Siğil Nasıl Geçer? Siğilden Kurtulmanın 15 Doğal ve Etkili Yolu

Siğiller, Human Papillomavirus (HPV) adı verilen enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Bugün vücudun farklı bölgelerine saldıran çeşitli formlarda yaklaşık 100 farklı siğil vardır. Rahatsız edici görünümünün yanı sıra HPV’nin kansere neden olduğu durumlar vardır. Siğil tedavi edilebilir ancak tedaviden sonra tekrarlama olasılığı da vardır. Her ne olursa olsun hiç birimiz vücudumuzda siğil istemeyiz. Peki siğil nasıl geçer, siğilden kurtulma yolları nelerdir?

Siğil Nasıl Geçer? Siğile Ne İyi Gelir?

İşte siğilden kurtulmak için bazı doğal siğil tedavileri:

1. İzolasyon bandı

Bu güçlü bant, siğillerin salisilik asitle aynı verimi elde etmenize yardımcı olabilir, sadece siğil etrafına bir yalıtım bandı parçası sarın ve her gün değiştirin, kanın bölgeye akmasını sağlamak için çok sıkı sarmayın. Bu garip gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

2. Salisilik asit

Eczanelerde siğillere uygulanabilecek solüsyonlar veya çözelti içine batırılmış süngerler olarak bulabileceğiniz bir maddedir. Salisilik asit günlük tedavi gerektirir ve etki etmesi birkaç ay sürebilir. Çözeltinin etkinliğini artırmak için, önce siğilin hafifçe çizilmesi tavsiye edilir. Her durumda, kullanmadan önce bir eczacıya veya bir dermatoloğa danışın.

3. Siğil için sarımsak

Siğil geçene kadar her gece bir diş sarımsağı siğilli bölgeye sürün ve mümkünse bu bölgeyi sarın. Sarımsaktaki anti-inflamatuar ve antiviral maddeler cilt enfeksiyonlarıyla savaşır. Ayrıca, düzenli olarak sarımsak yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

4. Karbonat ve hint yağı

Hint yağı ile karbonatı krem kıvamına gerene kadar karıştırın. Daha sonra pamukla siğillere uygulayın, bandajlayın ve gece boyunca bu şekilde bırakın. Hint yağının içindeki asit siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sabah bandajı çıkarın ve siğil kayboluncaya kadar birkaç gün boyunca bu işlemi tekrarlayın.

5. Sıcak su ve tuz ile siğil nasıl geçer?

Ayaktaki siğillerden kurtulmak için sıcak suya deniz tuzu ya da epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Bunu her gün yapabilirsiniz. Su ısısı dayanabileceğiniz sınırda olsun. Bu uygulama hem siğilleri yumuşatır hem de virüsleri yok eder.

6. C vitamini siğil tedavisi için oldukça etkilidir

C vitamini tabletini toz haline getirin ve bir macun oluşana kadar su ile karıştırın. Bu macunu siğilin üzerine koyun ve bir bandajla sarın. Tamamen iyileşene kadar tekrarlayın. Bu karışımı E vitamini ile de hazırlayabilirsiniz.

7. Narenciye kabuğu ile doğal siğil tedavisi

Bir parça limon kabuğu ya da portakal kabuğunu siğilden biraz daha büyük olacak şekilde kesip elma sirkesine batırın ve beyaz kısmı siğile gelecek şekilde uygulayın, bir bandajla sarın. Bandajı her gün değiştirin ve aynı işlemi bir hafta boyunca tekrarlayın. Bir haftanın sonunda siğilden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

8. Fesleğeni siğilden kurtulmak İçin de kullanabilirsiniz

Taze fesleğenleri ezin ve doğrudan siğilin üzerine uygulayın. Bir hafta boyunca her gün tekrarlayın. Fesleğen yapraklarındaki antiviral ajanlar virüsü öldürmeye yardımcı olarak siğillerden kurtulmanızı sağlar.

9. Diş macunu ile siğil tedavisi

Siğile diş macunu sürün ve bir bandajla sarın. Siğil kayboluncaya kadar tekrarlayın. Diş macunundaki maddeler cildi dehidrate ederek siğillerin büyümesini önler.

10. Doğal siğil tedavisi için çay ağacı yağı

Çay ağacı yapraklarının faydalı bileşenlerinin, siğiller dahil olmak üzere bir takım sağlık sorunlarının çözümünde yararlı oldukları bilinmektedir. Yağ, çay ağacının bileşenlerinin konsantre bir özütüdür ve bunu bir siğil üzerine uyguladığınızda doğrudan virüse saldırır. Çay ağacı yağını siğile sürün ve bölgeyi bir bandajla sarın. Yaklaşık üç hafta boyunca tedaviye devam edin.

11. Siğil için havuç ve zeytinyağı

Rendelediğiniz havuca zeytinyağı ekleyin ve siğil üzerine uygulayarak yarım saat bekletin. İki – üç hafta boyunca günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın. Hem havuç hem de zeytinyağındaki yararlı bileşenler, virüsü ortadan kaldırarak siğilleri tedavi eder.

12. İncir siğilleri yok etmede son derece etkilidir

Taze inciri sıkarak bir incir maskesi hazırlayın. Maskeyi siğillere uygulayın ve yarım saat bekletin. Her gün 2-3 hafta boyunca tekrarlayın. İncir siğilin kaybolmasında oldukça etkilidir.

13. Ananas suyu ile siğil tedavisi

Siğilli bölgeye ananas suyu uygulayın. Tropikal meyveler, siğilden kurtulmaya yardımcı olacak çözünür bir enzim içerir. Tedaviden sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve haftada en az iki kez tekrarlayın.

14. Siğilden kurtulmak için muz kabuğu

Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, vücudun çeşitli bölgelerinde birçok siğil türünün iyileşme sürecini hızlandırabilir. Her gün bir muz kabuğunun iç kısmını kullanarak siğilleri ovun.

15. Siğil için elma sirkesi

Bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve pamuğu siğilin üzerine yerleştirip sarın. Bunu her gün uygularsanız yaklaşık 1 hafta sonra siğil soyulmaya ve hızla iyileşmeye başlayacaktır.

3 Yorum

 1. Siğiller çok can sıkıcı olabiliyor
  Bende hiç olmadı bugüne kadar ancak kızımda ve eşimde olmuştu
  Eczanede satılan bir ilaç ile ikisininkinden de kurtulduk
  Ama biraz can yakan bir ilaçmış dediklerine göre
  Doğal yöntemlerini kaydediyorum bir kez daha olursa bu yolu deneyelim

  1. Tabi bu tür sorunları öncelikle doktora danışmak gerekir ama doğal yöntemleri de bilmek faydalı olur. Çok geçmiş olsun. Umarım sorun tekrarlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu