Sivrisinek Isırığına İyi Gelen En Etkili Doğal Çözümler

Sivrisinek ısırığının neden olduğu yanma ve kaşınma hissi muhtemelen herkes için bir kabustan farksızdır. Bu nedenle bugünkü yazımızda sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? İşte Doğal Çözüm Yolları

 • Çay ağacı yağı

Dermatolojide en yaygın kullanılan esansiyel yağlardan biri çay ağacı yağıdır. Anti-enflamatuar, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri sayesinde sivri sinek ısırıkları için oldukça etkilidir ve kaşıntı, şişme, ağrı gibi sorunları giderir, olası enfeksiyonların önüne geçer.

 • Buz

Buz terapisi, ısırılan yerdeki kaşıntı, şişlik ve ağrıyı hafifletir.

 •  Elma sirkesi

Sivri sinek ısırığına iyi gelen yöntemler arasında oldukça popüler olan elma sirkesi, uygulandıktan kısa süre sonra etkisini gösterir. Banyo suyunuza bir bardak elma sirkesi katarak veya etkilenen bölgelere pamuk yardımıyla sirke uygulayarak kaşıntı ve ağrı sorunundan kurtulabilirsiniz.

 • Bal

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olan bal çeşitli sağlık faydalarıyla birlikte sivri sinek ısırıklarına da iyi gelir. Yapmanız gereken, bir miktar balı doğrudan etkilenen bölgeye sürmektir.

 • Siyah çay

Çayda bulunan tanenler, sinek ısırığından sonra şişliğe neden olan sıvıyı çekme yeteneğine ve sinirleri rahatlatma özelliğine sahiptir. Ilık suda bir süre beklettiğiniz poşet çayları etkilenen bölgelerin üzerinde birkaç dakika bekletin, tam rahatlama sağlayana kadar tekrarlayabilirsiniz.

 • Karbonat

Bir miktar su ve karbonat karışımından elde edeceğiniz macunu sivri sinek ısırığı olan bölgeye uygulayarak iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

 • Limon

Limonun hem suyu hem de kabukları sivri sinek ısırıklarına iyi gelir. Yalnız sivri sinek ısırıkları için limon kullanacaksanız, uygulamadan sonra cildinizin bir kaç saat güneş ışınlarından uzak kalması gerekecek. Bu nedenle en iyi uygulama zamanı akşam saatleridir.

 • Fesleğen

Kaşıntıyı giderme özelliğine sahip bileşenlerden kafur ve timol içeren fesleğen yapraklarını doğrudan etkilenen bölgenin üzerine sarabilir ya da yaprakları ezerek ısırılan bölgelere sürebilirsiniz.

 • Nane

Sivri sinek ısırığının neden olduğu kaşıntı, yanma ve sızlamadan kurtulmak için nane yaprakları, nane esansiyel yağı veya naneli diş macunu uygulayabilirsiniz.

 • Muz kabuğu

Sinek ısırığından tahriş olan cildi muz kabuğu ile ovabilirsiniz. Muz kabuğundaki bileşenler ısırılan bölgede biriken sıvıyı çekerek kaşıntıyı hafifletir.

 • Süt

Bir miktar süte eşit miktarda su ekleyin ve bir parça pamuk ya da yumuşak bir havluyu bu karışıma batırarak etkilenen bölgeye uygulayın. Sivri sinek ısırıklarına iyi gelen ve oldukça etkili olan bu yöntem şişlik, kaşıntı ve iltihabın giderilmesini sağlar. Bu karışım güneş yanıkları üzerinde de son derece etkilidir.

 • Aloe Vera

Bu mucize bitkiden elde edilen jel mükemmel bir koruyucudur ve sivrisinek ısırıklarının neden olduğu şişme ve kaşıntıyı giderme özelliğine sahiptir. Aloe vera jelini doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Sivrisinek Kovucu Doğal Çözümler/Sivrisinekleri Uzaklaştırma Yolları

12 Yorum

 1. Yaz aylarında sivrisinek ısırığı ciddi sorundur Bilgilendirme için çok teşekkürler

 2. Sezonu erken açmışsınız:) Karıncalar çıktı, yakında havalar ısınınca sivrisinekler de çıkacak ve bu konu cidden zorluyor insanı. Neler deniyoruz neler…Çok güzel değişik öneriler var burada, teşekkür ediyorum.

 3. bu aralar bize çok faydalı bir yazı oldu en uyuz olduğum olaylardan hele bazı cinsleri var adamı perişan ediyor ben limon kolnyası kullanıyorum biraz kaşıntıyı alıyor teşekkürler.

 4. Cilt ile ilgili ufak tedaviler için bende Aloe Vera kullanıyorum ama biraz uzun sürüyor gibime geldi, doğa bize bir çok çare sunuyor teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu