağını ekleyin. Birkaç saat buzdolabında bekletin. Sivrisinekleri kovmak için ihtiyaç duydukça vücudunuza hafifçe sürebilirsiniz.

7 Yorum

 1. Minicik bir canlı bizi nasıl da perişan ediyor değil mi?
  Geceleri sivrisinek teröründen kurtulmada ise rahmetli babaannemin metodundan daha etkilisini görmedim.
  Hiç üşenmez, hepimizin odalarına tek tek cibinlik kurardı ben çocukken.
  Vanilya kokusunun sivrisinek kovucu olduğunu hiç bilmiyordum.
  Yaz kapıda, bu paylaşımınız çok faydalı oldu.

  1. İlginiz için teşekkürler. Evet, bir zamanlar cibinlik tam bir kurtarıcıydı. Şimdi ise bir çok yöntem var. Tabi yine de kesinlikle cibinliğin yeri ayrı 🙂

 2. Doğal sivrisinek kovucu tarifler harika. Aslında doğal olmayan bir sürü kimyasalı içeren sivrisinek tabletlerini kullanmak hiç iyi değil. Ben evde kullandığım limonların kabuklarından limon yağı yapıyorum. Akşamları onu vücuduma sürdüğümde gelmiyor hainler. Hatta karanfil yağı da yapıyorum aynı şekilde. Karanfilin kokusunu da sevmiyorlar. Teşekkürler öneriler için.

 3. İgili içerikte bahsedilen önlemlerden maddi durumumuza uygun olanları almamızda fayda var. Sonuçta bunlar öyle bir canlı türü ki, bilim dünyasını hâlâ “sivrisinekleri kökten yok edip etmemek” konusunda tartışma hâlinde tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu