Sivilce Nedir, Nasıl Geçer? Sivilcelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Sivilce yıllardır ergenlik döneminin bir sorunsalı olarak görülse de sivilcenin çıkmasında belli etkenler vardır. Bazı kişilerde neden daha çok sivilce çıktığını hiç merak ettiniz mi? Ya da insanların sivilcelerinin neden çıktığını ve nasıl kurtulabileceğimizi araştırdınız mı? Sizce sivilcelerin stres ve günlük sorunlarımızla bir ilişkisi var mıdır? Peki, sivilce nasıl geçer? Sivilcelere kesin çözüm var mı? Sivilcelerden kurtulmak için cilt bakımı nasıl olmalı? Bugün bu soruları yanıtlayacağız.

Sivilcenin Sebepleri Nelerdir?

Birçok dermatoloğa göre sivilce bir ergenlik sorunu değildir ancak ergenlikte sivilce oluşumunun arttığı doğrudur. Akne genellikle genç gelişimindeki hormonlara ve yüzdeki bakteri / kir birikmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

Sivilcenin cilt temizliği ile bir ilişkisi olduğunu düşünenler, sizce sivilcelerden kurtulmak için sürekli cildi temiz tutmak yeterli midir? Sivilceden kurtulma yolları arasında cildi temiz tutmak elbette gerekli, ancak bu tek başına pek etkili bir çözüm olmayabilir.

Konya Akademi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen’e göre, sivilceli kişilerin cildinde çokça yağ salınımı olduğunu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, ilerleyen zamanlarda bu yağlanma yağ kanalını tıkar ve tıkanan bölgede, mikroplar, bakteriler üremeye başlar. Bu bakteriler çoğaldıkça güçlenip yağ tabakalarını parçalar ve bunun sonucunda iltihaplı sivilceler oluşur. Sivilcelerin oluşum aşamaları bu şekildedir.

Peki, bazı insanların yüzünde neden daha çok sivilce vardır? Kadriye Çimen, sivilcenin genetik olup olmadığının henüz kanıtlanamadığı ancak, sivilce problemi olan bir ailenin çocuğunda da ilerleyen zamanlarda aşırı sivilce görülme riskinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Sivilcelerin, tüketilen gıdalarla alakalı olup olmadığına dair çalışmalar hala devam etmekte. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar, sivilcelerin özellikle çok yağ ve çok şeker tüketilen bölgelerde daha yaygın olduğunu göstermiştir.

Yanı sıra aşırı hazır gıda tüketiminin de, içerdiği katkı maddelerinden dolayı sivilce gibi cilt problemlerine sebep olabileceği düşünülüyor. Şeker ve hazır gıda tüketmeyenlerde sivilce görülme oranının oldukça düşük olduğu yine yapılan araştırmalarla belirlenmiştir.

Yani sivilcenin temel sebebi gıdalar değildir ancak kötü gıdalar sivilce oluşumunu tetikliyor. Çimen, sivilce gidermek için hastaların çok fazla yüzlerini yıkadığını ancak bunun yanlış olduğunu ve insanların günde en fazla iki kez yüzlerini yıkamalarının sağlıklı olduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilir: Akne Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Sivilcelerin nasıl geçtiğini kadın-erkek, yaşlı-genç herkes merak eder ve bu sorundan kurtulmak ister. Milyonlarca insanı etkileyen sivilce en yaygın cilt hastalığı olmaya devam ediyor. Yetişkin bireyler bu cilt problemini çözmeye çalışırken genç insanların hayatında derin yaralar bırakabilen sivilceden kurtulmak biraz zor olacak ama sonunda mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz.

Sivilcelerinizin kendi başına ya da yapılacak sivilce maskesi ve diğer cilt bakımlarıyla yok olup olmayacağı sahip olduğunuz sivilce türüne bağlıdır. Tüm sivilceler aynı değildir. Bazı türleri reçeteli tedaviler gerektirirken, diğerleri reçetesiz satılan ilaçlarla ve evde uygulayacağınız yöntemlerle geçebilir.

İşte, sivilce nasıl geçer, sivilcelerden nasıl kurtulabilirim gibi sorularınıza en etkili çözümler.

1. Şeker tüketmeyi bırakın!

Öncelikle diyetinizden şekeri çıkarmalısınız. Aşırı şeker tüketimi insülin hormonunda dengesizliklere yol açar ve bu pek çok sorunla birlikte sivilce oluşumuna da sebep olur. Bu sebeple tatlılardan, hamur işlerinden ve şekerli içeceklerden uzak durun.

2. Doğru beslenme önemli!

Yeşil yapraklı sebzeler cilt sağlığı için harikadır ve düzenli tüketmenizi öneririz. Sebze, meyve, protein (tavuk, balık, yumurta), pirinç ve mercimek gibi gıdalar, cildiniz için oldukça önemlidir.

3. Limon

Akne, sivilce ve sivilce lekelerinden kurtulmak için birçok yol olsa da sivilcelerden kurtulmanın en etkili yolu limondur. Limonun biyolojisinde bulunan bileşenler ve özellikler bu rahatsız edici sivilcelerden kurtulmak için büyük bir yardımcıdır. Limon akne ve sivilcelere neden olan bakterileri yok eden doğal bir antibakteriyeldir.

Daha bilimsel konuşacak olursak limonun içinde bulunan sitrik asit, cilt üzerinde biriken fazla yağdan kurtulmamıza yardımcı olur, ölü deriyi döker ve temizler.

Limon C vitamini açısından zengindir ve ciltte kolajen üretimini artırır ve yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Zengin antioksidan özelliğiyle ciltteki hasar ve hastalıkları onarmaya ve önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte koyu renk lekelerin de azalmasına hatta ortadan kaybolmasını sağlar.

— Limon cilt lekelerini ve sivilceleri ortadan kaldırmak için en iyi çözümlerden biridir. Limon ile cilt bakımı için; yarım limonun suyunu bir miktar su ile seyreltip pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Limon Zannettiğinizden Çok Daha Fazlasına Sahip: Limonun Bilmediğiniz Faydaları

4. Bal

Cildinize uygulayacağınız ham bal, sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. Yüzünüze ince bir tabaka ham bal sürün ve 1 saat bekledikten sonra durulayın. Bu sivilce maskesi, sivilceler iyileşene kadar her gün uygulanabilir.

5. Su için

Cildinizin nemini korumak için bol su için. Bu cildinizin daha sağlıklı olması için birincil şart.

6. Yüzünüze dokunmayın

Gün boyu bir şeye dokunur ve ardından yüzünüze dokunursunuz. Bu şekilde bakteri ve mikroorganizmalar, toz, kir ve diğer zararlıları cildinize aktarırsınız.

Bu durum sivilcelere ve çeşitli cilt problemlerine yol açabilir. Ayrıca yüzünüzdeki sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Bu durum bakterilerin yayılmasına, sivilce lekelerine ve daha ciddi cilt problemlerine yol açabilir.

7. Makyajınızı temizleyin

Uzun süre yüzünüzde kalan makyaj cildinizin nefes almasını engeller ve içerisinde bulunan kimyasallar cildinize zarar verir. Özellikle gece uyumadan önce cildinizi makyajdan iyice arındırın.

Ayrıca, siyah noktalar ve ölü deriler için düzenli peeling yapın. Bu cildinizi temiz tutar ve sivilcelerin görünümünü hafifletir.

8. Egzersiz yapın

Egzersiz terleme yoluyla gözenekleri açarak temizler ve cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

9. Aloe Vera

Bu bitki sivilce dahil bir çok cilt problemiyle başa çıkmada harikalar yaratabilir. Yapmanız gereken sadece aloe vera bitkisini ikiye bölmek ve içindeki jeli cildinize uygulamak.

Sivilce nasıl geçer diyorsanız bu bitkiyi deneyin ve sonuçlara tanık olun. Aloe vera bakımını günlük cilt bakımı rutininize ekleyin ve düzenli olarak uygulayın.

Yukarıdaki öneriler hafif yoğunlukta sivilceler içindir. Eğer çok ciddi ve şiddetli bir sivilce probleminiz varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurun.

Yorumlar

  1. Bir süredir sivilce problemi yaşıyorum. Bu yazıdaki önerilerinizi deneyip sonucu buradan bildireceğim. Şimdiden teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu