Sindirime Yardımcı Olan Bitkiler ve Doğal Çözümler

Sindirim sistemi yaklaşık 10 metre uzunluğundadır ve besinleri özümsemek, vücuttaki toksinleri atmak gibi işlevlerden sorumludur. Sindirim sistemi çok uzun olduğu için bazen yardıma ihtiyaç duyar. Bitkisel ilaçlar, kronik sindirim bozukluklarının yanı sıra kalp yanması, hazımsızlık, kramp ve şişkinlik gibi yaygın aşırı yeme semptomları için paha biçilmez bir yardım sunar. En iyi ayurvedik sindirim tonikleri ağızdan alınır ve bu nedenle sindirim sistemini kaplayan mukoza ile doğrudan temas halindedir.

Günümüzün yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle çoğumuz sindirim sorunlarından muzdaripiz. Bitkisel ilaçlar, reçetesiz ve reçeteli ilaçlara karşı alışkanlık oluşturmayan yumuşak alternatifler sunar ve uzun süreli kullanım için uygundur.

“Ne yiyorsak oyuz.” Çoğumuz bu sözü çok sık duymuşuzdur. Sindirimin sinir, hormon ve bağışıklık sistemimiz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Yediğimiz yiyecekler uygun şekilde sindirildiğinde kendimizi daha mutlu ve enerjik hissederiz. Nedenini hiç merak ettiniz mi? Sağlıklı besinler sayesinde bağırsaktaki sağlıklı bakteriler serotonin salgılar. Serotonin, rahat ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.

Sindirim sistemi artık çoğu geleneksel tıp sisteminde genel sağlığımız için temel olarak görülüyor ve artık insanlar sindirim sağlığının ne denli önemli olduğunun farkında.

Hazımsızlık, kabızlık ve kalp yanması gibi yaygın sorunlar, gıdaların, şifalı otların ve baharatların kişisel bakımda nasıl kullanılacağını anlamakla yönetilebilir. Sindirim sistemi sağlığı denilince devreye giren başka faktörler de vardır. Stres yükü, uyku düzeni, diyet, alkol, sigara, kilo, karaciğer fonksiyonu, dolaşım, ruh hali, egzersiz, kimyasallar, gıda kalitesi vb.

Kötü sindirim ayrıca besinlerin asimilasyonunu azaltabilir ve daha sonra beslenme durumunuz ve genel refahınız üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Neyse ki sindirim sisteminizi tekrar dengeye getirebilecek bir sürü doğal çözüm var. İşte, sindirim sağlığına ve sindirime yardımcı olan doğal tonikler ve şifalı bitkiler…

Sağlıklı sindirim için doğal ilaçlar

 • Limonlu su: Sabahları ve yemeklerden önce limonlu su içmeyi deneyin. Limonlu su yüksek proteinli ve yüksek yağlı gıdaların sindirimini destekleyen midedeki asit seviyelerini artırabilir (bkz- Her sabah limonlu sıcak su içmenin 15 şaşırtıcı faydası)
 • Narenciye kabuğu- Narenciye kabukları hidroklorik asit üretimini uyarır. Bu, sindirimi iyileştirmek için tasarlanmış formüllerde kullanılan en yaygın Çin tariflerindendir. Narenciye kabuklarından organik çay yapmayı deneyebilir ve öğün aralarında tüketebilirsiniz. Çorbalarınıza ve salatalarınıza biraz narenciye kabuğu rendesi de ekleyerek faydalanabilirsiniz.

Ayrıca okuyun- Portakal Kabuğunun 9 İnanılmaz Faydası ve Kullanımı

 • Zencefil: Bu şifalı kök bitkisi, sorunsuz sindirim için tercih edebileceğiniz en iyi bitkilerden biridir. Çaylarda taze olarak, baharat olarak veya kurutulmuş toz formunu smoothie’lerde kullanabilirsiniz.
 • Kereviz suyu: Kereviz suyunun günlük aç karnına tüketilmesi, vücudun hidroklorik asit oluşturmak için kullandığı doğal klorür kaynağı olduğu için sindirimde önemli bir rol oynar.
 • Nasturtyum: Nasturtium yenilebilir bir çiçektir. Keskin ve acıdır ve sindirimi uyarır. Bu çiçek sindirim asitleri üretmeye yardımcı olur ve enzimleri serbest bırakır. Nasturtium ayrıca antioksidan bakımından zengin flavonoidler ve C vitamini içerir, bu da iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve beslenme sağlar. Bu çiçeğin biberli aroması, safra kesesi işlevini ve yağ sindirimini artıran safra üretimini uyarır.
 • Aloe Vera: Aloe veranın yaprakları tüm sindirim sistemi üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Yeşil yaprakların içinde bulunan yumuşak et, salatalara, smoothie’lere ve pudinglere eklenebilir.
 • Meadowsweet: Belki de sindirim için en çok yönlü bitkilerden biri olan Meadowsweet, benzersiz özelliklere sahiptir ve sindirimi normalleştirmeye çalışır. Sindirimin aktif olup olmamasına bakılmaksızın, sindirim dengesini teşvik edecektir. Gastrit, asidik hazımsızlık ve peptik ülserasyon gibi hiperasidite ile ilişkili gastrointestinal rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla kullanılmıştır.

Sindirim yeteneğimiz güçlü olduğunda sağlıklı dokular oluşturur ve atık ürünleri verimli bir şekilde ortadan kaldırırız. Öte yandan, yanlış beslenme, hareketsizlik, olumsuz duygusal enerji veya sağlıksız günlük rutinler nedeniyle sindirim yeteneğimiz zayıflarsa, sindirimimiz engellenir ve vücutta depolanan toksinler üretiriz. Bu toksik kalıntılar bir çok hastalığın temel nedenidir.

 • Papaya: Bu tropik meyve, protein sindirici enzim papain içerir ve ayrıca sindirim sistemi duvarında iyileştirici etkisi olan beta-karoten bakımından da yüksektir. Özellikle protein içeren yemeklerin sindirimini kolaylaştırır.
 • Nane: Nane, sindirim fonksiyonunu iyileştirmek için en iyi bitkilerden biridir. Hem hidroklorik asit hem de sindirim enzimlerinin üretimini uyarır. Öğün aralarında çay olarak tüketilebilir. Ayrıca smoothielerinize ve salatalarınıza taze nane yaprakları da ekleyebilirsiniz.
 • Diyetinize Lif Ekleyin: Lifin sindirime iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Çözünür lif fazla suyu emer ve daha sonra dışkıya hacim kazandırır. Yulaf kepeği, baklagiller, tohumlar ve kuruyemişler çözünür lif kaynaklarıdır. Çözünmeyen lif, sindirim sistemini temizlemek için diş fırçası görevi görür. Çözünmeyen lif örnekleri sebzeler, tam tahıllar ve buğday kepeğidir. Lif açısından zengin bir diyet, ülser, hemoroid, asit reflüsü ve IBS dahil olmak üzere sindirim sorunları riskini azaltır.
 • Dikkatli yiyin: Dikkatli yeme, yemeğin tüm yönlerine ve yemeği yeme şekline dikkat etme uygulamasıdır. Daha az veya hiç dikkat etmeden çok fazla ve çok hızlı yemek oldukça kolaydır. Bunu yapmak şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olabilir. Yavaş yiyin, küçük porsiyonlar yiyin, yemeğinizi bolca çiğneyin…
 • En büyük öğününüzü öğle yemeğinde yiyin: Vücudumuz yiyecekleri en çok, aktif olduğumuz gün ortasında sindirebilir. Araştırmaların gösterdiği gibi, sindirim sistemimiz en yüksek konsantrasyonda “sindirim sıvıları”nı öğle saatlerinde salgılar ve bu da bu zamanı en büyük öğünümüzü yemek için en iyi zaman yapar. 
 • Stresi Yönetin: Stres, hazımsızlık sorunlarına yol açabilir. Stres, mide ülseri, ishal ve kabızlık ile doğrudan bağlantılıdır. Stres hormonları sindirimi etkiler. Yoga, meditasyon ve egzersiz uygulamalarını hayatınıza dahil etmek stres ve gerginlikle savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Kötü Alışkanlıklardan Kaçının: Sigara içmek ve aşırı alkol almak gibi kötü alışkanlıklar, genel refahın yanı sıra sindirim sistemi sağlığı için de zararlıdır. Bu alışkanlıklardan uzak durmaya özen gösterin.

Ayrıca okuyun- Sindirim Sistemini Düzenleyen Doğal Tarif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu